Report ze zápasu SPA vs. OLO (2:3)

HC Sparta Praha

2:3p

(2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)

Po opatrnějším úvodu se do první výrazně šance prodrali sparťané, konkrétně střílející Pšenička a po něm dorážející Reichenberg. Z další šance už šli domácí do vedení, když se Jan Buchtele nejrychleji zorientoval ve skrumáži po střele Řepíka a dorazil volný kotouč za Konráda. V následujících minutách na slovenského reprezentanta žádná nebezpečnější střela nemířila, stejně na tom byl i Fin Aittokallio v brance domácích.

Až po polovině první třetiny se diváci dočkali pohledné akce v olomouckém přečíslení dvou na jednoho, která vedla k vyrovnání skóre. Lukáš Galvas předložil kotouč před branku na Marka Laše, který nastavil čepel a efektní tečí překonal Aittokallia. Vyrovnaný stav ale vydržel jen krátce, konkrétně 22 sekund, než šli Pražané znovu do vedení. Klimek nahrával zpoza branky na Vránu, který promáchl a kotouč prošel až k Richardu Jarůškovi, jenž dojel z druhé vlny a překonal Konráda střelou na vzdálenější tyč. Sparťané ještě dostali k dispozici přesilovou hru po vyloučení Jakuba Galvase, když se ale neprosadili, odcházelo se do kabin za stavu 2:1.

V úvodních minutách druhé třetiny musel Aittokallio zasahovat proti střelám Galvase a Holce, finský brankář si ale s oběma pokusy hravě poradil. V další části se více na puku drželi sparťané, což ještě umocnila početní výhoda při vyloučení Knotka. V ní se do velmi dobré šance se dostal po Jarůškově pasu Kudrna a následně pálil i Řepík, ani jeden pokus však gólem neskončil.

V možná největší šanci druhé třetiny se ocitli sparťané dvě minuty před druhou sirénou, když Forman zkoušel několikrát propasírovat kotouč pod Konrádovými betony, slovenský gólman ale svůj chránič udržel na ledě a skóre se nezměnilo. Další příležitost domácím nabídl Laš, kterého rozhodčí poslali na dvě minuty na trestnou lavici za hru vysokou holí. Olomoučtí ale oslabení zvládli bez výrazných potíží, jedinou střelu vyslal Řepík, ta ale kýžený cíl nenašla, čímž Mora měla na startu druhé přestávky stále jednobodové manko

Vedení ale sparťané už po necelých třech minutách třetí třetiny ztratili. Holec nahodil kotouč na branku, Aittokallio kotouč vyrazil pouze na volného Bruna Mráze, který mířil přesně a vyrovnal stav zápasu. V obrovské šanci se následně objevil Forman, v samostatném úniku ale na Konráda nevyzrál. Naopak faulující Uher dal Olomouckým příležitost v podobě přesilové hry. Hosté se nedokázali usadit v útočném pásmu, do střely se dostal pouze dvakrát Strapáč, ani jednou ale sparťanskou branku neohrozil.

Čím více se blížil konce základní části, tím více byla hra na obou stranách opatrnější a gólmani nemuseli řešit výraznější potíže. Na straně domácích se pokoušel Konráda překvapit Černoch, jehož nahození ale slovenský brankář bez potíží vyrazil. Do úniku se snažil dostat také olomoucký útočník Jergl, sparťanská obrana ho ale zastavila, a tak o výsledku muselo rozhodnout prodloužení.

Velmi rychlý konec v prodloužení zařídil osamocený Jiří Ondrušek, který se prosadil tváří v tvář Aittokalliovi do horního růžku sparťanské branky. Olomouc tak získala na ledě O2 arény klíčové dva body, k jistotě předkola play-off jí tak už stačí uhrát z následujících tří duelů alespoň další dva.

František Výborný (HC Sparta Praha): Jsme v situaci, kdy jsme chtěli zápas urvat a získat tři, nebo alespoň dva body. Bohužel jsme udělali dvě taktické chyby při gólech na 1:1 a 2:2, kdy to hráči špatně rozebrali a inkasovali jsme z toho góly. V prodloužení je to vabank a může to být o jedné šanci, když ji soupeř využije, může to být pak tak rychlé, jako to dokázala Olomouc. Situaci zapříčinila naše individuální chyba, kdy hráči nedohráli Ondruška, ten udělal parádní sólo akci a bohužel pro nás zakončil. Nic naplat, musíme jít dál.