Kromě Tobiáše Handla a Adama Rutara, kteří už pravidelně nastupují za olomoucký A tým, si svůj první start mezi muži letos připsali další tři junioři. Útočné řady Kohoutů během sezóny posílili Joshua James Mácha, Daniel Ministr a Matěj Tomajko. A jak si vedli? „Samozřejmě i pro ně byla sezóna velice těžká. Nemohli trénovat, nemohli se připravovat. Myslím, že když pak trénovali s námi, přistoupili k tomu velice dobře a byl vidět jejich progres, ale nejdůležitější bylo, že prostě chtěli. Jejich výkonnost se zvyšovala, zlepšovala, někteří přičichli k áčku, trénovali s mužstvem i hráli, takže to pro ně byla obrovská zkušenost. Nejen pro nás, že jsme je mohli vidět, jak pracují, ale i pro ně, protože ví, co mají dělat, aby se zlepšovali, byli dobří, někdy v budoucnu naskočili a byli oporami a stabilními prvky,“ vracel se k jejich výkonům trenér Zdeněk Moták.

Joshua James Mácha

Jako první si svou šanci v áčku vybojoval talentovaný Joshua James Mácha. Devatenáctiletý rodák ze Šumperka odehrál v Olomouci tři sezóny, především v posledních dvou patřil k výrazným osobnostem juniorky. První start v extralize tak na sebe nenechal dlouho čekat. Mácha odehrál mezi muži rovnou 20 utkání a dokonce si v zápase s Třincem na konci roku připsal první bod za asistenci. Kromě olomouckého áčka a juniorky naskočil také prozatím do 13 utkání za Jihlavu. „Jeho zlepšení bylo velice patrné. Od srpna, kdy jsem si říkal, že to nebude úplně ono, se velice zlepšil. Nakonec, když hrál za A tým, nebáli jsme se ho nasazovat i do obtížných situací jako jsou konce třetin nebo konce utkání. Jeho progres byl velice silný. Dobře bruslí a dobře čte hru, což je pro hráče velice důležitá vlastnost. Myslíme si, že když bude dobře pracovat, mohl by v budoucnu doplnit kádr,“ chválil pokrok Máchy.

Před Máchou se musí mít soupeři na pozoru. V první sezóně v Olomouci získal ve 40 utkáních 22 bodů, ve druhém ročníku přidal ve 42 zápasech 35 bodů a patřil k nejproduktivnějším hráčům juniorky. Výrazně se také změnila jeho statistika +/-, během roku se z mínusových čísel dostal do plusových. V uplynulém nedohraném ročníku svou produktivitu potvrdil a v devíti utkáních získal 11 bodů. Sbírání bodů ale není jeho jedinou předností. „Působí klidným dojmem. I v šatně. Nemusí to být pro hokejistu dobré, protože se říká, že hokejista musí být mnohdy ‚svině‘. On se toho ale zhostil dobře. Je to slušný, pracovitý kluk. Myslím, že i to, že jsme se ho nebáli nasazovat v prekérních situacích, dokazuje, že jsme mu věřili,“ vysvětloval Zdeněk Moták.

Kolem mladého forvarda už v minulosti kroužily mimo jiné i zámořské kluby, zdá se tedy, že by olomoucký útočník mohl mít velký potenciál. Zkušený trenér ale upozorňuje, že šikovný útočník nesmí usnout na vavřínech. „Bude na záležet na něm, jak bude pracovat dál. Ale jeho píle je příkladná, takže myslím, že by se měl pořád a pořád zlepšovat. Doufám, že na sobě bude dál pracovat a následující léta nám řeknou. Osobně si ale myslím, že bude dobrý,“ tvrdil.


