Úvodní řeči se ujal jednatel a trenér v jedné osobě Jan Tomajko: „Doufáme, že sezona bude jiná než minulá. Pevně věříme, že bude s diváky a budeme mít častokrát plný dům. Mužstvo jako takové zůstalo de facto pohromadě. V základní části čekáme lepší výkony než v sezoně minulé, to je naší prioritou. Posílili jsme, to je bez debat. Do svých řad jsme získali Davida Krejčího, takže pevně doufám, že to bude znát na ledě i v hledišti.“

Podobné vyhlídky má i generální manažer Erik Fürst: „Rád bych navázal na Jana Tomajka. Také já věřím, že sezonu si diváci užijí a budou chodit v co největším počtu. Naši fanoušci jsou skvělí, všichni se na ně těšíme. Jak už řekl Honza, mužstvo zůstává delší dobu pohromadě, a proto očekáváme lepší výsledky i předvedenou hru,“ prozradil.

Minulá sezona

V uplynulé sezoně skončili Hanáci na osmé příčce. Po základní části byli dvanáctí, nicméně díky povedenému předkolu s Plzní se vyhoupli do čtvrtfinále, tam jim ale stopku vystavila pražská Sparta. „Výsledky v loňské ZČ byly lehce neuspokojivé. Poté jsme ale v play-off porazili silnou Plzeň a potrápili jsme i Spartu, ačkoliv jsme ani jedno utkání nevyhráli. Až v závěru sezony jsme hráli bez obsáhlé marodky a hned to bylo znát. Závěr sezony byl tedy lehce úspěšný, ale my nechceme a nesmíme usnout na vavřínech. Musíme neustále pracovat,“ připomněl trenér Zdeněk Moták.

Průběh přípravy na sezonu

Olomoucký lodivod poté plynule přešel k letní přípravě, která dle jeho slov splnila účel. „Suchá příprava, která probíhala v jarních a letních měsících, byla v pořádku. Naštěstí proběhla bez zranění. Poté jsme nastoupili k předzávodnímu období, přičemž to závodní nám začíná 10. září. V rámci přípravy jsme odehráli 8 utkání, ale bohužel se nám nepodařilo vyhrát ani jeden zápas. Znovu nás zlobila koncovka, dali jsme jen jeden a půl gólu na zápas. To je prostě málo,“ povzdechl si Moták.

Porážky v přípravě však hráči v hlavách nemají. Moc dobře ví, že rozhodovat se začne až od 10. září, kdy se kohouti střetnou v 1. kole na domácím ledě s Mladou Boleslaví. „Jako zástupce kabiny chci říct, že atmosféra v šatně je hodně dobrá, přestože se nám příprava výsledkově nepovedla. Máme zdravé sebevědomí. Je bohužel velká škoda a smůla, že se nám Braňo Konrád zranil v posledním přípravném zápase. Ale věřím, že nás to semkne a budeme bojovat i za něj,“ řekl upřímně kapitán Jiří Ondrušek.

Změny v kádru

Fanoušci už letní pohyby v olomouckém kádru jistě zaregistrovali, nicméně trenér Moták je pro jistotu připomněl. „Po loňské sezoně odešli Tomáš Gřeš a náš kapitán Martin Vyrůbalík, který zakončil svou výbornou hráčskou kariéru. Naopak přišli Dalibor Řezníček a již zmíněný David Krejčí. Stále pracujeme na věcech, které potřebujeme zlepšit. Doufám, že sezona bude radostná nejen pro diváky, ale i pro hráče a pro nás také.“

Ve hře zůstávají možnosti střídavých startů. Ty už má domluvené obránce Tomáš Valenta, který sezonu začne v barvách prvoligového Havířova. „Zvažujeme možnost dalších střídavých startů. Útočníků máme hodně. Ten, kdo nebude v sestavě, by měl chodit hrát 1. ligu. Může to být ale kdokoliv. Potřebujeme mít všechny hráče připravené hned naskočit,“ ví generální manažer Fürst.


Nová posila David Krejčí
Foto: Alena Zapletalová

Nejzvučnější extraligovou posilou se stal David Krejčí, jenž zpět na Hanou zamířil rovnou po skončení své dlouholeté anabáze v Bostonu. „Už teď je radost Davida pozorovat na tréninku. Jeho hokejové myšlení je parádní. Fanoušci se mají na co těšit. S Davidem jsem hrál celou mládež před jeho odchodem do Třince. Patnáct let jsem ho neviděl, ale teď jsem rád, že se vrátil domů,“ zářil Ondrušek.

