Report ze zápasu PLZ vs. OLO (8:1)

HC Škoda Plzeň

8:1

(1:0, 2:1, 5:0 )

Moravané do úvodního zápasu play-off proti plzeňským indiánům vlétli v prakticky plné sestavě a obsazení obraných a útočných postů bylo více méně jasné dopředu. Jedna hádanka zahajovací sestavy však přece jen visela ve vzduchu. Do posledních chvil před zápasem nebylo zřejmé, koho trenéři pošlou do branky. Stálici hanáckého brankoviště Branislava Konráda, nebo ve skvěle chytající formě Jana Lukáše? Záhada byla nakonec odkryta hodinu před utkáním, jako zahajující brankář byl do branky Olomouce vyslán Jan Lukáš.

Za maximálně bouřlivé atmosféry nastoupily oba týmy v 19:00 na led plzeňské Home Monitoring Arény. Ještě před úvodním vhazováním však domácí klub ocenil svého nejproduktivnějšího střelce Milana Gulaše. Dění na ledě pokračovalo zpěvem státní hymny a poté už se šlo do akce.

První vhazování série na své hokejky získali hosté, za něž se na buly postavil uzdravený Jan Knotek. Ten se však za malou chvíli po úvodním buly dostal do potíží, když při prvním plnění defenzivních úkolů zlomil svou hůl. Plzeňští situace dokázali ihned náležitě využít a vyslali na svatyni Jana Lukáše první střelu, která však nemířila mezi tři tyče.

Po dvou minutách hry se Hanáci osmělili do útoku a hned dokázali vybojovat první přesilovou hru. Na trestnou lavici odešel za držení zadák Lukáš Pulpán. Západočeši však svou početní nevýhodu příliš nereflektovali a sami zaútočili. Jan Lukáš však proti střele, která mířila vysoko nad, nemusel zasahovat a v domácích řadách to jen zahučelo. Moravané pak ve druhé části přesilové hry zlepšili svůj pohyb a několikrát ohrozili domácího gólmana. Ten však dokázal podržet svůj celek. V čase 3:16 bylo pro domácí ještě hůř, na trestnou lavici totiž zamířil za napadení Petr Straka.

Kohouti ve dvojnásobné početní výhodě zmáčkli svého soupeře, ten se však pokaždé dokázal osvobodit prudkým vyhozením přes všechny čáry a zanedlouho po třetím osvobození se na led vrátil vyloučený Lukáš Pulpán. Moravané pak už nedokázali využít ani zbytek trestu Petra Straky a Plzeň tak své první dvojnásobné oslabení přestála bez inkasované branky.

V polovině osmé minuty byla k vidění největší nevyužitá příležitost první třetiny. Milan Gulaš milimetrovou přihrávkou našel najetého Jana Kováře a ten vyrazil sám na gólmana Olomouce. Jan Lukáš tváří v tvář domácímu forvardovi však předvedl dva fantastické zákroky. Hanácký odchovanec nejprve vykryl nebezpečnou technickou střelu a poté i následnou dorážku. Zaplněný sektor hostí pak děkoval svému brankáři.

V čase 9:33 Kohouti vyhodili puk na zakázané uvolnění a reakce domácí střídačky byla okamžitá. Na led zamířila první formace západočeského celku. Druhá formace Moravanů si však s tlakem dokázala bravurně poradit a následně i přehrát svého soupeře. Výsledkem byla olomoucká šance před Frodlem. Nedlouho po této akci to na ledě také poprvé začalo jiskřit. Lukáš Pulpán byl příliš důrazný v předbrankovém prostoru Olomouce a to nezůstalo bez odezvy. Obránci v červeném si jeli celou situaci vyřídit osobně. Rozhodčí však nakonec jen za předchozí faul vyloučili Davida Škůrka, jehož provinění dokázali domácí bleskurychle potrestat.

V čase 10:37 se k puku dostal Milan Gulaš a nechytatelnou střelou pod víko překonal Jana Lukáše. Škodovce díky úvodní brance narostla křídla a Moravané měli co dělat, aby odrazili následný tlak a neinkasovali podruhé. S vypětím všech sil se jim to však podařilo a na počátku minuty třinácté se sami znovu vrhli do útoku, ze kterého měl blízko ke gólu David Škůrek. Jeho střela ale byla na poslední chvíli sražena do rohu. Zanedlouho se Hanáci dostali do přečíslení, na jehož konci byl zakončující Petr Kolouch. Toho však vychytal betonem Dominik Frodl.

Tři minuty před koncem první třetiny se pak začaly menší či větší brankové příležitosti střídat na obou stranách. Žádný z celků však nedokázal překonat na obou stranách dobře chytající brankáře a do kabiny se šlo za stavu 1:0.

Hanácká družina vstoupila do druhé třetiny s jasným úkolem, který spočíval ve větší agresivitě a tvrdším napadaní. To hned v úvodu prokázal Aleš Jergl, který vysunul svůj forčeking a znepříjemnil tak rozehrávku domácím. V čase 21:09 ale Hanáky přibrzdil druhý trest Davida Škůrka, který usedl na trestnou lavici za hrubost.

