První třetinu začaly oba týmy opatrně, nikdo se nedostával do žádných výraznějších šancí. Ve druhé minutě poprvé zahrozila Poruba. Bořutova akce se ale minula účinkem, když ji nedotáhl do úplného konce. Machatý si při jeho pokusu udržel čisté konto. S dalšími ubíhajícími minutami ale byla Poruba znovu na koni, olomoucká defenzíva byla v těchto okamžicích zápasu pod velkým tlakem a jen úspěšně zákroky Machatého byly důvodem, proč byl stav stále nerozhodný. Toto období zajímavých akcí hostů utnula až povedená akce Tomajka, která ovšem skončila jen na přesně chytajícím Mokrém. V osmé minutě se ale při vlastním oslabení znovu ukázal syn olomoucké legendy, jeho rána, kterou ještě nepříjemně ztečovali porubští beci, letěla velice nebezpečně do brány. Mokrý však znovu perfektně zasáhl.

Hosté ale ve svém tlaku neustali, Häring při protiútoku svou akci dost uspěchal a po přihrávce „do prázdné“ pálil jen nad odkrytou olomouckou klec. Za malý okamžik se pak po další akci Tomajka na ledě začalo pořádně jiskřit, olomoucký útočník byl totiž při samostatném úniku trefen kolenem a Handl si to nenechal od porubských hokejistů líbit. Jeho odplata ho stála desetiminutový trest za úder do oblasti hlavy a krku poté, co na led poslal Krátkého. Za necelou minutu pak naopak ležel na ledě domácí útočník, atak na Kociána ale sudí k nelibosti domácích hráčů jako nedovolený nevyhodnotili. Hra tak začínala být z obou stran čím dál více vyhecovanější.

Olomouc možná i díky nesoustředěnosti hostů začínala znovu tlačit, v 16. minutě ale ani Pospíšil, ani Janíček svými pokusy z kruhů Mokrého nepřekonali. Vzápětí po těchto selháních v koncovce se do útoku mohl hrnout Husák, Machatý ale zůstával nepokořen. Na sólo porubského útočníka totiž předvedl učebnicový rozštěp. Akce v této fázi zápasu střídala akci, u protilehlé brány se totiž Vašenka málem jako první dnešní hráč zapsal do brankových statistik. Puk se ale naštěstí pro Porubu na poslední chvíli odrazil od boční síťky zpět do hřiště. V závěru první třetiny se mohl ještě trefit Pernický, poloodkrytou bránu však jako v tomto zápase mnoho z jeho spoluhráčů a protihráčů přestřelil. První třetina tak skončila primárně díky neproměňování tutovek nerozhodně bez vstřelené branky na obou stranách.

Domácí sice vstoupili do druhé periody v početní výhodě, ale svou přesilovku znovu nevyužili. Poruba však jejich zaváhání nevyužila, ve druhé třetině její hra totiž lehce upadla. Domácí se ani moc nesnažili při útočných akcích, a i přesto se jednoduše dostávali do zakončení. Velkou tutovku si například vytvořil Rosecký, když se v přesilovce dostal do samostatného úniku. Klid brankáře Mokrého jej ale podle všeho zneklidnil, svůj pokus poslal jen do jeho připravené lapačky. Poruba se ale dlouho z „krádeže“ branky neradovala. Olomoucká formace totiž za pár okamžiků předvedla hezkou kombinační akci, na jejímž byl přesně střílející Vojtěch Pernický , který vymýtil všechny pavučinky šibenici brány hostů a poslal domácí do vedení. Ani tato branka však hosty nepoučila, po necelé minutě musel od dalšího inkasování zachraňovat skvěle chytající Mokrý, když zabránil Pospíšilovi ve skórování rozštěpem podobným, jako už v tomto utkání předvedl jeho brankařský sok Machatý na druhé straně ledu.

Po těchto divácky zajímavých minutách přišla do zápasu pětiminutovka nepřesností, a to v obou družstvech. K vidění byly často ofsajdy nebo zakázaná uvolnění, které plynuly z nedokonalých kombinačních schopností obou celků. Až v 37. minutě způsobili další rozruch u některé z branek porubští hokejisté, jenomže přečíslení Bořuty se Stodůlkou druhý jmenovaný nevyužil. Jeho rána mířila vysoko nad bránu. Závěr druhé periody se už také neshledal s porozuměním nestranných diváků, žádný z týmů si nepřipsal žádnou kloudnou šanci. Poruba si zapsala pouze další neproměněnou přesilovku.

Úvod třetího dějství znovu vyšel lépe Porubě, Olomouc šla dokonce do oslabení, po fázi zápasu, kdy měli hosté obrovský tlak v jejich útočné třetině. Stejně tak jako v druhé půli se po pár minutách hry znovu chopila otěží zápasu Olomouc, když nejprve Vašenka spálil samostatný únik nepřesným pokusem, aby Mokrý mohl za další půlminutu excelovat při dvou dorážkách Kohoutů z hranice brankoviště. Tento pres na svou defenzívu nakonec hosté nevydrželi. Ve 47. minutě k puku, který vypadl ze skrumáže za brankou, dobruslil Jan Vašenka a překonat bezmocného Mokrého už pro něj nebylo těžké. Domácí tak vedli už o rozdíl dvou branek.

Zbytek třetí části si domácí takticky hlídali, Poruba se sympaticky snažila, ale s ubývajícím časem se hráčům prohrávajícího celku psychicky nehrálo nejlépe. To bylo také asi důvodem několika zbytečných zákroků ke konci třetiny, kdy se sudí odhodlali i k vyšším trestům. Ten nejvyšší obdržel Husák, který v 56. minutě dohrál Janíčka a za svůj faul obdržel 5 minut a osobní trest do konce utkání. I díky tomu se domácí dostali v závěru do dlouhé dvojnásobné přesilovky. Výborně chytajícího Mokrého však už nepřekonali a na konci zápasu tak platil konečný stav 2:0 pro Olomouc, která si letos připsala teprve čtvrtou výhru za 3 body.

Ohlasy trenérů

Pavel Sedlák (HC Olomouc): Určitě jsem spokojený.Utkání se vyvíjelo podle očekávání, bylo o bojovnosti, nasazení a disciplíně. My jsme sice disciplínu moc nedodržovali, ale šli jsme si za vítězstvím o trochu více než soupeř. V závěru jsme už radši drželi kotouč na holi, než aby jsme se snažili o gól za každou cenu, proto mi ani nevadí pouze dvě vstřelené branky. Vítězství jsme po dlouhé době už prostě potřebovali, a to jakékoli.
Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): První třetinu jsme odehráli jako tým velice dobře. Myslím si, že jsme měli i více ze hry. Ve druhé třetině jsme ale znovu potvrdili, že tuto fázi hry často nezvládáme. Začali jsme v ní hrát pasivně, nedohrávali jsme souboje, působili jsme ustrašeně. Domácí na rozdíl od nás využili své šance. Naši kluci své šance neproměňují, a proto jsme v tabulce, tam kde jsme.