Report ze zápasu OLO vs. PLZ (3:2)

3:2p

(1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

HC Škoda Plzeň

Po úvodních bitvách v Plzni se přestěhovalo čtvrtfinále třetího a šestého týmu tabulky do Olomouce za stavu 1:1. Domácí Kohouti před sebou měli jasný cíl, vůbec poprvé se ujmout vedení v sérii proti Plzni, s níž měřili své síly ve čtvrtfinále již dvakrát předtím a vždy pouze dotahovali. Plzeň oproti tomu doufala, že zopakuje svůj počin z předchozího roku, kdy ji první duel v Olomouci poslal do vedení 2:1.

Olomouc se na soupeře vrhla a snažila se od prvních minut tlačit. Efekt na sebe nedal dlouho čekat, už po 51 vteřinách se u mantinelu uvolnil Jakub Galvas, který si nabruslil před branku a střelou na bližší tyč nachytal Frodla. Plzeň poté srovnala tempo zápasu a šance se začaly tvořit na obou stranách, následující minuty však patřily oběma brankářům.

Jedenáctou minutu utkání poznamenaly hned dvě události v krátkém časovém sledu. Nejprve Švrček zamířil na trestnou lavici za napadení, hned při následném buly Knotek dostal bruslí do obličeje a okamžitě odspěchal na ošetřovnu. V přesilové hře Plzně nebezpečně zahrozili Eberle s Nedorostem, kteří se dostali do přečíslení dvou proti jednomu, Kohouti však své oslabení ustáli bez újmy a stejně tak Knotek se ještě v první třetině vrátil na led.

Úvod druhé části střídala akce za akcí. Nejprve se snažil do brejku protlačit Ostřížek, který ale nedostal dost prostoru k důraznějšímu zakončení. Chvíli na to už šli Plzeňští do přečíslení tří proti jednomu, které uhasil na poslední chvíli vracející se Skladaný. Krásný individuální průnik před branku pak předvedl Indrák, který ale zamířil vedle tyčky. Na druhé straně se zase ocitl v obrovské šanci Holec, když se k němu odrazil Káňův pokus o objetí branky, ale také jeho bekhendový pokus zamířil jen vedle branky.

Pětatřicátá minuta si připravila velkou šanci také pro Nahodila, který zůstal po Lašově střele zcela sám před Frodlovou brankou a pokusil se plzeňského brankáře vytáhnout z branky. Ten mu však na poslední chvíli nastavil do cesty pravý beton. V závěru třetiny ještě Plzeň hrála přesilovou hru, ve které dokázala před Konrádem nebezpečně zahrozit, nicméně místo gólu přišel protiútok Irgla a Petra Strapáče, který zvýšil na 2:0. Radost domácích ale trvala jen chvíli, o 35 vteřin později, jen tři vteřiny před sirénou ukončující druhou třetinu, našel Kracík na hranici brankoviště Vojtěcha Němce, kterému stačilo jen usměrnit puk do branky a Plzeň byla opět na dosah vyrovnání.

Začátek třetí třetiny opět vyšel Olomouci. Domácí šli do přečíslení dvou proti jednomu, které Jergl vyřešil fantastickou kličkou, moment na přihrávku do prázdné branky však prováhal. O chvíli později přišlo další přečíslení, v němž chyběl jen kousek, aby Nahodil tečoval Skladaného přihrávku do branky. Plzeň v dalších minutách přehrávala Olomouc a snažila se ze svého tlaku vytěžit branku, zatímco Kohouti hrozili rychlými a nebezpečnými výpady. Vůbec největší šanci na vyrovnání měl ale Nedorost, ke kterému se odrazil puk před branku, narazil však jen na domácí jistotu, Branislava Konráda.

Podobně začalo i posledních deset minut třetí třetiny, jen přibylo nepřesností ve středním pásmu. Olomouc se snažila zjednodušit svou hru a jednoduchými obloučky vyhazovala puk přes modrou čáru, vždy však na hráče, který měl možnost zahrozit útokem a z toho vzešlo i další přečíslení Strapáče s Burianem, který ovšem z první vystřelil vedle branky. V 55. minutě tak přišel trest v podobě vyrovnání, když Miroslav Indrák vybojoval puk v rohu, vybruslil si před branku a překvapil Konráda střelou na bližší tyč.

Zápas tak dospěl do prodloužení. To začali aktivněji Olomoučtí, už po třech minutách Jergl nastřelil horní tyč. Plzeň zase nebezpečně zahrozila při vlastním oslabení, především Jones si dokázal vytvořit několik zajímavých příležitostí. Napětí v plecharéně by se dalo krájet, nerozhodlo však ani další olomoucké přečíslení, ve kterém Nahodil dostal nabídku přímo před branku. Rozuzlení přišlo až 95 vteřin před koncem, když se Ostřížek neúspěšně snažil prohnat do brejku, ale podařilo se mu aspoň přihrát na Aleše Jergla, který přesnou střelou rozvlnil síť za Frodlovými zády.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Výborné utkání. Skvělá divácká kulisa. Sladká tečka pro nás, takže my jsme dnes spokojení. Bylo to vyrovnané, nicméně myslím si, že lehce jsme možná byli šťastnější, možná i lehce lepší. Podali jsme velmi dobrý, bojovný výkon a asi jsem nás tak dobře ještě neviděl hrát. Myslím si opravdu, že jsme byli lehce lepší, ale tak 50,1 na 49,9. A potom i šťastnější, protože minutu a půl před koncem vstřelit vítězný gól, to je krása, euforie.