Životní zážitek! Čtyři mladší dorostenci si zahráli na dětské olympiádě

Johan Čáp, David Jahoda
Č E S K Á T Ř E B O V Á - Dostat se na olympiádu je snem mnoha sportovců. Projekt Olympiády dětí a mládeže (ODM) pod patronátem Českého olympijského výboru tuto možnost nabídl i čtyřem olomouckým hokejistům. Adam Havel, Jiří Fibigr, Lukáš Přecechtěl a Jakub Zembol se totiž dostali do nominace výběru Olomouckého kraje na zimní verzi této prestižní sportovní události, nakonec se zmíněné kvarteto dočkalo na hokejovém turnaji pátého místa.

Neskutečný zážitek. Takovým spojením hodnotila pobyt v Pardubickém kraji na ODM většině jejich účastníků. Čtyři dny plné sportovního zápolení v 11 zimních i speciálních odvětvích a celkově 33 disciplínách přinesly obrovské množství příběhů. Přes 1200 sportovců mezi 12 až 15 lety z celé republiky bojovalo o co nejlepší umístění svých krajských výprav, a to vše v duchu olympismu. Nechyběl zahajovací ceremoniál, olympijský oheň ani slavnostní předávání medailí. Účastnící se mohli i v kontextu toho, jak výrazně Česká televize pokrývala jednotlivá sportoviště a vysílala z této akce živé přenosy, připadat jako na dospělé olympiádě.

Ve výpravě vyslané Olomouckým krajem nechyběli ani zástupci HC Olomouc, když se do hokejové nominace nakonec probojovala čtveřice hráčů z kádru mladšího dorostu. A právě krajská reprezentace patřila mezi jedny z favoritů, neboť kostra týmu byla postavena na loňských vítězích prestižního Škoda Hockey Cupu.

Nicméně hned úvodní den olympiády se hráčům z Hané moc nepodařil, v rámci skupinových bojů podlehli Moravskoslezskému i Královéhradeckému kraji. „V obou duelech jsme měli hodně šancí, jenomže jsme je bohužel nevyužili. Vybrali jsme si velkou porci smůly,“ komentoval první hrací den vytáhlý útočník Jakub Zembol. „Celý úvodní den nebyl z naší strany vůbec dobrý, hledali jsme se,“ souhlasil i Lukáš Přecechtěl, další hráč olomouckého mladšího dorostu.

Trenérský štáb byl přinucen k radikálnímu kroku, většina formací prošla výraznou přestavbou. „Od té chvíle se mi i osobně začalo bodově dařit. Spolupráce s klukama z jiných klubů pak celkem dobře klapala, nesehranost se postupně smazávala,“ hodnotil krok svých koučů Zembol, který si nakonec během čtyř dnů připsal celkem pět branek a sedm asistencí.

A právě restart v pravou chvíli zřejmě rozhodl o výrazně lepším umístění Olomouckého kraje, o den později totiž dosáhli Hanáci na výhru nad Jihočechy i Libereckým krajem, čímž se posunuli na postupové příčky. Třetí místo v základní skupině jim pak zajistilo vítězství nad Jižní Moravou a Pardubickým krajem. „Velkou roli v obratu našich výkonů podle mě hrála i fantastická parta, která se na turnaji utvořila. V šatně to opravdu zdravě žilo,“ prozradil Lukáš Přecechtěl.

Předchozí výroky verifikovalo i závěrečné vystoupení na turnaji, parta složená kromě hokejistů z olomouckého klubu také ze zástupců Šumperka, Uničova a Přerova dokázala porazit v duelu o konečné páté místo výběr Prahy, který měl na soupisce i největší talenty ze Sparty nebo Slavie. „Byl to nesmírně těžký zápas, zbytečně jsme v úvodu inkasovali. Naštěstí jsme se znovu dokázali v pravý čas zmobilizovat, což byl klíč k vítězství,“ vracel se k duelu Zembol.

„Sice jsme si věřili na medaili, ale i tento výsledek bereme jako úspěch,“ zhodnotil olympijské účinkování Přecechtěl. Hokejisté z Olomouce mohli ale i po konci ODM porovnávat, na rozdíl od svých spoluhráčů totiž hrají letos pouze regionální ligu místo extraligy. „Úroveň olympiády a naší soutěže je nesrovnatelná, jsou to takřka úplně jiné světy. Na turnaji se hrál daleko rychlejší hokej s mnohem více souboji,“ přidal svůj pohled Jakub Zembol. „Olympiáda byla výborná zkušenost, jsem hrozně rád za tento parádní zážitek. I finále byla krásná oslava hokeje,“ dodal.

Hokejový turnaj hraný na stadionech v Chocni a České Třebové nakonec ovládli hráči Vysočiny, kteří přehráli v nervy drásajícím duelu před zaplněným hledištěm výkvět Moravskoslezského kraje, bronzový byl Královéhradecky kraj.

Olympiády dětí a mládeže se pak letos zúčastnili i samotní autoři článku, kteří redakci klubového webu reprezentovali v programu Českého olympijského výboru Mladí novináři.

FOTO: Václav Pancer/Český olympijský výbor