V roce 2022 nejprve do Liberce. Uspějí Hanáci proti Tygrům počtvrté v řadě?

Daniel Fekets
L I B E R E C - Kohouti se chystají na své první utkání v kalendářním roce 2022. V úterý 4. ledna pojedou do Liberce, odkud při posledních dvou návštěvách pokaždé ukořistili tři body. Jak se jim povede tentokrát? Úvodní buly zápasu 38. kola je naplánováno na 18:00.

Olomoučtí hokejisté přivítali 30. prosince Hradec Králové. Od začátku do konce drželi s druhým týmem tabulky krok, avšak na body podruhé v řadě nedosáhli. S východočeským celkem prohráli 0:1. „Zklamání z výsledku, ale ne z výkonu. Hráli jsme na hraně sil, které teď máme. Hlavně ve třetí třetině jsme si vypracovali brankové příležitosti, ze kterých jsme mohli skórovat. V průběhu utkání jsme nastříleli i tři tyčky. Bohužel opět to však bylo s nulou,“ hodnotil vystoupení svých svěřenců trenér Zdeněk Moták.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

„Jestli se od výkonu proti Hradci odrazíme, tak to bude dobré. Nějaké šance jsme si tam vytvořili, ale zároveň je třeba mít v sobě zabijáka, který to tam prostě prorve za každou cenu,“ navázal.

Proti Mountfieldu nastoupil vůbec poprvé v sezóně v sestavě kohoutů obránce Tomáš Valenta, jenž pravidelně nastupuje ve druhé nejvyšší soutěži. „Byla to krátkodobá výpomoc. Jsem rád, že přijel a pomohl, protože nám chybělo několik obránců základní sestavy. Věděli jsme, že nevydržíme celé utkání odehrát na čtyři nebo pět beků, tudíž jsme si Tomášem chtěli vypomoct,“ řekl olomoucký lodivod.

V posledním zápase z obranných řad Olomouce absentovali Jiří Ondrušek, Tomáš Dujsík a Alex Rašner. Marodka je velmi početná už nějakou dobu, i proto se Hanáci domluvili s Jihlavou na střídavých startech Lukáše Mareše, jenž za Moru nastoupil do dvou klání. „Řeší se to ze dne na den. S Hradcem Lukáš Mareš nastoupit nemohl, protože by odehrál už několik utkání v řadě, tak jsme si vypomohli jinak,“ uzavřel Moták.

To nejdůležitější o soupeři

Po nepříliš vydařeném vstupu do soutěže se Liberec zvedl. V prosinci odehrál devět duelů, ve kterých vytěžil velmi solidních 17 bodů. Nebodoval jen třikrát, a to jednou proti brněnské Kometě a dvakrát proti Litvínovu. Právě Vervě podlehl na domácím ledě v posledním utkání kalendářního roku 2021. Pátou výhru v řadě si tedy svěřenci kouče Patrika Augusty nepřipsali.

Bílí Tygři se ale díky bodové sérii odpoutali od 13. místa, které v konečném zúčtování bude znamenat neúčast v play-off. Momentálně na něj drží šestibodový náskok. Celkově Liberec nastřádal 51 bodů ve 34 odehraných zápasech. V tabulce Tipsport extraligy mu momentálně patří osmá pozice jen o skóre za brněnskou Kometou.

Oproti minulým velmi vydařeným sezónám se Liberec letos trápí především v koncovce. Nastřílel jen 79 branek, což je hned po Zlínu druhý nejhorší počin v soutěži. Nedůraz v zakončení je promítnut i do využití přesilových her. V této statistice pobývá severočeský celek taktéž na předposlední pozici. V defenzívě však parta kapitána Petra Jelínka problémy nemá, i díky stabilním výkonům brankáře Petra Kváči inkasovala jen v devadesáti případech.

Produktivitu týmu táhne Tomáš Filippi. Útočník se zkušenostmi z ruského Magnitogorsku či Chabarovsku posbíral 22 kanadských bodů za 10 branek a 12 přihrávek. O pět bodů za ním zaostává Michal Birner, kterému zdatně sekunduje neméně zkušený Jakub Klepiš. Střelecky se daří Jaroslavu Vlachovi. Forvard, jenž kromě střílení branek umí tvrdit muziku, skóroval už dvanáctkrát. Na Liberci se však podepisuje i absence obránce Ladislava Šmída, který kvůli vleklým zdravotním komplikacím letos odehrál jen 14 utkání.

Vzájemné zápasy z letošního ročníku hovoří pro Hanáky, kteří dokázali vyhrát v obou případech. V plecharéně si s loňskými vicemistry poradili 3:1, na severu Čech poté uspěli divokým výsledkem 6:4.

Hlavní trenér: Patrik Augusta
Hala (kapacita): Home Credit Arena (7 500)
Poslední utkání: Prohra 2:3 s Litvínovem

Statistiky obou týmů:

TELH 2021/2022
Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc

umístění v tabulce
79:90 – 51 bodů
skóre a body
81:96 – 46 bodů
Tomáš Filippi 22 b (10+12)
nejproduktivnější hráč