http://www.onlajny.com/match/index/id/153317?utm_campaign=hcolomouc&utm_source=WEB_A_2016_41_Hradec

Před úvodním hvizdem rozhodčích strávili hráči notnou dávku času na modrých čárách a společně s diváky sledovali v retrodresech připomínající sezónu 1972/73 promítání o devadesátileté historii hradeckého týmu. Domácí mančaft navíc představil nově vzniklý Klub veteránů hradeckého hokeje, jehož prvním členem se stal pan Miroslav Řehák, jenž odehrál v Hradci šestnáct sezón a nyní se již dlouho věnuje mládeži.

Kdo však myslel, že rozjezd bude pomalejší, šeredně se pletl. Hned po třiadvaceti sekundách zvedl všechny diváky ze zmrzlých sedaček FORTUNA arény umným plácnutím do puku Rastislav Dej a bylo to 1:0 pro Mountfield. Moře však dotahování zabralo jen něco přes tři minuty, protože Kacetl vyrazil Eberleho střelu před sebe a při snaze odehrát puk do bezpečí „namazal“ Jiřímu Ondruškovi, který stihl kotouč usměrnit správným směrem – 1:1.

Tento stav se evidentně nelíbil dvojici Jaroslav Bednář – Roman Kukumberg a v čase 06:07 výstavní kombinací vyšachovala obranu Kohoutů. Jaroslav Bednář poslal svůj tým do vedení. Opět to však bylo veselé pro domácí pouze na moment. Vyrovnání totiž přinesla střela Tomáše Mikúše, která Kacetlovi skončila za zády. O sedmadvacet vteřin později debutant Havránek zahákoval ujíždějícího Holce, ale ten si neporadil ani v reparátu při trestném střílení.

Výborný hokej pokračoval. Hradec měl k dispozici krátkou dvojnásobnou přesilovku, ale i přes několik zajímavých šancí neuspěl. Na druhé straně se musel činit Kacetl proti velkému závaru před bránou a poté unikajícímu Bucovi. Mountfield znervózněl a nechal konec třetiny v režii Olomouce. Současně se sirénou ještě vyhlavičkoval střelu, jež na něj mířila, domácí gólman a udělal tak tečku za bohatou první třetinou.

Druhá perioda začala podobně jako ta první a hradecký štírek Dej se po půl minutě dostal do šance. Konrád si dokázal poradit i přes to, že si přivodil drobnější šrám. Hradec tlačil a byl lepším mužstvem. Zkoušeli to Šimánek, Honejsek a Knotek, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný, byť centr čtvrté formace dokonce nastřelil bližší tyč.

Ojedinělou šancí Olomouckých byl únik Holce s Pekrem, ale Kacetl byl u své tyče včas. Obrázek hry byl stále stejný a hradečtí hokejisté dobývali obrannou třetinu Kohoutů. Napomohla tomu ani přesilová hra, kterou měl domácí Mountfield k dispozici. V té byli nejvíce nebezpeční opět Bednář s Kukumbergem, ale ani ti nepřekonali jistě chytajícího Konráda.

Jak už to tak ale někdy ve sportu bývá, tak se síťka rozvlnila za brankářem domácích. Po chybě celé hradecké defenzivy ujížděla od znaku České pojišťovny, který zdobí kruh na půlící čáře, hned dvojice olomouckých hokejistů a Matěj Pekr se vůbec nerozpakoval a zacílil přesně mezi betony bezmocného Kacetla – 2:3. Zbytek třetiny přinesl už pouze velmi špatnou přesilovou hru Hradce a důraznou defenzivu Mory.

Hanáci nastoupili do třetí třetiny s typickou hrou, která je zdobí po celou sezónu. Svěřencům Zdeňka Venery se podařilo zahustit střední pásmo a bez okolků posouvali puky zpět na hokejky v hradeckých barvách. Mountfield se nemohl dostat do žádné šance a dokonce to byli hosté, kteří měli několik příležitostí na odskočení. Ve 47. minutě Marek Laš z mezikruží trestuhodně netrefil klec a hned po něm Řípu vychytal Kacetl.

Další sérii výborných zákroků musel předvést domácí muž v masce proti dvojici Mikúš – Húževka, což se mu podařilo a definitivně tak dal zapomenout na slabší momenty z první třetiny. Královéhradečtí se dál snažili něco vymyslet a dostat se do útočného pásma, ale Olomouc byla dlouho proti.

Jedinečnou šanci dostali Východočeši v 56. minutě, kdy se jim naskytla příležitost hrát přesilovou hru. Ta nakonec trvala pouhých jedenáct sekund, neboť Peter Frühauf vypustil dělovku od modré čáry a pak už jen zvedl ruce k nebesům a čekal, až se na něj spoluhráči sesypou – 3:3. Pro slovenského beka to byl čtvrtý zásah do černého v posledních šesti zápasech! Přesto to mohli být Hanáci, kteří si odvezli všechny body, protože pár vteřin před koncem Mikúš trefil pravou tyč hradecké svatyně a 5184 diváků polilo horko.

Olomoucká Mora byla evidentně zaskočena tím, že se jí nepovedlo překlopit zápas ve svůj prospěch v základní hrací době a nechala po minutě prodloužení volného Bednáře v mezikruží. Ten ovšem selhal a trefil Konráda do břicha. Do další šance se mohl dostat Adam Courchaine, ale nedokázal dobře zpracovat kotouč. Šlo se tak do nájezdů.

Za domácí se nejdříve prosadil Ihnačák, který předvedl stejné zakončení jako v Mladé Boleslavi. Ve třetí sérii Marek Laš zdramatizoval penalty a prostřelil švihem Kacetla, ale pak se ke svému druhému nájezdu postavil Jaroslav Bednář a rozhodl o bonusovém bodu pro lví partu.

Ohlasy trenérů

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Čekali jsme těžké utkání, viděli jsme zápas Olomouce na Spartě a hrála velmi dobře. Přesto jsme měli výborný vstup do zápasu. Bohužel vždy když jsme dali gól, chvíli nato jsme sami dostali. Postupně Olomouc otočila výsledek a tahali jsme za kratší konec. Jsme ale rádi, že hráči ukázali velkou bojovnost a vůli po vítězství. Ve třetí třetině se nám podařilo výsledek aspoň zremizovat, nájezdy už jsou loterie. Druhý bod jsme v nich získali pro sebe, za což jsme šťastní.
Zdeněk Venera (HC Olomouc): Myslím, že to byl vyrovnaný zápas. Začátek byl trochu divoký, čtyři góly padly velice rychle, pak se to trochu uklidnilo. Víc bodů jsme nezískali z toho důvodu, že jsme nevyužili šance. Měli jsme jich docela dost. V první třetině jsme jeli trestné střílení, ve třetí se puk motal kolem brány, chtělo to nějakou šikovnou dorážku a mohli jsme si odvézt i tři body. Bohužel jsme v koncovce selhali, a to nás trápí celou sezónu. Góly dáváme hodně těžko. Rozhodující nájezd provedl Bednář parádně, je na to hodně šikovný, stejně jako další hráči domácích. Bohužel druhý bod získali oni.