Report ze zápasu PLZ vs. OLO (2:3)

HC Škoda Plzeň

2:3p

(2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)

Sestava Moravanů před druhým duelem s Plzní doznala změn hned na několika místech. Největší obměnou oproti pondělnímu duelu bylo nasazení Branislava Konráda. Slovenský fantom olomouckého brankoviště mezi třemi tyčemi nahradil Jana Lukáše. Do obrany pak oproti prvnímu zápasu nastoupil Jakub Matai. Z útočných řad vypadli Bruno Mráz a Vojtěch Tomeček, naopak důvěru od trenérů si pro druhý zápas vysloužil Miroslav Holec. Ten ve čtvrté formaci doplnil Petra Koloucha a Jana Káňu. Na straně soupeře pak zůstala sestava nezměněná a Škodovka nastoupila ve stejném složení jako do prvního duelu.

O dvě hodiny dříve než v první vzájemné bitvě letošního play-off vjely oba týmy na plzeňský led a po tradičním odehrání státní hymny se šlo do boje. Kohoutí družina do toho pořádně šlápla a zatlačila svého soupeře, ten se hned dopustil nedovoleného zákroku. Na dvě minuty putoval na trestnou lavici Jan Kovář. Hosté ale ze své první početní výhody příliš šancí nedokázali vytěžit a plzeňská obrana vyrovnaná na modré čáře první dvě kritické minuty zápasu přežila.

V čase 3:27 odpískali čároví sudí zakázané uvolnění domácích a hra se znovu stěhovala před Dominika Frodla. Olomouc se však nedokázala udržet v útočném pásmu a při zastavení následného protiútoku fauloval Jan Švrček. Ten odešel na trestnou lavici za krosček a Olomoučtí museli začít myslet na obranu.

V oslabení se svou obranou hrou nejvíce blýskl Zbyněk Irgl, který vyvezl kotouč až do útočného pásma a ukrojil tak cenné vteřiny z početní nevýhody svého týmu. V útoku pak byli Plzeňští opravdu hodně nebezpeční a za Branislavem Konrádem dokonce nadvakrát zazvonila tyč. O tu první se svou prudkou střelou postaral David Stach a druhou následně zaznamenal i po střele zápěstím Nick Jones. Na první gól si ale diváci museli ještě počkat.

V čase 7:38 první plzeňská formace přehrála střídající Hanáky, na konci gólové kombinace byl Jakub Pour, který střelou na bližší tyč nedal brankáři z Hané mnoho šancí. Olomouc však první branka zdravě nahecovala, a její hráči se ještě více začali tlačit do brankoviště Dominika Frodla. Toužený gólový efekt se však ne a ne dostavit.

V polovině první třetiny došlo k zajímavé situaci v obraném pásmu hostí, při které si Jiří Ondrušek počkal na domácího Milana Gulaše a ostrým hitem jej poslal k ledu. To se však vůbec nelíbilo Michalu Moravíčkovi, který jel svého soupeře okamžitě pomstít. Svůj tým však paradoxně oslabil, protože jej stejně jako Jiřího Ondruška pruhovaní muži odeslali na trestnou lavici.

Více prostoru na ledě prospělo ofenzívám obou celku a jak bílí, tak červení se střídali v útočným výpadech. Osm a půl minuty před koncem první třetiny došlo také na první strkanici, do které se zapojili Jan Švrček a Roman Vráblík. Rozhodčí se však nakonec rozhodli nevylučovat a za pár okamžiků už se mohla Škodovka radovat z druhé vstřelené branky. O tu se svým druhým sezónním gólem postaral Lukáš Pulpán, který se dostal k odraženému kotouči a s pořádnou dávkou štěstí jej uklidil do svatyně Hanáků.

Krátce po druhé inkasované brance se do dvou velkých gólových příležitostí dostal David Ostřížek. Dominik Frodl však předvedl dva dobré zákroky a červenobílých se střelecká smůla ne a ne pustit. Bylo to patrné i při střele Jana Švrčka od modré, který pálil z první a puk po odrazu zamířil pouze na zadní mantinel.

Dvě minuty před koncem se do zajímavého průniku dostal Marek Laš, který sám prorazil mezeru v obraných řadách Škodovky a nebezpečnou střelou zaměstnal Dominika Frodla. Ten však stejně jako v předchozích zkouškách první třetiny obstál. Skóre už se pak dokonce první periody neměnilo ani na jedné straně.

Vstup do druhé části úterního utkání vyšel lépe hostím, kteří hned po buly zaútočili a pak následně i dokázali zastavit rychlý protiútok ze strany Plzně. Největší zásluhu na tom měl Branislav Konrád, který několika dobrými zákroky podržel svůj celek.

Necelou minutu a půl po úvodním vhazování druhé třetiny zamířil na trestnou lavici Lukáš Pulpán za držení. Hanáci tak dostali k dispozici svou druhou přesilovou hru zápasu. Plzeňští se však stejně jako v prvním případě dokázali ubránit a nepřipustili před Dominikem Frodlem žádný větší závar. Po návratu svého vyloučeného hráče se pak Škodovka zase naplno pustila do útoku. Branislav Konrád ale v olomoucké brance předváděl zkušené zákroky a nepustil za svá žádný kotouč.

