Report ze zápasu PLZ vs. OLO (3:2)

HC Škoda Plzeň

3:2

(3:0, 0:1, 0:1)

Zatímco Olomouc přijela na západ Čech v nezměněné sestavě, ta plzeňská doznala velkého zemětřesení. A domácím to zřejmě prospělo, už po 28 vteřinách hry měnili skóre. Střelu Milana Gulaše z prostoru mezikruží Konrád pouze vyrazil před sebe, kde se kotouče zmocnil Jakub Pour, jenž svým třetím gólem v sérii otevřel gólový účet sedmého zápasu.

Bleskový gól Západočechy znatelně povzbudil a v prvních minutách hry byli jednoznačně aktivnějším týmem na ledě, naopak Olomouc měla problém dostat se do tempa. První větší šanci Kohoutů měl na hokejce Vilém Burian, ale jeho střelu včas zablokoval Petr Kodýtek. Plzeňský gólman si tak první zákrok připsal až proti projektilu z hole Zbyňka Irgla.

V čase 5:07 došlo k potyčce mezi Janem Švrčkem a Jakubem Pourem, přestože prvně jmenovaný utrpěl po zásahu Pourovy hole krvavé zranění v obličeji, Kohoutům nebyla nabídnuta výhoda přesilové hry. Oba hráči dostali po 2 minutách, plzeňský útočník navíc dostal 10minutový trest za zásah do oblasti hlavy a krku. A vrátka na trestných lavicích nezůstala zavřena dlouho – nejprve se hrou vysokou holí provinil Jan Kovář a poté Jan Knotek podrazil soupeře.

Hra tří proti třem více vyhovovala Plzni, která v ní dokázala navýšit svůj náskok na 2:0. Milan Gulaš dostal přihrávku před bránu a se štěstím protlačil puky mezi Konrádovými betony. O pár chvil později se k nebezpečné střele dostal Roman Vráblík, tentokrát se však skóre utkání neměnilo.

Gólová smršť domácích v první třetina ale ještě neměla končit. Plzeňským se před bránou soupeře podařilo vybojovat puk a Petr Kodýtek zvyšoval už na 3:0. Trenérský tandem Tomajko-Moták se rozhodlo pro oddechový čas, po kterém na střídačce zůstal sedět Branislav Konrád. Do hry se tak podruhé v sérii dostal Jan Lukáš.

Na začátku druhé třetiny si Hanáci zahráli druhou přesilovku v zápase. Petr Strapáč v ní předvedl největší šanci svého týmu v dosavadních dvaadvaceti minutách, střela olomouckého forvarda ale skončila v lapačce Dominika Frodla. Více šancí si ale hosté vypracovat nedokázali. Jan Kovář ve vlastním oslabení vyvezl puk a dlouho zaměstnával červenobílé v jejich obranném pásmu.

O chvíli později byla k vidění přesilovka také na straně domácích. Skóre se sice tentokrát neměnilo, nicméně modrobílí svou početní výhodu sehráli mnohem lépe než před chvíli Olomouc. Lukáš byl zasypán hned několika střelami, z nichž nejnebezpečnější byla ta Gulašova, která však mířila jen do levé tyče. Pár chvil po přesilovce se do útočného pásma zničehonic vřítil tryskáč s jmenovkou Kodýtek na zádech. Sám tváří tvář proti Lukášovi se rozhodl pro rychlé zakončení, to však mířilo vysoko nad olomouckou bránu.

Olomoucká defenziva neměla svůj zápas a po její další chybě se do obrovské šance dostal Václav Nedorost, jehož střelu dokázal Jan Lukáš vytěsnit lapačkou. O chvíli později se na trestnou lavici posadil Miroslav Indrák a Kohouti získali další hru v početní výhodě. Tentokrát hosté svou přesilovku proměnili – Jan Knotek našel před bránou volného Lukáše Nahodila, který svým třetím přesilovkovým gólem v této sérii snížil na 3:1.

Jan Lukáš si další důležitý zákrok připsal 6 minut a 23 vteřin před koncem prostředního dějství. Petr Straka dostal kotouč do jízdy na bližší tyč a rozhodl se svůj projektil poslat mezi ruku a tyč, olomoucký brankář byl však pozorný. Po následném buly se Plzeň na delší čas usadila v útočném pásmu.

V závěru třetí třetiny si Olomouc zahrála další přesilovku, hosté ale na gólový úspěch z předchozí hry v početní výhodě nedokázali navázat. Naopak Plzeň se dvakrát dostala do přečíslení a ohrozila Jana Lukáše na druhé straně kluziště. Krátce před koncem přesilovky na Frodla najížděl Petr Kolouch, puk mu ovšem vypíchl Frodl ve spolupráci s vracejícím se bekem Škodovky.

Hned zkraje třetiny zažili hosté pěkně perné chvilky, protože po faulu Jana Knotka šli do čtyř. Dvakrát ohrozil bránu Kohoutů Neměc, jeho bekhendovou dorážku z Kruhů Lukáš zlikvidoval betonem, s nachlup stejnou střelou o chvíli později už měl strážce olomoucké svatyně o poznání větší problémy, nakonec však kotouč vyrazil pravou rukou. Další nebezpečnou šanci měl Milan Gulaš, jeho střela z otočky ale skončila mimo bránu.

Necelých devět minut před koncem se Dominik Frodl předvedl výborným a důležitým zákrokem proti pohotové dorážce Zbyňka Irgla. Po chvíli později pak pozornost plzeňského gólmana prověřil také František Skladaný. Hra hostů se od nepovedené první třetiny zlepšovala, ovšem na kostce stále svítil stav 3:1 a čas do konce zápasu se neustále zkracoval.

V čase 57:26 si Dominik Frodl vybral nejslabší moment v celé sérii. Jan Švrček vystřelil kotouč od vlastní modré čáry a k překvapení všech včetně samotného střelce tato střela skončila za zády plzeňského gólmana. Jan Lukáš necelou minutu a půl opustil svou klec. Kohouti nicméně ani s výhodou jednoho bruslaře v poli nedokázali vyrovnat, a tak si vítězství v zápase i celé sérii připsala Plzeň.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Měli jsme dobrý vstup do utkání, hráli jsme aktivně, chtěli jsme se tlačit hodně do brány. Samozřejmě 3:0 po první třetině pro nás bylo hodně dobré, ale pořád jsme věděli, že máme před sebou čtyřicet minut práce a nebude to nic lehkého. Kluky jsem nabádal, že Olomouc nevzdá a stejně jako Mora bojovala celou sezónu, tak bojovala i teď. Vůbec to nebylo jednoduché, snížili nám ve druhé části na 3:1, nicméně ty dvě třetiny z naší strany byly velice slušné, soupeře jsme vůbec nepouštěli do šancí, vyjma jedné střely, kdy dali branku. Ve třetí třetině jsme věděli, že si budeme muset výsledek pohlídat, ve druhém zápase jsme tu dvoubrankové vedení ztratili a nechtěli jsme do toho vstoupit znovu stejně. Logicky jsme trošku zatáhli střední pásmo, soupeř se na nás začal tlačit a bylo jasný, že si nějaké šance vytvoří. Po druhé olomoucké brance nás čekaly krušné chvíle, ale kluci to odehráli skvěle. Přitlačili jsme soupeře za jeho bránou a odehráli jsem poslední minutu velmi dobře.