Zpět do víru extraligy! Hanáci zajíždějí na půdu vedoucího Třince

Johan Čáp
O L O M O U C – Přesuny mezi Uničovem a Olomoucí, tréninky v okleštěném složení, vynucené odložení zápasu. Olomoučtí hokejisté neměli posledních pár dní nerušenou pohodu, když se z důvodu závady na chladírenském zařízení a neodehrání duelu s Karlovými Vary nakonec kohoutům reprezentační přestávka protáhla o další dny. Hanáci jsou však podle ohlasů v psychické pohodě, první velkou předvánoční výzva nicméně není zrovna nejslabší. Olomouc čeká výjezd na půdu aktuálního lídra extraligové tabulky z Třince. Potvrdí i tentokrát svěřenci koučů Motáka a Tomajka svou letošní slibnou bilanci proti Slezanům? Páteční utkání na půdě Werk Aréna startuje v 17:00.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jan Knotek

Toužebně očekávaná součástka na opravu chlazení olomoucké plecharény po strastiplné cestě transitem z Nizozemska dorazila na Hanou, od čtvrtka se tak začalo znovu pořádně chladit. Jako první si kvalitu ledu během dopoledne vyzkoušeli právě hráči A-týmu, kteří jinak v týdnu museli dojíždět na stadion do Uničova. „Pro nás hráče to nebyla výraznější komplikace. Někde jsme prostě trénovat museli. Brali jsme to i jako zpestření, možnost změnit prostředí,“ nepřisuzoval autobusovým přesunům velkou váhu jeden z lídrů týmu Jan Knotek.

⇒ Útočník Jan Knotek

Jednatřicetiletý plejer přesto jednu nevýhodu našel: „Možná jen dvojitá rozcvička nebyla úplně ideální. Před nástupem do autobusu jsme ji absolvovali, abychom neztuhli, a pak znovu v Uničově, ale s tímto jsme se prostě museli poprat.“

Krom technických lapálií s domácím stánkem měli olomoučtí trenéři během reprezentační pauzy také další starosti. Už tak početnou marodku rozšířili po posledním duelu s Chomutovem další hráči, jmenovitě třeba Miroslav Holec nebo Zbyněk Irgl. U kapitána Martina Vyrůbalíka to navíc vypadá na dlouhodobější absenci. Do bojů v extralize navíc nezasáhne ani Jakub Galvas, který je s juniorskou reprezentací na šampionátu v Kanadě. Jak psala některá regionální média, na ledě se pohybovalo jen „torzo“ A-týmu.

„Makalo se úplně stejně jako vždy, jen s tím rozdílem, že s námi na ledě bylo více hráčů z juniorky,“ líčil Knotek. Prodloužená přestávka však měla i svá pozitiva. „Momentálně to přišlo vhod klukům, jež mají nějaký problém, čímž dostali trochu více času se dát do kupy. Minulá pauza byla stejně dlouhá, takže v tom nevidím problém,“ dodal Knotek s akcentem na zanedbatelný vliv přestávky na formu.

Olomouc měla zpět do extraligového kolotoče naskočit už ve středu, nicméně odehrání duelu s Karlovými Vary zabránily zmíněné problémy s kompresorem. Návrat Hanáků do lítých extraligových bojů se tak přeložil právě na pátek, kdy je na řadě protivník úrovně nejvyšší. Lídr tabulky z Třince. „Čeká nás těžký zápas, ne náhodou je soupeř první. Myslím, že po nás půjdou, takže to chce chytit hned začátek a hrát jednoduše,“ nabízí Jan Knotek recept na Oceláře.

Proti Slezanům se však Olomouci v poslední době daří, z předešlých sedmi duelů brala hned pětkrát výhru. Olomoucký centr a nejlepší hráč na vhazování navíc zmínil i další neopomenutelný statistický fakt: „Osobně se mi hraje ve Werk Aréně dobře, je to pěkná hala, ale hlavně tam umíme vyhrávat.“ Hanáci z ní už třikrát v řadě neodjeli poraženi.

Z KABINY SOUPEŘE: Třinec vládne extralize už o osm bodů

Třinec neodstartoval sezónu vůbec dobře. Během šesti zářijových extraligových utkání si připsal pouhé tři body za výhru nad nováčkem z Karlových Varů. Ocelářům se navíc ani nevedlo v základní skupině Champions League, v níž loni došli Slezané po památné jízdě až do semifinále. Letos po úvodních debaklech si nakonec připsali pouhé tři body a skončili mezi trojicí severských týmů poslední. Hlavním faktorem bylo zranění opor. Na startu extraligy nemohl hrát Martin Růžička, Jiří Adamský ani Vladimír Roth. Letní posily navíc často nenaplňovaly očekávání klubového managementu.

Na přelomu září a října se tak udály hned dva zajímavé příchody. Obranné řady posílil Lotyš Guntiš Galvinš, hlad po gólech pak měl zajistit Kanaďan Ethan Werek. Oceláři se naopak ze zdravotních důvodů rozloučili se Slovákem Markem Viedenským. Právě v říjnu se však svěřencům trenéra Václava Varadi začalo dařit. Tým plný hvězd započal konečně naplňovat svůj potenciál. Ke konci listopadu se Třinec dotáhl rovnou k čelu tabulky. Po vítězném derby s Vítkovicemi se navíc na čele osamostatnil, když kromě regionálního rivala setřásl i Liberec Marka Kvapila.

Výraznou postavou tohoto progresu je rozhodně Šimon Hrubec. Letošní brankařská hvězda Tipsport extraligy, která logicky dostává i pozvánky od reprezentačního kouče Miloše Říhy. 27letý brankář díky svým skvostným výkonům nakonec ani do branky příliš nepouštěl svého kolegu Petera Hamerlíka, jenž vyrazil zachraňovat topící se Pardubice. V třinecké kleci tak dostával šanci i Petr Kváča. Jednadvacetiletý muž s maskou, který je u Ocelářu na hostování z budějovického Motoru, nezklamal. Dokonce přispěl i k natáhnutí pozoruhodné série 14 zápasů, během nichž Třinečtí prohráli jen jednou jedinkrát. Na začátku prosince s Hradcem Králové.

Momentálně tak je sice tým bez hlavního kouče Václava Varadi, který je s reprezentační dvacítkou na mistrovství světa v Kanadě, ale mančaft by měli zvládnout ukočírovat asistenti Jiří Raszka a Marek Zadina, a to i na prestižním Spengler Cupu, jež se hraje mezi svátky. Oba dva mají nově k dispozici i velezkušeného Tomáše Kundrátka, který po konci angažmá v čínském Kunlunu zvolil pro své další další působiště právě Třinec. I on pomohl ve středu ve Zlíně k aktuálnímu náskoku Ocelářů na čele extraligové tabulky. Ten činí už osm bodů.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Václav Varaďa (v době jeho účasti na MS U20 v Kanadě jej zastupuje Marek Zadina a Jiří Raszka)
Kapitán: Lukáš Krajíček
Hala (kapacita): Werk Aréna (5200)
Poslední utkání: Středeční výhra 3:2 po prodloužení nad Zlínem

SOUPISKA Třince