Zpátky v extraligovém kolotoči. Hanáky čeká odveta na ledě Bílých Tygrů

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Návrat do víru extraligového hokeje čeká Kohouty již zítra na ledě Liberce. Podaří se svěřencům trenérského dua Moták-Tomajko prolomit pětiletou sérii porážek na ledě Tygrů a vstoupí tak do restartované soutěže výhrou? Úvodní buly zápasu bude vhozeno před kamerami ČT Sport v pondělí v 17:20 v liberecké Home Credit Aréně.

Řekli před zápasem: Jan Knotek

Po zhruba čtyřech týdnech Hanáci opět vyjeli na led domácí plecharény. „Bylo to náročné, trochu to připomínalo začátek ledu v červenci, ale asi jsem čekal, že ten návrat bude horší,“ přiznal útočník Jan Kntotek. „Brusle tlačily asi jen dva dny,“ pousmál se. Ačkoli některé týmy se rozhodly připravovat se během pauzy na venkovních ledech, případně odjely do zahraničí, zdaleka ne všechny tuto možnost měly také. Návrat do zápasového tempa však bude pro všechny stejný.

⇒ Útočník Jan Knotek

Vzhledem k dlouhé pauze bylo třeba přepracovat harmonogram tak, aby se do něj vešly všechny neodehrané zápasy. Namísto tradičního pátku a neděle, sem tam doplněnými úterým, středou a sobotou se tak na extraligový hokej můžeme těšit každé 2-3 dny. Do konce listopadu odehrají Hanáci hned 10 utkání, z toho polovinu na vlastním ledě. „Vůbec nevím, co to s námi udělá. Nemáme natrénováno tolik, kolik bychom potřebovali, takže regenerace bude horší než dosud, abychom ten zápasový program zvládli,“ přemítal Knotek.

Organizace utkání se bude muset držet přísných hygienických opatření a pochopitelně se budou hrát bez fanoušků. Absence výnosů ze vstupného je pak pro všechny týmy velkou ranou do rozpočtu. Bílí Tygři se tak například rozhodli k razantnímu kroku – namísto tradičního znaku s Bílým Tygrem na hrudi svého dresu vystřídají loga svých partnerů. Ztráty za letošní extraligový ročník se nicméně budou sčítat až na jeho konci. „Věřím, že to všichni zvládnou a hokej se brzo zase vrátí do normálních kolejí,“ doufá opora olomouckých útočných řad.

Vzhledem k tomu, že se soutěž rozjíždí prakticky nanovo se dá očekávat, že zápas s Libercem bude poněkud opatrnější. „Je to možné, než si to oba týmy osahají, chvíli to zabere,“ potvrdil Knotek. Letos se Hanáci s Tygry střetli hned ve 2. kole. Přestože se domácí celek ujal v první třetině vedení po gólu Tobiáše Handla, nakonec se z výhry 1:4 radovali Liberečtí. Olomouc bude jistě chtít do restartované soutěže vstoupit pravou nohou, pod Ještědem se jí ale dlouhodobě nedaří, naposledy zde vyhrála 11. 10 2015 (0:1), poté následovalo devět porážek za sebou (z toho jednou na samostatné nájezdy a jednou v prodloužení).

Z kabiny soupeře: Pozor na liberecké přesilovky

Liberec stihl do pozastavení soutěže odehrát 5 zápasů. Hned na úvod sezóny rozdrtil ambiciózní Pardubice 7:1. Na vítězné vlně pokračoval také v Olomouci, odkud si odvezl výhru 1:4. Velmi vyrovnaný byl zápas s Hradcem Králové, ve kterém musely rozhodovat až samostatné nájezdy, které rozhodly o tom, že bod navíc zůstal na východě Čech. Na přelomu září a října pak Bílí Tygři odehráli dva zápasy proti pražské Spartě. Ten první vyhráli těsným rozdílem 3:2, odvetu na ledě Pražanů však Severočeši nezvládli a prohráli 3:0. Se ziskem 10 bodů je tak Liberec na průběžné 4. příčce tabulky.

O příčku nejlepšího kanonýra týmu se aktuálně dělí hned šestice hráčů. Na čele produktivity je pak Michal Birner (2+3) a Ladislav Šmíd (1+4). Alespoň jeden bod už letos zaznamenalo 15 Tygrů. Hanáci si budou muset dávat pozor na liberecké přesilovky (druhé nejlepší využití v TELH), v nichž si musí hlídat zejména Ladislava Šmída a Tomáše Filippiho. Prvně jmenovaný si totiž všechny své asistence připsal právě v početní výhodě, navrátilec do libereckého dresu Filippi pak zaznamenal 2 góly a 1 asistenci.

Hlavní trenér: Patrik Augusta
Hala (kapacita): Home Credit Arena (7500)
Poslední utkání: Prohra 3:0 na ledě Sparty Praha.

Statistiky obou týmů z minulé sezony:

TELH 2019/2020
Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc

umístění v tabulce
151:151 - 102 bodů
skóre a body
123:129 - 77 bodů
Michal Birner 61b (20+41)
nejproduktivnější hráč
Zbyněk Irgl 37b (15+22)
Libor Hudáček - 31 branek
nejlepší střelec