Zástupci HC Olomouc a statutárního města Olomouc podepsali smlouvu o partnerství

Klub
O L O M O U C – Středa 18. 12. byla pro olomoucký hokejový klub významným dnem – došlo totiž k podpisu balíčku smluv mezi HC Olomouc a statutárním městem Olomouc. Podpisu se účastnili jak zástupci města – primátor Miroslav Žbánek a náměstkyně primátora pro sport a tělovýchovu Markéta Záleská, tak také zástupci HC Olomouc v čele s jednatelem Janem Tomajkem a generálním manažerem Erikem Fürstem.

Tisková konference začala po půl deváté ráno, svým proslovem ji otevřel primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek, MPA. „Hokej je v Česku sportovní, ale i společenský fenomén, který dokáže denně plnit stránky médií. Název klubu s přívlastkem Olomouc je to, co tisíce, desetitisíce a troufám si tvrdit i sta tisíce občanů této země nalistují při prohlížení sportovních rubrik novin i serverů. To, jak si olomoucké sportovní kluby a zejména pak hokejisté vedou, je věc, se kterou mnoho občanů ráno vstává a večer s ní usíná,“ řekl Žbánek.

„Proti tomu jde jisté omezení, které říká, že vrcholový sport je byznys jako každý jiný, a proto se na něj musí vztahovat pravidla jako na každý jiný byznys,“ pokračoval. „Já osobně si to nemyslím a jsem přesvědčený – a jsem si jistý, že mi to zástupci všech ligových a extraligových oddílů potvrdí, že nelze oddělovat partnerství mezi městy, kde tyto týmy působí, a samotnými představiteli klubu a jeho hráči.“

Primátor také připomněl problematiku sponzorování sportovních klubů v Olomouci. „V Olomouci nemáme desítky velkých a ekonomicky silných subjektů, které by byly schopny dotovat miliony nebo desítkami milionů korun prestižní sportovní kluby. Na jeho fungování se skládají spíše drobní přispěvatelé, ať už tisíci korunami, desetitisíci, statisíci, nebo miliony. To je fakt, se kterým se musíme vypořádat, a já si myslím, že je to také závazek obou stran, aby toto partnerství bylo stvrzováno výsledky. My jsme smlouvu z pohledu nás jako města poměrně striktně navázali na výsledky klubu. Chtěl bych jim popřát, aby se klukům jejich bojovností podařilo dostát toho, čemu se v této partnerské smlouvě zavázali,“ popřál hokejistům primátor. „Jsme rádi, že jsme v té právní spleti našli cestu, která umožňuje nastavit průhledná a transparentní pravidla a vztahy,“ dodal.

Poté slovo převzala náměstkyně pro sport a tělovýchovu Mgr. Markéta Záleská, která nastínila, jak složitá a dlouhá byla jednání, jež dnešnímu dni předcházela. „Když jsme na začátku přišli na radnici, moc jsme neviděli do toho, co se tady ohledně hokeje odehrávalo. Potom jsme si sedli, vysvětlili jsme si, že radnice i hokejový klub musí směřovat k jednomu cíli, a tím je partnerství. Ze začátku to byl obrovský balík, který jsme začali postupně rozplétat. Trvalo to dlouhou dobu, ale nakonec se nám to podařilo,“ pousmála se. „Do řešení celé této problematiky jsme zapojili i opoziční kluby, takže veškerá naše jednání byla poměrně otevřená, kolegové se mohli ptát na všechno. I to je podle mě důvod, proč tohle celé bylo zastupitelstvem podpořeno,“ prohlásila Záleská.

Pro náměstkyni byl podpis smluv speciální i tím, že se uskutečnil v den jejích narozenin. „Je to pro mě velký okamžik, protože to pro mě bylo v rámci sportu velké téma. Jsem ráda, že tady sedíme a že to brzy stvrdíme podpisem. Město chce tímto transparentním způsobem podpořit hokej. Těším se, že ta spolupráce bude pokračovat,“ uzavřela Záleská, která zároveň prozradila, že v budoucnu se v rámci spolupráce chystá projekt Město fandí.

Ze zástupců HC Olomouc byli na tiskové konferenci přítomni jednatel a zároveň trenér Jan Tomajko, generální manažer Erik Fürst a také trojlístek hráčů David Ostřížek, Petr Strapáč a Marek Laš. „Pro nás je partnerství s městem nejvýhodnější. Chceme totiž být takový klub, který bude dělat městu reklamu. A já doufám, že už ji děláme,“ začal svou řeč Jan Tomajko. „Jestliže se řekne HC Olomouc, každý si vybaví třeba Horní náměstí. My se budeme snažit o takové výsledky, abychom měli co nejvíce fanoušků. Aby lidé z celé České republiky věděli, co je Olomouc. Doufám, že to takhle bude pokračovat dál,“ dodal olomoucký odchovanec a bývalý reprezentant.

Také generální manažer Erik Fürst mluvil o velké úlevě a důležitém kroku pro olomoucký hokej. „Je to věc, kterou jsme potřebovali, abychom se posunuli dál a dostali se blíž k nějaké jistotě,“ řekl. „Klub jsme začali budovat od nuly, pak jsme se dostali do první ligy a do extraligy. Cesta byla dlouhá a hodně těžká. Ne vždycky byla domluva s radnicí tak dobrá, proto bych chtěl poděkovat všem zainteresovaným lidem, že se to povedlo. Pro nás je výsledek jednání zcela klíčový a důležitý proto, aby byl hokej v Olomouci zachován. Děkuji všem, kdo se podíleli na přípravě těchto smluv,“ uzavřel Fürst.