Daniel Ministr

Svého debutu v extralize se dočkal i Daniel Ministr. I on působí v Olomouci třetím rokem a stejně jako Mácha patřil k výrazným osobnostem juniorského týmu. V sezóně 2019/2020 nasbíral ve 44 utkáních dokonce 37 bodů a dobře si vedl i ve statistice +/-. I v nedohraném ročníku dal o sobě Ministr vědět a v devíti utkáních si připsal osm bodů. Osmnáctiletý forvard působí mimo led poměrně nenápadně, mezi mantinely se ale nebojí svých spoluhráčů zastat. A v čem ještě vyniká? „Má výbornou střelu a dobré bruslení. To ale ještě potřebuje vylepšovat. Klukům jsme na konci sezóny domluvili Pavla Mojtka, který pracoval na jejich zlepšování, protože jsou ve věku, kdy na sobě musí pořád dělat. I u Miniho bylo vidět, že na sobě pracovat chce. To, co jsem si myslel o Joshovi, jsem si říkal i u Miniho. Že to ještě není na extraligu. On se ale postupem doby zlepšoval. I na individuálních trénincích byl lepší a lepší. Potřebuje dělat, dělat, dělat. Možná je ještě větší introvert než Josh. Potenciál v něm ale určitě je,“ tvrdil rozhodně olomoucký kouč.

Dlouhodobých výkonů Daniela Ministra si všimli i trenéři reprezentační dvacítky a útočníka kohoutů pozvali na přípravný kemp. „Je škoda, že kluci nemohli hrát žádné utkání. Tam by se projevilo nejvíc, jak pracují. To je velký negativ pro jejich vývoj. Na trénincích ale pracoval dobře a tím, že trénoval i s námi, pak dostal šanci i v kempu dvacítek. Myslím, že se jí zhostil dobře. U všech mladých bude důležité, aby dostali šanci u áčka a hráli dál,“ měl jasno Zdeněk Moták.


Matěj Tomajko

Třetím povolaným do A týmu se stal Matěj Tomajko. Vůbec poprvé si extraligu zahrál i s Danielem Ministrem na ledě Karlových Varů, během základní části pak přidal dalších pět utkání a v lednovém zápase s Vítkovicemi dokonce první bod za asistenci. Ani Tomajka nešlo v dresu juniorky přehlédnout, spíše než střelcem byl ale dlouhodobě dříčem ledu. V předčasně ukončené letošní sezóně však i Tomajko sbíral bod za bodem. Olomoucký útočník vstřelil v devíti utkáních čtyři góly a na pět přihrál. Odchovanec kohoutů má podle zkušeného trenéra ale především jiné přednosti. Čím si tedy vybojoval příležitost mezi muži? „Obrovskou pracovitostí a obrovskou pílí. I my jsme občas měli jen rozbruslení a Matěj sem chodil v neděli, pracoval na sobě, trénoval střelbu a piloval bruslení. Dopracoval se tam, kde je, ale zatím to samozřejmě ještě není úplně nejvyšší level. To platí i o Joshovi a Minim,“ upozornil.


Hanáky teď čeká přibližně měsíční volno, pak už se znovu vrhnou do tréninků. Prozatím mimo led. K áčku se přidá právě i trojice juniorů. „Bezpochyby půjdou s námi. Ještě jsme se o tom nebavili, protože je poměrně brzo, ale myslím si, že kdo jiný než tihle tři. Měli by nastoupit nejen do přípravného období, které začíná v květnu, ale hlavně by s námi měli jít na led. Alespoň v trénincích by se měli potkávat s těmi nejlepšími hráči a pořád chtít být lepší než jejich soukmenovci. Hlavně se chtít vyrovnat starším a zkušeným hráčům,“ prozradil trenér, který na Hané začne pátou sezónu.

V extralize v posledních letech často naskakují mladí hráči. Někteří z nich ještě ani nedovršili plnoletosti. Výjimkou nebyl v minulosti například ani olomoucký Tobiáš Handl. Letos se navíc extraligové týmy nemusely bát sestupu, kohouti by však pravděpodobně k juniorce sáhli i bez této jistoty. „Myslím, že by šanci dostali. O to, že se nepadalo, ani tak nešlo. Každý zápas chcete vyhrát. My jsme měli ale strašnou spoustu zraněných hráčů, zvlášť v útoku. Musím říct, že jsem byl mile překvapený, že se jí zhostili slušně. Pořád je tam ale. Pořád na sobě musí pracovat, bez toho to nepůjde,“ dodal šestapadesátiletý trenér.