Report ze zápasu OLO vs. CHM (3:1)

3:1

(1:1, 0:0, 2:0)

Piráti Chomutov

Po dvou vyrovnaných utkáních, ve kterých Chomutov ukořistil těsné vítězství, jednou dokonce až po samostatných nájezdech, nastupovali Kohouti k domácímu utkání s obrovskou motivací. Ta byla ještě o to větší, že od Nového roku na vítězství na domácím ledě čekali, zatímco z právě končící venkovní šňůry čtyř zápasů si odvezli hned sedm bodů.

Tomu také Hanáci přizpůsobili začátek zápasu, ve kterém na Chomutov vlétli a už v prvních minutách si vytvořili zárodky několika šancí. Ty ovšem troskotaly na nepřesném zakončení nebo na brankáři Dominiku Pavlátovi. Hosté se dostali až po třech minutách hry k přečíslení dvou proti jednomu, které ovšem vyřešil Jaroměřský a Konrád tak nemusel zasahovat. První zákrok si tak olomoucký brankář připsal až v páté minutě, kdy na něj mířilo lehké nahození ze středního pásma.

Hanáci byli dále aktivnější, ale v sedmé minutě Ondrušek podrazil Havla, který se nebezpečně tlačil před branku, a daroval soupeři přesilovku. Piráti ovšem nabídnutou příležitost ke srovnání tempa nevyužili, téměř se nedostali k zakončení a v závěru pak sami faulovali. Kohouti byli v přesilovce aktivnější, avšak ani oni se branky nedočkali, a to navzdory povedené akci Tomečka s Knotkem, který ale z ostrého úhlu minul branku. Úder Pirátů tak přišel jako blesk z čistého nebe, když krátce po skončení trestu Duda vybojoval puk v útočném pásmu a poslal ho zpoza branky na Adama Dlouhého, který střelou na bližší tyč překonal přesouvajícího se Konráda.

Oba týmy si pak vystřídaly další přesilové hry, ve kterých si ovšem ani jedna strana nedokázala vytvořit souvislejší tlak, a tak jako po olomoucké přesilovce přišel gól Chomutova, tak i po té chomutovské přišel rychlý úder domácích, a to když se David Ostřížek šikovnou kličkou prosmýkl kolem soupeře, roztáhl si brankáře a bekhendem zavěsil do horní části branky. Hanáci se po vstřelené brance vrátili k počáteční převaze při hře v pěti na obou stranách, ale i k marnému hledání cesty přes Pavláta. Piráti už hrozili jen z rychlých protiútoků, které končily zpravidla nepřesnou střelbou. To se také nemálo podepsalo na statistice střel, které vévodili domácí v poměru 13:3!

Ve druhé části se Chomutov přece jen trochu oklepal a začal Konráda prověřovat častěji, což ovšem dalo prostor olomouckým rychlým protiútokům. Jergl se ve 24. minutě krásně protáhl až před branku, ale rozhodl se naservírovat puk před prázdnou branku Ostřížkovi, který byl dobře hlídaný a k zakončení se nedostal. Podobně ale akci překombinovali i Koblasa se Stránským jen o minutu později.

O poznání blíže gólu byli Kohouti, když Strapáč poslal puk přes brankoviště Irglovi, kterého ale zastavil neuvěřitelným zákrokem Pavelka. Olomouc na akci navíc navázala tlakem, ve kterém Burian mířil jen kousek nad horní tyč. Gólu se ale nedočkali a nepomohla jim v tom ani další přesilová hra, ve které několikrát nebezpečně střílel Irgl, ale všechny jeho pokusy zblokovali obětaví obránci hostů. Ke konci třetiny se ovšem opět začaly množit protiútoky Chomutova. Kovář projel kolem domácího obránce a tlačil puk do brankoviště, kam si sjížděl Huml. Konrád ale ustál tuto situaci a stejně tak chvíle po následném buly, kdy Piráti ihned vrátili puk do brankoviště.

Snad v ještě větší šanci se hosté ocitli jen dvě a půl minuty před koncem, kdy Koblasa nabil v přečíslení tří proti jednomu Kovářovi, ale ten promáchl. V protiútoku pak střílel Mráz, jehož pokus Pavlát tečoval jen do tyčky.

Třetí část začínali Hanáci přesilovkou, ve které Strapáč střílel za přesouvajícího se Pavláta, ale zasáhl tyč. Ve velké šanci byl i Irgl, ke kterému vyrazil Pavelka Tomečkovu dělovku, ale olomoucký útočník nedokázal puk zasáhnout. Na druhé straně předvedl svou šikovnost Raška, který vybojoval puk za brankou a dokázal si vyjet na pravý kruh, ale minul branku.

V dalších minutách Kohouti opět převzali otěže zápasu a točili Piráty na Kolotoči, i tentokrát však všechny jejich střelecké pokusy končily na blokujících hráčích a Pavlátovi. Prosadit se dokázali až v 50. minutě, kdy Aleš Jergl překvapil Pavláta, obranu soupeře a možná nakonec i sám sebe, dokonale umístěnou střelou od mantinelu a z prakticky nulového úhlu. Hanáci se ale brankou nenechali ukolébat a odmítli nechat soupeře diktovat tempo hry.

Zato Piráti museli více otevřít obranu a hned z toho vznikl prostor pro Irgla, který šel do přečíslení dvou proti jednomu spolu s Burianem. Střela olomouckého útočníka se ovšem neujala. Ještě ve větší šanci se ocitl Strapáč, kterému Laš přiklepl puk před branku, ale v poslední chvíli jej fauloval Koblasa. V následné přesilovce pak Jan Knotek zkoušel tečovat puk mezi betony Pavláta, ale neuspěl napoprvé ani z dorážky. Na konci přesilovky však číhal na podobném místě a tentokrát už se svou dorážkou uspěl. Olomouc si závěr zápasu pohlídala a poprvé v roce 2019 tak mohla slavit vítězství také na své vlastní půdě.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Neřekl bych, že jsme v první třetině hráli špatně, ale nedokázali jsme si poradit s jednoduchou hrou Chomutova. Hráli jsme v útočném pásmu a nezachytávali jsme jejich protiútoky. Špatně jsme dobruslovali, a i když to asi opticky vypadalo, že máme více ze hry, byli jsme nedůrazní v zakončení. Nakonec jsme ten zápas zlomili, ale řekl bych, že od nás nebyl výkon stoprocentní v zakončení a v důrazu před brankou. Ten gól, co jsme dostali, tak jsme byli nedůrazní před svou brankou. Ve druhé třetině Chomutov měl dvě tři šance, kdy ten zápas mohl rozhodnout. Měli jsme trošku štěstíčka, Braňo to vychytal, i když to pro něj dnes byl těžký zápas. Šlo na něj třináct střel. Naštěstí jsme to zlomili.