S kým nastoupí pětatřicetiletý hokejista ve formaci v pátečním duelu se středočeským klubem? „K Davidovi jsme vybrali Honzu Káňu a Lukáše Kucseru. Honza je herním typem, který dokáže dát dobrou přihrávku a vystřelit. Zároveň dobře bruslí, takže tato spolupráce by mohla být plodná. Dalším do party je Lukáš Kucsera, který by měl mít na starost zakončení. Budeme rádi, když budou úspěšně zakončovat všichni tři. Lukáš má velice dobrou střelu, tudíž doufáme, že vytvoří kompaktní trojici. Potřebujeme je vidět v zápase. Jestliže v této formaci nějaký problém bude, jsme připraveni jej řešit,“ řekl Moták.

Zdravotní stav Branislava Konráda

Poslední přípravné utkání před novou sezonou se nedohrálo. V 53. minutě zápasu proti Hradci Králové se velmi nešťastně zranil brankář Branislav Konrád, jenž momentálně leží v nemocnici. Fanoušky a spoluhráče ale už na dálku stihl pozdravit. „Velmi těžko se dá odhadovat doba léčení Braňa Konráda. Rozhodně to není na dobu jednoho nebo dvou týdnů. Místo Braňa bude chytat Jan Lukáš,“ nastínil Fürst.

Třetí sada dresů

Fanoušci a partneři klubu se v nadcházející sezoně mohou těšit i na třetí sadu dresů. Více k ní prozradil marketingový manažer Simon Vejtasa: „Při křtu dresů jsme zveřejnili jen první dvě sady. Červený domácí a venkovní bílý. Letos poprvé představíme třetí sadu, to vše ale proběhne až přímo v zápase. Třetí sadu je v plánu poprvé využít doma proti Hradci Králové na konci září. Budeme ji používat proti týmům, které mají podobné nebo stejné klubové barvy. Pro hráče to bude komfortnější. Na třetí sadě budou zároveň zveřejněna jména věrných fanoušků, kteří finančně podpořili klub tím, že si zakoupili novou permanentní vstupenku bez nároku na vrácení vstupného za permanentky loňské. Zveřejněna budou i jména fanoušků, kteří se zapojili do projektu „Kápni božskou červenou“, což je projekt podporující darování krve.“


Křest dresu 2021
Foto: Alena Zapletalová

„Z marketingového hlediska se bude jednat o výrazně jinou sezonu, než byla ta loňská. Diváci na stadion nemohli, nemohly se dělat větší marketingové akce, neboť by se dělaly pro nikoho. Na novou sezonu se ohromně těším. Už jen díky tomu, že diváci na stadionu budou, což také znamená, že můžeme počítat s bohatým doprovodným programem. Navíc nová největší tvář ligy nyní bude dělat radost fanouškům v Olomouci, což je určitá výzva i pro mě. Spolupracovat s Davidem Krejčím je zážitek,“ doplnil Vejtasa.

Cíle do sezony

Na závěr se řeč otočila ke sportovním cílům do sezony 2021/2022. Více k nim prozradil Jan Tomajko: „Musíme se na vše dívat s pokorou. Naše první starost je taková, abychom neskončili patnáctí. Druhá starost je, abychom neskončili čtrnáctí a až poté se můžeme bavit o play-off. Chceme skončit co nejvýše, ale víme, že extraliga bude nesmírně vyrovnaná. Většina mužstev bude o to bojovat podobně jako my, takže jsme maximálně pokorní a obezřetní. Konečné umístění z minulého roku, když neberu v potaz základní část, chceme minimálně dorovnat, nebo jej samozřejmě překonat.“

Soupiska pro sezonu 2021/2022

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš, Jan Špunar

Obránci: Tomáš Černý, Tomáš Dujsík, Šimon Groch, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Adam Rutar, Dalibor Řezníček, David Škůrek, Jan Švrček, Tomáš Valenta (stř. starty Havířov)

Útočníci: Jan Bambula, Vilém Burian, Tobiáš Handl, Jan Káňa, Lukáš Klimek, Jan Knotek, Petr Kolouch, David Krejčí, Michal Kunc, Lukáš Kucsera, Joshua James Mácha, Daniel Ministr, Lukáš Nahodil, Jakub Navrátil, Rostislav Olesz, David Ostřížek, Petr Strapáč, Matěj Tomajko, Vojtěch Tomeček