Za vítězstvím jsme si šli, řekl Jan Káňa. Chválil i zlepšené přesilovky

Daniel Fekets
Č E S K É B U D Ě J O V I C E - Čtvrtá výhra Hanáků v této sezoně se nerodila snadno. České Budějovice v úvodním dějství otočily průběžný vývoj zápasu, přestože Jan Knotek brzy otevřel gólový účet utkání. Poté už ale pálila jen Olomouc. „Celé utkání bylo těžké, ale naštěstí jsme si pomohli přesilovkami, takže jsme strašně rádi, že bereme body,“ zářil útočník Jan Káňa, jenž k výhře 4:2 na ledě Motoru přispěl třemi kanadskými body.

Utkání na jihu Čech vyšlo lépe Kohoutům. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka se ujali vedení už ve 3. minutě. V přesilové hře pět na tři dokázal Jan Káňa přesně načasovat přihrávku na Jana Knotka, jenž se z předbrankového prostoru nemýlil. Budějovičtí ale v rozmezí 31 sekund ve druhé polovině první části vývoj otočili. Po trefách Davida Gilberta a Václava Karabáčka šli do kabin spokojenější domácí. „Rychlý gól hrál na začátku roli, ale první třetina stejně skončila z našeho pohledu 1:2. V prvních minutách jsme byli více na puku, oni jen víceméně bránili, takže začátek byl dobrý. Třetinu sice obrátili, ale my jsme si za vítězstvím šli,“ oddechl si forvard Jan Káňa.

⇒ Útočník Jan Káňa

V dalších dvou třetinách už České Budějovice neskórovaly a i díky jistému výkonu brankáře Jana Lukáše mohli Hanáci směle vkročit za obratem. V druhé periodě se olomouckým hokejistům povedlo skórovat už ve 26. minutě. Lukáš Kucsera využil druhou gólovou přihrávku Jana Káni. „Z mého pohledu to byl určitě nejlepší zápas v sezoně. Vycházelo mi to, z nahrávek padly góly, ale hlavní je, že máme tři body,“ řekl spokojený Káňa.

Klíčovým momentem utkání byla využitá přesilová hra na začátku třetí třetiny. Trefil se právě Jan Káňa, jenž touto střelou zkompletoval svůj tříbodový večer. Více však osmadvacetiletého zlínského rodáka těšila výhra a využité přesilové hry. „V minulých zápasech jsme přesilovky nehráli vůbec dobře, takže v kabině se pochopitelně řešily. Přesilovky totiž rozhodují zápasy,“ hlásil. Zároveň přiznal, že od minulého zápasu proti Mladé Boleslavi k secvičení početních výhod mnoho času nebylo. „Moc se jim v tréninku nevěnujeme. Když hrajeme každý druhý den, tak jsou tréninky spíše jen o tom, abychom se po zápase vyjezdili,“ doplnil autor čtyř tref a tří asistencí z letošního extraligového ročníku.

Olomoucký útočník přidal k přesilovým hrám ještě jeden poznatek: „Vypadaly lépe, protože jsme v nich vstřelili dva góly. Posuzují se podle gólů. V dnešním hokeji rozhodují zápasy, takže jsou extrémně důležité. V minulých zápasech jsme v přesilovkách pomalu ani nevystřelili. Jsem rád, že jsem takhle mohl týmu pomoct ke třem bodům.“

Výhru Hanáků podtrhl v předposlední minutě gólem do prázdné brány Petr Kolouch. Mora se tak raduje ze čtvrtého tříbodového zisku v sezoně a po duelu v Českých Budějovicích poskočila se čtrnácti body na kontě na desátou příčku. „Po psychické stránce taková výhra pomůže. Zápasy jdou rychle za sebou, takže by se nedalo říct, že jsme byli psychicky dole. Pitvat se v duelech minulých by byla hloupost. Díváme se pořád dopředu a samozřejmě jsme doufali, že to zlomíme co nejdříve. V následujících zápasech ale na dnešní výhru musíme navázat, aby to nebyla jen taková jedna vlaštovka,“ dodala klíčová postava zápasu.