V šatně je po dlouhé době radost, komentoval Jakub Herman rozpoložení týmu po prolomení série proher

Johan Čáp
O L O M O U C – Kohouti se po nelichotivé sérii, ve které ze 13 zápasů jedenáctkrát prohráli, setkali se soupeřem v podobném rozpoložení. V Zlíně se po šesti porážkách rozhodli ke změnám. Kromě dlouho neměnné dvojice trenérů Vlach-Jurík se ovšem na rozdíl od koučů na vlastní žádost poroučel jednatel klubu Patrik Kamas. Noví lodivodi střídačky Ševců však Olomouci nezabránili ve zlomení série proher a neproměňování šancí. Výraznou měrou se na tom podílel i forvard Jakub Herman, který svůj neproměněný nájezd napravil ve třetí třetině pojišťovacím gólem, kterým uzavřel skóre zápasu na celkových 3:1 ve prospěch Hanáků.

Olomouc se s každým dalším listopadovým zápasem dostávala do větší krize, před pátečním střetnutím se Zlínem vyrovnala svůj nezáviděníhodný rekord v počtu proher po sobě, když jich znovu nastřádala pět. „Při těch pěti prohrách po sobě vždy nás srazilo, že jsme skoro pokaždé inkasovali jako první,“ našel hlavní problém svého týmu olomoucký útočník Jakub Herman. Po týmech z větší části z horní poloviny tabulky však přišel na řadu zápas se Zlínem, který se jak tabulkově, tak co se rozpoložení týmu týče, nacházel v podobné situaci. „Změnu zlínských trenérů nebo vedení jsme si nijak nepřipouštěli. Oni hrají bojovně, i kdyby tam trenéři zůstali nebo ne. Všichni v této části tabulky už hrajeme o všechno, jsme pod tlakem,“ popřel Herman možné úvahy nad aktuální situací svého soupeře.

Utkání začalo pro Hanáky dost svižně, oba týmy se ve vyrovnaném úvodu předháněli jeden před druhým. V 8. minutě však svěřenci kouče Zdeňka Venery přece jen „kletbu“ prvního inkasovaného gólu prolomili. Po chybě ve zlínské rozehrávce se do brány, kam se nestačil přesunout brankář Kašík, trefil David Ostřížek. „I my jsme konečně potřebovali vstřelit už nějakou tu šmudlu. Takové, no řeknu to raději slušně, vydřené a náhodné góly jsme prakticky totiž dostali pět zápasů po sobě. Samozřejmě nám to taky pomohlo k lepší psychické pohodě,“ vyjádřil pocity po olomouckém vedení o jednu branku.

⇒ Útočník Jakub Herman

Na začátku druhé periody se Olomoučtí dostali k možnosti na zvýšení vedení, když byl při svém dalším samostatném úniku faulován právě Herman a sudí nařídili trestné střílení. Jenomže Kašík jeho pokus ustál. „Už jsem si říkal, že to není možné s tím mým neproměňováním šancí. Dvakrát jsem byl sám před bránou a ještě jsem neproměnil nájezd,“ svěsil hlavu nad svými zahozenými příležitostmi. Až tak toho ale litovat nemusel, Hanáci totiž díky Lašově dělovce ještě do konce druhé dvacetiminutovky zvyšovali na 2:0.

V první minutě třetí části však přišel menší krizový moment, Ševcům se díky teči šťastně podařilo snížit. „Nebylo to nic příjemného dostat hned takhle ze začátku třetiny kontaktní branku, a ještě vlastně dost lacinou po ztrátě puku. Díkybohu jsme se z toho oklepali a nenabídli jim už žádnou přesilovku,“ zmínil olomouckou snahu o vyvarování se zbytečných faulů. Zlín se však početní nevýhodě nevyhnul a navíc potřetí inkasoval. Vytoužené branky se totiž dočkal čtyřiadvacetiletý hokejista, který se mimochodem podílel na nové hymně olomouckého klubu. „Kluci projeli chytře před brankařem a podařilo se mi ještě k tomu trefit bránu, což se u mě nestává často,“ komentoval s úsměvem centr s přezdívkou „Hermoš“ svůj zápis do statistik.

Zlín se ještě v poslední desetiminutovce mohutně snažil alespoň snížit na rozdíl jediné branky, leč neúspěšně a jejich série proher na rozdíl od té olomoucké dál narůstá. „Bylo to skutečně ubojované vítězství. Obrovsky se nám na konci ulevilo, takže v šatně je po dlouhé době vidět radost. Jsme všichni s tímto výsledkem šťastní, teď se už jen od něj stačí odrazit a v neděli v Ostravě zahrát podobně jako proti Zlínu,“ vyhlíží Herman už nedělní zápas v Ostravar aréně. „S Vítkovicemi se dá dle mého hrát, šanci na zisk bodů máme podle mého určitě,“ dodal.

Herman se ještě vrátil k zápasu s Berany, ve kterém se Kohoutům podařil statistický paradox, který však často výsledek moc neovlivní „Sice jsme v zápase prohráli na střely, ale tohle až tak nehraje roli. Plzeň jsme taky přestříleli o víc jak dvacet střel a celkem jasně prohráli,“ kontroval některým kritikům olomoucké hry. Olomoucký dříč se ještě po zápase přece jen dostal i k divácké kulise, která byla jako už tradičně v tomto regionálním souboji hlasitá. „Lidé to berou jako derby. Ze Zlína je to navíc kousek, takže jejich fanoušků přijelo opravdu dost, což jenom pomohlo k bouřlivé atmosféře. Tribuny vás v takových zápasech dostanou do varu a člověku se potom hraje skoro samo,“ komentoval souboje fanouškovských kotlů.