Věřím, že už se něco podobného opakovat nebude, řekl Pavel Patera

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté v neděli večer odehráli poslední utkání letošní sezóny a proto, že bylo o udržení v nejvyšší hokejové soutěži rozhodnuto už v předchozím kole, mohli si Kohouti tečku za letošním ročníkem opravdu užít. Chomutov sice dorazil na Hanou s velmi pozměněnou sestavou, Hanáci ale nenechali nic náhodě a po šedesáti minutách se tak radovali z vítězství. Radost tak byla dvojnásobná, nejen z obhájení extraligové příslušnosti, ale i z vydařené rozlučky s fanoušky.

Po posledním utkání sezóny, které Kohouti ani líp než výhrou zakončit nemohli, se největší hlouček novinářů utvořil jak jinak, než kolem kapitána týmu. Pavel Patera odehrál druhou baráž v řadě, a zatímco s jeho mateřským Kladnem se mu extraligu udržet nepodařilo, Olomouc si extraligová může říkat i v dalším ročníku. Pocity tak stejné být nemohly. „To je jasné. Tehdy se spadlo, teď jsme extraligu zachránili, navíc jsme vyhráli poslední zápas. Pořád ale ve mně přetrvává myšlenka na to, že jsme měli na víc,“ řekl Pavel Patera.

⇒ Útočník Pavel Patera

Letošní boje o záchranu byly možná ale ještě o něco náročnější. O tom, kdo se udrží a kdo z letošních prvoligistů postoupí, se rozhodovalo téměř až do konce. Hráči i fanoušci tak zkusili, jak pevné nervy mají. „Tři týmy se o to praly až do předposledního kola, takže je to samozřejmě strašně těžká soutěž. Play-off je za odměnu, ale my hráli bohužel baráž,“ mrzelo třiačtyřicetiletého hokejistu.

Kohouti si baráž zkomplikovali sami, když po dobrém vstupu do nejdůležitější části sezóny sice dobře vstoupili, pak ale sami přiznali, že nebyli se svým výkonem spokojení. Po špatném utkání s Chomutovem se ale všechno změnilo a od domácího utkání s Motorem začali hrát Hanáci viditelně lépe. Někteří se nebáli označit jejich výkony za jedny z nejlepších v sezóně. „Strašně důležitý byl domácí zápas s Budějovicemi, kdy na nás vystřelili snad jen desetkrát. To byl asi ten zlom, kdy jsme to utkání odehráli asi nejlépe z celé sezóny,“ vracel se ke klíčovému zápasu.

Pavel Patera se ale zamyslel i nad tím, proč vlastně Olomoučtí do baráže spadli. „Přišla krize, kdy jsme čtrnáct nebo patnáct zápasů nevyhráli, a to asi rozhodlo. Některým týmům to trvá čtyři nebo pět kol, u nás se to bohužel protáhlo na patnáct utkání, a to byl ten zlom,“ uvažoval o důvodu, proč se Kohouti nedokázali potřetí v řadě vyhnout baráži, tentokrát ovšem jako tým, který se extraligovou příslušnost snaží udržet.

I přes to, že olomoučtí fanoušci leckdy nemohli být s předváděnou hrou spokojení, cestu na zimní stadion si vždy našli. Po tom, co uplynula poslední vteřina letošní sezóny tak nesměla chybět závěrečná děkovačka ve velkém stylu, a ne jedna. Hokejoví nadšenci vytvářeli parádní kulisu už během zápasu, po utkání své oblíbence pak pokřikem „My chceme Moru“ vyvolali zpátky na led, stejně, jako tomu bylo po postupu. „Fanoušci byli výborní celou sezónu. I v dobách krize byli pořád s námi, jednou přišli i na trénink a fandili i tam, takže tihle fanoušci jsou neskuteční,“ chválil skvělou kulisu nejen v posledním zápase.

Sotva ale jedna sezóna skončila, vedení začíná připravovat vše pro to, aby mohl začít příští ročník. Nový začátek vyhlíží už i někteří hráči. Ti především doufají, že se stejná situace nebude opakovat znovu. „Věřím tomu, že se něco podobného opakovat nebude. Určitě jsou důležité i nasbírané zkušenosti, ale říká se, že druhá sezóna bývá pro nováčka ještě těžší než první, takže uvidíme, jak se to vyvine,“ dodal závěrem nejzkušenější olomoucký hokejista.