Znovu do akce! Kohouti se před extraligovým návratem potkají s Jihlavou

Johan Čáp
O L O M O U C – Třináct dní. Přesně takovou dobu trval půst olomouckých fanoušků po vrcholovém hokeji. Ještě před samotnou koncovkou základní části však extraligová Olomouc znovu otestuje své síly. V přípravném duelu pět dní před tvrdou bitvou na Spartě ozkouší trenérský štáb s šéfem Zdeňkem Venerou formu svých svěřenců proti další extraligistovi, na led plecharény zamíří jihlavská Dukla! Generálka na tvrdé boje o místa v play-off startuje ve středu v 17:00. Jednotné vstupné činí 50 Kč, permanentkáři pak mají vstup zdarma!

Olomoučtí sportovní fanoušci se v posledních takřka dvou týdnech neměli moc šancí podívat se osobně na vrcholový sport. Ti hokejoví pak sice měli snad možnost dojezdu na WSM ligu, na olomouckém Zimním stadionu však byl klid podobný snad jen atmosféře v letních měsících. Olympijská pauza je přeci jen na Hané něco neobvyklého, naposledy během Her v Soči navíc takovou možnost ani Mora neměla, neboť hrávala ještě v nepřerušované 1. lize.

Avšak oproti trendu ostatních soupeřů z nejvyšší soutěže olomoučtí trenéři nešli. I oni vyjednali pro své svěřence alespoň jeden testovací duel, který může pomoci hráčům dostat se po nezvykle dlouhé přestávce zpět do tempa. Hanáci dostali po utkání s Pardubicemi pět dnů volna, poté následoval tvrdý tréninkový dril, který by měl pomoci hráčům s vyladěním optimální formy.

Právě dobrá herní pohoda bude zřejmě na straně Hanáků ještě veledůležitým faktorem, závěrečná koncovka extraligy totiž přinese pořádný „fičák“. Olomouc si v posledním zápase před startem přestávky poradila po parádním výkonu s Pardubicemi, jedním z hlavních konkurentů v boji o účast v předkole.

Nic však ještě nemají Hanáci jisté, před aktuálně jedenáctým Chomutovem mají náskok pouhých pěti bodů. Každý bod z posledních čtyř utkání základní části tak bude nesmírně důležitý. Na Moru čeká na přelomu března ještě souboj se Spartou, Mladou Boleslaví, domácí šlágr s Kometou a v 52. kole výjezd do Jihlavy. Právě Dukla bude pro Hanáky soupeřem ve středečním přípravném utkání.

Z KABINY SOUPEŘE: Jihlava startuje pouť s názvem záchrana

Jihlava letos vkročila do extraligové sezóny s velkou neznámou. Jak coby nováček zvládne pobyt mezi smetánkou českého hokeje? Mohutné posílení před sezónou sice slibovalo podle předpokladů expertů pobyt v horším středu tabulky, nakonec však z toho po několika překvapivých výhrách nad favority bylo postupné klesání tabulkou dolů. Hokejisté z Vysočiny se poté i dlouhou dobu museli spokojit s pobytem na poslední příčce, což se snažili zvrátit několika posilami, pořádný herní progres přišel ale až na přelomu ledna a února.

Po něm se podařilo Jihlavě dostat se z nelichotivé čtrnácté pozice, kam se propadl Litvínov. Avšak vzestup už přišel nakonec příliš pozdě, neboť manko na desáté místo už do konce základní části nemohou svěřenci trenéra Petra Vlka dohnat. Pro Duklu tak momentálně existuje jasný cíl. Záchrana! Právě body z posledních extraligových kol jí mohou výrazně pomoci v play-out, kde by se nakonec mohla vyhnout i záchraně. V posledních kolech před olympijskou pauzou sice dvakrát prohrála, na Valentýna si ale zapsala v přípravném duelu zajímavý výsledek s účastníkem KHL. S Chabarovskem prohrála 1:2.

Mezi individuální tahouny ježků momentálně patří jednoznačně jejich kapitán Tomáš Čachotský, který s výrazným náskokem vede týmovou tabulku kanadského bodování díky 10 brankám a 18 asistencím. Před sezónou se očekávala hlavní síla týmu ale v bráně, kde měli zářit dva mladíci, Josef Kořenář a Jakub Škarek (oba účastníci Mistrovství světa hráčů do 20 let) spolu s Larsem Voldenem, který měl přinášet cenný skandinávský pohled na hokej. Nakonec však předpoklady zklamaly, ani jeden z nich si nakonec nedokázal vytvořit stabilnější pozici. V poslední době však tíha odpovědnosti přeci jen více padá na devatenáctiletého Kořenáře, který je stále vázán kontraktem se San Jose Sharks. Do Jihlavy se vrátil z hostování v Benátkách nad Jizerou.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Petr Vlk
Kapitán: Tomáš Čachotský
Hala (kapacita): Horácky zimní stadion (7200)