V posledním zápase roku 2020 se Hanáci utkají s Hradcem Králové

Daniel Fekets
O L O M O U C - Euforie z pondělního zápasu s Třincem je pryč. Hanáci jsou už plně koncentrováni na další utkání, které je čeká ve středu 30. 12. 2020 od 16:00 proti Hradci Králové. Kohouti odehrají čtvrtý domácí zápas v řadě a určitě budou chtít navázat na výkon z duelu s Oceláři. Podaří se týmu Zdeňka Motáka a Jana Tomajka v posledním utkání kalendářního roku 2020 uspět?

Řekl před zápasem: Zdeněk Moták

Olomouc už podruhé v sezoně obrala Třinec o všechny tři body. Pod výhrou 6:3 se podepsal kompaktní týmový výkon a také vysoká produktivita. Už v první části se Hanáci dostali do dvoubrankového náskoku, který sice záhy ztratili, ale po dalších dvou brankách ve druhé periodě už o body nepřišli. „Ve druhé třetině nás zavřeli na tři nebo čtyři minuty, trošku jsme byli pod tlakem, ale dostali jsme se z toho. Zbytek třetiny byl dobrý, ale samozřejmě musíme uznat, že Třinec má obrovskou ofenzivní sílu. Mnohdy jsme se dostali lehce pod tlak, ale věděli jsme si s tím rady a dokázali si poradit,“ prohlásil trenér Zdeněk Moták.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

Olomoucký lodivod byl s průběhem zápasu spokojen. Hned na začátku třetí třetiny navíc navýšil vedení domácího celku povedeným samostatným únikem Lukáš Kucsera. Třinec sice zásluhou Matěje Stránského snížil, ale poslední slovo měla Olomouc. Petr Kolouch totiž v 58. minutě skóroval do odkryté branky Ocelářů. „Vždycky musíte počítat s tím, jakou ofenzivní kvalitu má soupeř. Proti takovému týmu se může stát cokoliv. Dostali jsme špatný gól na 5:3, byla to komplikace, ale potom jsme byli aktivní a po zásluze jsme vyhráli,“ pochvaloval si.

A jedním dechem navázal: „Z naší strany kvalitní utkání. Opravdu musím hráče pochválit, hráli dobře, disciplinovaně a s nejvyšší mírou bojovnosti. Bylo tam nasazení a vstřelili jsme branky. To je určitě to nejdůležitější, co jsme potřebovali k tomuto výbornému výsledku.“

Hanáci sice jednu branku ve vlastní přesilovce dostali, ale početní výhody ve druhé části sehráli daleko lépe. Po jedné z nich se prosadil Jan Knotek trefou na 3:2. V přesilovce další byl kousek od vstřelené branky i Jan Káňa, který však z pravého kruhu trefil tyč. „Přesilovky nejdou moc nacvičit v tom rychlém programu. Snažíme se alespoň něco si ukázat. Třeba klukům i ukazujeme přesilovky mužstev z MS juniorů, i na tom se musíme učit,“ poukázal Moták.

Kohouti si pořádně oddechli, že po dvou zápasech uspěli i na domácím kluzišti. Dokázali tak napravit nepříliš podařené zápasy s Libercem a Pardubicemi. „Je to jedno, jestli se odrazíme od Pardubic, Třince nebo Hradce. Nám už ve středu začíná další zápas, na který zase budeme muset být připraveni a určitě si do něj chceme přenést tu bojovnost a nasazení,“ dodal šestapadesátiletý stratég.

V předposledním dnu roku 2020 zavítá do olomoucké plecharény i Hradec Králové. Svůj pohled na soupeře nabízí i kouč: „Hradec je velice kvalitní mužstvo, dobře vedené, dobře organizované, ve svém středu má kvalitní hráče, takže nás čeká další šichta a další boj. Když však znovu předvedeme povedený výkon, tak můžeme uspět.“

Z kabiny soupeře: Hradec sbírá více bodů na venkovních stadionech

Mountfield vstoupil do sezony ve velkém stylu, když dlouho držel první příčku. Poté však přišel mírný výkonnostní pokles a momentálně působí parta trenéra Vladimíra Růžičky na šesté příčce. Ve 25 zápasech posbírali Lvi 43 bodů a na pátou Energii ztrácí body 4. Hradec se bude muset vyrovnat s dlouho avizovaným odchodem obránce Filipa Hronka, jenž za pár dní zahájí sezonu NHL v barvách Detroitu, a proto už Mountfieldu v této sezoně nepomůže. Stále je však talentovaný obránce nejproduktivnějším hráčem hradeckého týmu s 10 góly a 13 asistencemi, ve statistikách jej zde však neuvádíme.

Hradec Králové posbíral v této sezoně více bodů venku. Na soupeřových stadionech je čtvrtý nejlepší v lize, když ve dvanácti zápasech získal hned 24 bodů. Doma je to pro Hradec o trochu horší, v této statistice je v tabulce až osmý. Jasným důkazem je bilance posledních šesti soutěžních klání. Hradec vyhrál na ledě Karlových Varů, Českých Budějovic i Zlína, ovšem s Mladou Boleslaví, Vítkovicemi a Libercem vydoloval v domácím prostředí jen dva body.

Filip Hronek trávil při svém hradeckém působení jednoznačně nejvíce času na ledě. V průměru se dostal nad 24 minut za zápas. S průměrem těsně pod dvacet minut je na druhé příčce Jérémie Blain a v těsném závěsu Filip Pavlík. Olomouc hrála v letošní sezoně s Hradcem Králové už dvakrát, v obou případech se radovali Východočeši. Poprvé vyhráli 6:1 a ve druhém případě 4:0.

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Hala (kapacita): ČPP Aréna (6 890)
Poslední utkání: Prohra 2:3 po nájezdech s Libercem.

Statistiky obou týmů:

TELH 2020/2021
Mounfield HK – HC Olomouc

umístění v tabulce
75:61 - 43 bodů
skóre a body
49:79 - 28 bodů
Radek Smoleňák 19b (11+8)

nejproduktivnější hráč
Jan Káňa 15b (9+6)
Radek Smoleňák - 11 branek
nejlepší střelec