Report ze zápasu OLO vs. MBL (3:2)

3:2

(3:1, 0:0, 0:1)

BK Mladá Boleslav

Poprvé v letošní sezóně hostil Zimní stadion v Olomouci hokejisty z Mladé Boleslavi. Oba celky se už v probíhající sezóně potkaly, na ledě Bruslařského klubu byla úspěšnější Olomouc, která si ze severu Čech odvezla tři body za vítězství 1:2. Od té doby se ovšem leccos změnilo. V Mladé Boleslavi po sérii neúspěchů nahradil Vladimíra Kýhose na trenérské lavici Miloslav Hořava, přesto se Lvi nachází až na 12. místě tabulky. Mora také zažila těžší období, ale po reprezentační pauze sbírá body plnými hrstmi, a i díky středeční porážce Komety se dostala do elitní šestky. Jako favorit tak do zápasu nastupovali právě domácí hokejisté.

Už od začátku zápasu si boleslavský gólman Krošelj musel připadat jako na střelnici. Knotkovi však střela nesedla, Ondrušek mířil mimo bránu a při střele Nahodila byl zelenošedý brankář pozorný. O chvíli později se však puk po střele Tomáše Dujsíka odrazil k volnému Aleši Jerglovi, který černou pryž bez problémů odklidil do odkryté brány soupeře. Horké chvilky zažil také Branislav Konrád, před kterým po střele Žejdla nebezpečně poskakoval puk a ani strážce olomouckého brány, ani jeho spoluhráči nevěděli, kde se kotouč nachází. Soupeřovi útočníci však byli při hledání puku stejně neúspěšní.

Vedení Kohoutům bohužel příliš dlouho nevydrželo. V čase 5:23 se do útoku vydala boleslavská trojice Klepiš, Vondrka a Skalický. Prvně jmenovaný na Konráda vyzrát nedokázal, ale odražený puk se dostal na hokejku Michala Vondrky, jenž už neměl s dorážkou do odkryté klece žádný problém. Poté si Mora po faulu na Nahodila zahrála první přesilovou hru v utkání. Jejím hlavním aktérem se stal Petr Strapáč. Jeho první dvě střely sice mířily jen do boleslavských obránců, ale po přihrávce Jakuba Galvase se už útočník Olomouce nemýlil, puk z jeho hole proletěl na Krošeljovým betonem a následně rozvlnil síť v brance hostů.

To ovšem nebylo ze strany Kohoutů v první třetině vše. Ve 12. minutě se do útočného pásma vřítila třetí lajna červenobílých. Autor prvního gólu zápasu Aleš Jergl poslal puk na betony boleslavského gólmana, odkud se puk odrazil k Miroslavu Holcovi a ten si střelou pod horní tyč připsal už svůj pátý střelecký zápis během posledních šesti zápasů.

Severočeši ucítili příležitost, když Strapáč ztratil puk v obranném pásmu, olomoucký útočník pro něj však skočil rybičkou a následně ho tečí o hokejku jednoho ze soupeřů poslal do hlediště mezi diváky. Gólem zaváněla také situace, kdy Galvasovi sklouzl puk z čepele přímo na hůl útočníka Mladé Boleslavi, David Ostřížek se ale stihl včas vrátit a zažehnat nebezpečí.

Na počátku druhé třetiny viděli diváci několik střel na každé straně, žádná z nich ovšem výrazně neohrozila brankáře na tom či druhém konci kluziště. Z ochozů se ozvalo úlevné zahučení, když David Šťastný orazítkoval tyč za zády Branislava Konráda. Poté se Boleslav na chvíli usídlila před domácím gólmanem a slovenský vyslanec mezi olomouckými tyčemi měl plné ruce a betony práce. Poradil si však se všemi pokusy Lvů včetně nepříjemné Pláňkovy střely od modré čáry.

Po této pasáži se domácím podařilo osvobodit a přesunout hru na druhou stranu. Velmi aktivní byli v útoku zejména Galvas a Ostřížek, nicméně ani jeden z nich nedokázal výrazně ohrozit Krošelja. Ten se pořádně zapotil o chvíli později – do Burianovy střely na poslední chvíli nastavil brusli jeden z boleslavských obránců. Za okamžik později se v obranném pásmu hostů ocitli Knotek s Ostřížkem, ale na dorážku prvního jmenovaného se slovinský gólman dokázal přesunout. Při střele Jana Jaroměřského už však tak sebejistý nebyl a měl velké štěstí, že si střelu z hole olomouckého beka nesrazil sám do brány. Poslední velkou šanci druhého dějství předvedl Miroslav Holec, olomoucký útočník ale nedokázal trefit bránu soupeře.

Ve třetím dějství po dlouhé době nebezpečně zahrozili také Severočeši, střela z hole Michala Vondrky ale trefila jen tyčku. Po baseballovém souboji v obranném pásmu Kohoutů se puku ujal František Sladaný, který prokličkoval středním pásmem, ale před zakončením ho stihl dobruslit jeden z obránců Mladé Boleslavi. Olomouc to však zase až tak mrzet nemuselo, protože o chvíli později podrazil Ondřej Najman protihráče a Kohouti měli dlouhou dobu početní výhodu. Konrád odjel na střídačku a domácí to zkoušeli s šesti bruslaři v poli, jenže se jim na Krošelja nepodařilo vyslat ani jednu střelu. Druhá přesilovka se domácím nevydařila tak jako ta první, a navíc museli zažehnávat nebezpečí v podobě boleslavského protiútoku.

Ve 49. minutě si svou první hru v početní výhodě zahrála také Mladá Boleslav. Přestože si hosté několik slibných šancí vypracovali, do návratu Robina Staňka se skóre utkání nemělnilo. K tomu bylo velmi blízko v momentě, kdy se se puk po střele Kousala objevil před volným Pabiškou, mladoboleslavský forvard nicméně zcela odkrytou bránu minul.

Dvě a tři čtvrtě minuty před koncem třetí třetiny, v momentě, kdy se vhazovalo před Konrádem, se trenér Hořava rozhodl pro hru bez brankáře. Severočechům se podařilo na domácí vyvinout tlak a uzavřít je v jejich obranné třetině. Jejich snahu přetavil v gólový úspěch Jakub Orsava, který pro svůj tým vykřesal před koncem zápasu jiskřičku naděje. Vstřelená branka vlila hostům novou energii do žil a ihned po vyhraném vhazování se opět drali do útočného pásma. Domácí se sice pokusili rozehrát, ovšem podle rozhodčího se jednalo o zakázané uvolnění.

Na druhé straně mohli jít dopředu Irgl s Burianem, jenže jejich akci zastavil ofsajd. Poté, co boleslavští vyhráli buly ve středním pásmu, vystartoval Krošelj na střídačku, ale jeho spoluhráči byli ve střídání příliš horliví a chvíli hráli v šesti mužích v poli i s brankářem. Rozhodčí se však nakonec rozhodli nikoho nevylučovat. Do konce základní hrací doby už žádný gól nepadl, a tak si Hanáci připsali čtvrté vítězství v řadě.

Zdeněk Moták (HC Olomouc):Vybojované, odedřeně, ubité, ale zasloužené vítězství. Měli jsme dobrou první třetinu. Měli jsme pohyb a podařilo se nám vstřelit 3 branky, což u nás nebývá zvykem. Ve druhé třetině byla Boleslav lepší, ztráceli jsme kotouče, dávali jsme je soupeři. Ve třetí třetině jsme obrannou hrou chtěli výsledek udržet. Problém vznikl v soupeřově powerplay, kdy jsme na úplný závěr měli pár nepřesností, které nás mohly stát bod.