Report ze zápasu OLO vs. SPA (0:3)

0:3

(0:2, 0:0, 0:1)

HC Sparta Praha

V prvních dvou vzájemných utkáních letošní sezóny se z vítězství vždy radovali hosté. Nejprve Sparta po výhře 4:2 v Olomouci, poté Hanáci ukořistili výhru 6:4 v Praze. Stál tak před nimi těžký úkol uhájit toto vítězství i na domácím ledě.

Sparta začala utkání zhurta a už v prvním útoku si vytvořila přečíslení dvou proti jednomu, které ale skončilo nepřesnou přihrávkou. Hanáci na druhé straně si tak výraznou příležitost nevytvořili, ale o to častěji prověřovali Machovského nějakou střelou. V páté minutě se ocitli v obrovské šanci Pražané, když Pech vybídl přihrávkou ke střele Rouska, který se mu puk ještě pokusil vrátit a zastavil ho jen pohotový beton Konráda. Poté předvedl krásný individuální průnik také Piskáček, ale domácí brankář zůstával bezchybný.

Na druhé straně se musel Machovský předvést proti střele Švrčka, kterou dokázal svou lapačkou pouze vyrazit. Hned vzápětí ovšem vyrazil do protiútoku Blair Kendall Jones, který si v útočném pásmu prudkou brzdou udělal prostor a střelou na vzdálenější tyč poslal Spartu do vedení. Pět minut před koncem diváci viděli první přesilovou hru, ve které Machovský vyrazil puk jen ke Kolouchovi, ale ten nedokázal uklidit skákavý puk do odkryté branky. Po vypršení trestu se ocitl snad v ještě větší šanci Holec, jenž dostal přihrávku zpoza branky a ve vyrovnání mu zabránil jen pohotový beton Machovského. O chvíli později se skóre přece jen měnilo, ale byla to opět Sparta kdo se mohl radovat, když Petr Vrána dorazil svou vlastní střelu kolem bližší tyče za Konrádova záda.

Druhou část začali zvýšenou aktivitou Kohouti, ale Ostřížkova první střela směřovala mimo tři tyče a ta druhá se zastavila o bránícího hráče. Potom už se řítil sám na Konráda Forman, ale mezeru mezi jeho betony nenašel. Nebezpečnou střelou se blýskl i Piskáček, který však našel jen připravenou hruď domácího brankáře. Kohouti se nevzdávali a dál pálili na branku z každé pozice. Holcova tečovaná rána zamířila dokonce do tyčky.

Po komerční přestávce se Pražané na chvíli oklepali, ale potom si Hanáci připsali další nebezpečnou tečovanou střelu těsně před Machovským, který měl co dělat, aby puk zastavil. Následně navíc domácí měli výhodu přesilové hry. V ní Machovský vytáhl okrajem betonu střelu Galvase, který se v tu dobu již stihl vrátit z mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě. Ten se vzápětí ocitl v ještě větší šanci, když ho Jergl poslal samotného na brankáře, ale mladý olomoucký obránce se svou kličkou neuspěl.

V závěru třetiny opět zahrozila Sparta, konkrétně pak Buchtele, který z těžkého úhlu nastřelil vzdálenější tyč. V závěru si ještě Olomouc vytvořila krátký tlak, ve kterém se hostující brankář musel ohánět, ale Pražané dvoubrankový náskok uhájili.

Také začátek třetí dvacetiminutovky se nesl v duchu hanáckého dobývání Machovského klece, ale tuhá obrana Sparty Kohouty do větších šancí nepouštěla. Do obrovské šance se dostal až ve 48. minutě Jergl, který sice při pokusu projít kolem posledního obránce podklouzl, ale servíroval puk ještě zpět na osu hřiště Knotkovi, jemuž chyběl krok. Proti Galvasově střele z první se zase Machovský stačil přesunout a nastavit jí do cesty beton.

V polovině třetiny hráli Kohouti přesilovku, ale Knotkova střela z první zamířila jen mimo tři tyče a zbytek oslabení Pražané přečkali bez úhony. Chvíli po skončení trestu si mohli Hanáci herní situaci zopakovat a tentokrát se jim dařilo vytáhnout drápky mnohem lépe. Ostřížek nejprve v obrovské šanci projel obranou a položil si Machovského, ale nedokázal přehodit jeho beton, o chvíli později ještě pálil z první, ale opět jen do brankáře. V závěru pak ještě Jaroměřský nastřelil tvrdou ránou brusli jednoho ze soupeřů a Mráz z první vystřelil mimo branku, ale Sparta už své vedení uhájila a také napotřetí tak zvítězil v zápase těchto dvou celků hostující tým. Vítězství Pražanů navíc čtyři vteřiny před koncem potvrdil gólem do prázdné branky Jan Piskáček.

Jan Tomajko (HC Olomouc): My jsme nevstoupili do zápasu dobře. První třetinu nás Sparta předčila v osobních soubojích, zvlášť v útočném pásmu. Tam jsme moc soubojů nevyhráli, takže jsme moc nebyli na puku. Potom jsme se do toho dvě třetiny těžko dostávali, i když nějaká snaha tam byla. Sparta výborně hrála v obranném pásmu, blokovali střely a hráli obětavě. Těžko jsme se prosazovali. Druhý bod, co bych chtěl zmínit je, že jsme hráli katastrofálně přesilovky. Proto máme nula gólů, a s nulou se nevyhrává.