Druhá přesilová hra domácích znamenala pro srdnatě bojující Kohouty nemalou komplikaci. Odhodlané obrané čtveřice však dokázaly v čele s brankářem Janem Lukášem ustát velký nápor soupeře a neinkasovat. Avšak další komplikace na sebe nenechaly dlouho čekat. Ihned po návratu vyloučeného Davida Škůrka hosté vyhodili nadvakrát přes všechny čáry a hra se stěhovala před jejich svatyni. Plzeň však nedůrazným výkonem nedokázala velké příležitosti využít a na další gól si musela počkat do 26. minuty. V té rozjásal domácí ochozy Jan Kovář, který se společně s Milanem Gulašem dostal do přečíslení a vyřešil celou situaci dobře mířenou střelou, proti které neměl Jan Lukáš mnoho šancí.

Hráče v červeném druhá inkasovaná branka správně vyhecovala a začali se víc tlačit před brankáře Dominika Frodla. Ten musel v rozmezí 28. a 29. minuty řešit nejednu ošemetnou situaci ve své brance. Pro Moravany bylo smůlou, že když už se začali nadechovat k náporu, přišla komerční pauza.

Na kostce Home Monitoring Arény zbývalo 11 minut 42 sekund do konce druhé třetiny, když na trestnou lavici usedl Denis Kindl za zdržování hry. Kohouti své přesilové hry hodlali náležitě využít a také se jim to podařilo. Po dvou vyhozeních Plzně se k puku na kruhu dostal řízný olomoucký forvard Aleš Jergl, který perfektně mířenou dělovkou prostřelil Frodla. Na hanácké straně bylo hned veseleji a první gólová radost olomouckých hráčů ještě vylepšila náladu v sektoru hostí. Ve 31. minutě mohlo být na straně červenobílých ještě veseleji. Před branku Škodovky dostal přihrávku najetý David Ostřížek. Forvardovi Moravanů však na poslední chvíli touš sklouzla z čepele a nedostal se tak ve velké příležitosti k zakončení.

Po druhé komerční pauze se do tlaku opět dostali domácí, kteří začali dělovými projektily ostřelovat svatyni týmu z Hané. Jan Lukáš však zůstal neochvějně pevný ve svých brankářských zákrocích a dál držel vyrovnatelný stav utkání. Kohoutům se však dařilo se svým soupeřem držet krok jen do 36. minuty. V té prokázal svou orientaci v předbrankovém prostoru Vojtěch Němec, který tak navrátil svému týmu dvoubrankové vedení.

Třetí obdržená branka mírně poznamenala psychiku Hanáků, kteří se však nedali a znovu zaveleli do útoku. Z toho pak pramenil faul Miroslava Indráka, který fauloval Jana Švrčka, a Olomouc dostala příležitost v podobě třetí přesilové hry. Ta však trvala 45 sekund, než na trestnou lavici usedl Vojtěch Tomeček a počet hráčů na ledové ploše se srovnal. Žádný z týmu ale nedokázal zužitkovat větší prostor na hrací ploše a do kabin se šlo za stavu 3:1.

Do třetí třetiny Kohouti vstupovali v oslabení, to sice zvládli ubránit, nicméně pouhých pět sekund po Tomečkově návratu z trestné lavice Jan Lukáš inkasoval počtvrté. Tentokrát ho překonala teč Václava Nedorosta, gól ještě musel posvětit videorozhodčí. Hanáci se nevzdávali, ale Plzeň se vezla na vítězné vlně. Další vyloučení na olomoucké straně však dokázali domácí bleskově využít, když se znovu tečí před v předbrankovém prostoru prosadil Václav Nedorost.

Hra se s postupem času více kouskovala, na ledové ploše docházelo k potyčkám. Po jedné z nich hrála Plzeň další početní výhodu. Olomouc dvě minuty v oslabení odehrála bez inkasování, ale chvilku po skončení přesilové hry se do pravého horního růžku trefil David Stach.

Po olomoucké šanci se na ledě strhla potyčka, ve které se do sebe pustili Connor Allen a Jan Káňa. Tito hráči si vyměnili nespočet ran, lépe ze šarvátky vyšel domácí bek. A po této bitce dostali Západočeši k dispozici další početní výhodu. V té předvedli pohlednou souhru, kterou zakončoval Vojtěch Němec a zvýšil vedení Indiánů na 7:1.

Mohlo by se zdát, že Hanáci kapitulovali, ale nebyla to pravda, Zbyněk Irgl se ještě v závěru třetiny snažil překonat Frodla, ale neúspěšně. Na druhé straně se do přečíslení dostal Miroslav Indrák, který se v zakončení nemýlil a uzavřel tak účet zápasu.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Domácí byli daleko lepší. Jednoduše nás překonávali a přehrávali. Plzeň zaslouženě zvítězila.