Zkraje 25. minuty pálil Aleš Jergl při přečíslení z vrcholu kruhu, ale jeho dělovka po odrazu od plexiskla zamířila do ochranné sítě. V útocích se začaly oba týmy střídat vcelku pravidelně a hrál se aktivní hokej, který diváky opravdu bavil.

Krátce před polovinou zápasu se do velké šance dokázal dostat Jan Káňa, který využil zmatků v obraně domácích a z mezikruží nastřelil spojnici branky. Kotouč se následně odrazil mimo brankoviště a z nadějně vyhlížející šance se neurodil kontaktní gól.

Přesně v polovině zápasu došlo za brankou Škodovky ke strkanici Petra Strapáče a Lukáše Pulpána. Ti si vyříkávali předchozí průběh zápasu a výsledkem celé roztržky nakonec bylo vysunutí brankové konstrukce z jejího postavení. Rozhodčí se však rozhodli celou situaci ponechat bez vyloučení na jedné či druhé straně.

Situaci, kterou však už sudí trestali byl zákrok Romana Vráblíka na dobře pronikajícího Zbyňka Irgla a Plzeň potřetí ve druhém zápase série putovala do čtyř. Hanáci hodlali situace domácích náležitě využít a sehráli svou nejlepší přesilovku v dosavadním průběhu utkání, gólu se však nedočkali.

Krátce před druhou komerční přestávkou Hanáci ustáli nebezpečně vyhlížející kombinaci Škody ve svém obraném pásmu a dokázali otočit hru směrem dopředu. Na konci celého útočného snažení nakonec byla střela Škůrka, kterou Dominik Frodl schoval do rukavice. Ve 35. minutě pak začal mít západočeský celek ofenzivní převahu a Kohouti pod tlakem vyhazovali na zakázané uvolnění. Stav však zůstával i přes stále narůstající tlak domácích nezměněn.

Kostka v plzeňském svatostánku ukazovala dvě a půl minuty do konce druhé třetiny, když ofenzivní snažení Plzně přetnul svým výpadem Aleš Jergl. Ten se však při přechodu modré čáry dostal do ofsajdu.

Ve 39. minutě zamířil na trestnou lavici Jan Káňa, který zastavil pronikajícího Milana Gulaše podrážením. Plzeňští se však ve své přesilové hře nikam nehnali a Branislava Konráda prakticky neohrozili. Druhou minutu své přesilové hry si pak přenesli do třetí třetiny.

Závěrečnou dvacetiminutovku začali Hanáci fantasticky. Úvodní útok Indiánů přečkali a poté už vyrazili do protiútoku, na jehož konci sice puk proklouzal těsně kolem tyče, ale Olomoučtí se jej zmocnili a Miroslav Holec dělovkou z vrcholu levého kruhu snížil na rozdíl jediné branky! Jen o chvíli později navíc Frodlovi propadla Káňova střela, puk ale zamířil opět jen vedle branky. Nepříjemnou ránou se prezentoval i Jergl, ale na něj plzeňský brankář dobře viděl.

Plzeňští byli dál jako opaření, Olomouc měla ke každému puku blíž a Frodl se musel v brance ohánět. Skladaného střela hned po buly jej doslova pouze trefila, proti Lašovi už ale vytáhl zákrok lapačkou.

Obrovský tlak Olomouce gradoval v polovině třetí dvacetiminutovky, kdy Kohouti hráli přesilovku po vyloučení jejich bývalého spoluhráče, Jana Eberleho, v ní se tlačili do branky ze všech sil a doslova svého soupeře zamkli v jeho obranném pásmu, ani tak se ale nedočkali vyrovnávací branky a jejich početní výhodu vystřídalo pro změnu oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě. V něm sice Plzeň své vedení nenavýšila, ale přesilovka jí pomohla srovnat trochu tempo hry.

Dvě minuty před koncem základní hrací doby si trenérské duo Tomajko – Moták vyžádalo oddechový čas, aby svůj tým připravilo na závěrečný tlak. Branislav Konrád už poté zůstal na střídačce a Kohouti se rozhodli zkusit štěstí v šesti hráčích. V ní potřebovali jen devatenáct vteřin, než Škůrek napřáhl na modré čáře a jeho pokus Frodl vykopl jen k Aleši Jerglovi, který zakončoval do odkryté klece.

V prodloužení Olomouc potřebovala jen dvě minuty, než vyrazil do rychlého útoku Burian, jehož nahození sice nemohlo Frodla ohrozit, ale puk proskákal před Miroslava Holce, který ho jen doklepl do sítě. Hanáci tak vyrovnali stav série a doma budou začínat za stavu 1:1!

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Musíme hrát celých šedesát minut. Hrát dvě třetiny nestačí, musíme pokračovat v dobré práci, odvádět černou práci. Každý hráč ví, co má dělat. Odjíždíme do Olomouce za stavu 1:1 a uděláme maximum, abychom to domácím znepříjemnili a odjížděli do Plzně za stavu 3:1.