Vzhůru na západ! Zastaví Olomouc v Plzni Gulaše a spol.?

Johan Čáp, Kristýna Nováková
O L O M O U C – Extraligový program se po konci poslední reprezentační pauzy rozjíždí znovu na plné obrátky. Olomoučtí hokejisté po páteční výhře nad Jágrovým Kladnem čeká po jednodenní pauze dlouhá cesta na západ Čech, neboť los 46. kola jim přisoudil ostrý souboj s Plzní. Proti indiánům letos brali Hanáci jednu tříbodovou výhru a dvě prohry (z toho jednu po nájezdech). Zastaví olomoucká obrana nejproduktivnějšího hráče soutěže Milana Gulaše? Souboj s tradičním protivníkem ze čtvrtfinále play-off je na programu v neděli 16. února v 16:30.

Hanáci před koncem základní části naladili herní formu na ideální hladinu. Ladná kompaktnost, herní pohoda, stabilní výkony v obraně i v útoku. To vše zdobilo svěřence koučů Jana Tomajka a Zdeňka Motáka při výhrách nad Zlínem a Karlovými Vary před reprezentační pauzou, vše zmíněné si uchovali v paměti olomoučtí hokejisté i na první kolo po takřka dvoutýdenním drilu bez herní praxe. Před vyprodanou plecharénou porazili v pátek trápící se Kladno. Rytíře před prohrou 0:4 nezachránil ani Jaromír Jágr.

Kromě tří bodů Hanáky mohlo těšit i vychytané čisté konto, na kterém měl z velké části podíl brankář Branislav Konrád. Ten však musel v 52. minutě vynuceně střídat. „Braňo měl určitou indispozici, nemůžu to dále komentovat,“ takticky mlčel na páteční tiskové konferenci trenér Jan Tomajko. Sdílnější nebyl ani Jan Lukáš, který šel do brankoviště na necelých devět minut za stavu 4:0 pro Hanáky. „Nejsem osoba, která by o tom mohla mluvit. Ani jsem se s Braňem po zápase nebavil, proč jsem přesně šel do zápasu,“ líčil 26letý muž v masce.

⇒ Brankář Jan Lukáš

Pro Lukáše byla celá situace v mnoha ohledech specifická. Do extraligového zápasu naskakoval poprvé od 14. ledna, mimoto odchytal jen jeden duel v Chance lize za Havířov, navíc neměl v pátek moc na času na rozkoukání či vůbec menší rozcvičení. „Slyšel jsem jen: ‚Honzo, běž na plac!‘ Naštěstí bylo relativně teplo, takže to pro mě až tak hrozné, když jsem byl na střídačce zabalený. Ale nedalo se nic dělat, šel jsem na led předvést maximální výkon,“ vyprávěl Lukáš o dost neočekávané situaci.

Pro nového může na place byla situace dost kuriózní i samotnými okolnostmi. „Byl jsem nervózní, chtělo se mi navíc na záchod, takže jsem i říkal, kurňa, ať už to je za náma,“ smál se poté, co vystřídal viditelně kulhajícího Konráda. Je ve hře delší absence slovenského brankáře? „Těžko říct, jak to bude. Ale musíme být připraveni na každou situaci,“ nechtěl Lukáš spekulovat ani o tom, jestli se může opakovat situace z konce loňské sezóny. Tehdy místo zraněného Konráda odchytal konec základní části s nadstandardní úspěšností právě on. Kromě Konráda z duelu s Kladnem odstoupil i obránce Jan Švrček. „Ten v Plzni nejspíš nenastoupí,“ tuší trenér Jan Tomajko. Popasují se kohouti s nečekanými absencemi?

To nejdůležitější o soupeři:

Bronzoví medailisté z loňské sezóny zažívají během nového kalendářního roku výsledkový i herní progres. Na začátku ledna se jim dokonce podařila vítězná série natáhnout na šest zápasů, na druhé straně však indiáni zažili debakl 1:7 na půdě Liberce nebo padli s Kometou. V prvním měsíci roku se na západě Čech udály i dvě nečekané hráčské výměny. Stabilní reprezentační bek Michal Moravčík byl vyměněn za litvínovského Adama Jánošíka, vítkovický Patrik Zdráhal pak za dlouholetou oporu Plzně Miroslava Indráka. Kromě těchto událostí se mohli indiáni pochlubit i startem nejmladšího hráče celého tohoto ročníku – 16letého beka Davida Jiříčka, který narukoval proti Spartě.

Těsně před reprezentační pauzou ovšem Plzeňští nezažili nejzářivější období, když postupně prohráli s Litvínovem, Hradcem Králové i Zlínem. Po konci extraligové přestávky už ovšem svěřenci trenéra Ladislava Čiháka mohli pořádně slavit – v západočeském derby si poradili s karlovarskou Energií. V sobotu ovšem v Mladé Boleslavi prohrála 1:3 a potvrdila, že na ledě soupeřů jí to letos moc nejde (prohrála tam už popáté za sebou). Po této porážce navíc klesla ze druhého na třetí místo.

Jistotou v kádru Západočechů je 34letý sniper Milan Gulaš, který se může pyšnit už 69 kanadskými body (32+37), čímž si drží průměr takřka 1,5 bodů na zápas a svou individuální kvalitou o několik tříd převyšuje zbytek svých kolegů či protivníků v Tipsport extralize. Díky sobotní asistenci na ledě mladoboleslavských Bruslařů navíc překonal klubový rekord v počtu kanadských bodů za základní část. Není tak vůbec překvapením, že je suverénem v tabulce produktivity i střelců celé soutěže. Bodově se k němu neblíží ani jeho parťák Tomáš Mertl, který se do Plzně vrátil před sezónou z Kunlunu. S bilancí 15+21 má skoro polovinu záseků co Gulaš. Na hranici 30 kanadských bodů ještě útočí perspektivní Matyáš Kantner a Lukáš Rob, držitel Ceny Tomáše Zelenky pro nejlepšího hráče loňského ročníku Chance ligy. Plzeňskou jistotou v bráně je už tradičně Dominik Frodl s úspěšností zákroků přes 90 % a 6 čistými konty.

Hlavní trenér: Ladislav Čihák
Hala (kapacita): LOGSPEED CZ Aréna (7 536 diváků)
Poslední utkání: Prohra s Mladou Boleslaví 1:3

Srovnání výsledků:

HC Olomouc Rytíři Kladno
64 (10.) Body (umístění) 80 (3.)
Zbyněk Irgl (15+19) Nejproduktivnější hráč Milan Gulaš (32+37)
Lukáš Nahodil
Zbyněk Irgl (oba 15)
Nejlepší střelec Milan Gulaš (32)