Report ze zápasu SPA vs. OLO (1:2)

HC Sparta Praha

1:2sn

(0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

První střelu zápasu si připsal Rutar, jehož pokus zápěstím zaplul do připravené Kovářovy lapačky. Úvod byl z obou stran jinak velice opatrný, nepříjemný odraz od mantinelu Lukáš vyřešil. V 7. minutě zamířil na trestnou lavici Knotek, ale největší šanci v přesilovce Pražanů měl Klimek, jenž upaloval sám na gólmana, ale vyrážečka zkušeného Kováře byla pohotovější. Vzápětí vyslal nebezpečnou ránu Kousal, ale Lukáš závar na brankovišti vyřešil.

Mora využila svou první přesilovku v utkání. Nádhernou střelou z voleje od modré čáry se prezentoval Dalibor Řezníček - 0:1. Domácí chtěli okamžitě odpovědět, když nebezpečně pálil Mikliš, avšak možnosti dorážky si hosté pokryli. Další početní výhodu hráli kohouti po faulu Němečka. Svým důrazem za brankou se připomněl Olesz, který vyprodukoval přihrávku pro Dujsíka, jenže následná střela byla sražena. V závěru třetiny si připsal Lukáš dva velice důležité zákroky proti Jandusovi a Němečkovi.

Na začátku prostřední periody se dopředu hnal Plášek, který přihrál na pravou stranu nepřesně pálícímu Dujsíkovi. Na druhé straně předvedl chytrou zpětnou přihrávku Řepík, po jehož snaze tvrdě střílel Krutil. Kohouti působili aktivním dojmem, do další příležitosti se hnal Olesz, jenž nabízel kotouč Menšíkovi, kterému u brankoviště pár centimetrů scházelo. Následně však zamířil na trestnou lavici Dujsík a početní převahu Sparta využila, když se z vrcholu levého kruhu opřel do puku Michal Řepík - 1:1. Krátce po vhazování v útočném pásmu Olomouce vyrazil do rychlého kontru Forman, Lukáš se zaskvěl zákrokem ramenem.

Z následné protiakce nahazoval Řezníček, jehož pokus zastavil Němeček. Ve 33. minutě ujel na pravé straně Erik Thorell, který posílal puk před bránu, kde nešťastnou teč předvedl Mareš, nicméně Lukáš druhý gól nepustil, jelikož udržel beton u tyče. Do přečíslení se dostal Strapáč, jenž vzal situaci na sebe, avšak mezírku mezi Kovářovými betony nenašel. O chvíli později vybídl Navrátil parádní křížnou přihrávkou Pláška, kterého bývalý reprezentant vychytal. V závěru třetiny si Sparta vytvořila dvě velké šance. Nejprve ujel Safin a krátce po něm na brankovišti pracoval Tomášek, v obou případech odvedl Lukáš famózní práci.

V prvních minutách třetí dvacetiminutovky Mora zatlačila, Knotek zkoušel štěstí z úhlu, ale Kovář se nenechal překvapit. Posléze byl velice přísně vyloučen Olesz. Ve druhé minutě přesilovky se do obrovské šance dostal Horák, kterého od vstřelení branky pravděpodobně zastavila tyč. Následně byl znovu aktivní Řepík, kapitán Sparty přihrávkou do jízdy našel Janduse, posledně jmenovaný gól nedal. Do možné příležitosti se tlačil opět Horák, kohouti měli štěstí, že centr Pražanů si hrací předmět nepřebral nejlépe.

Nápor Sparty Hanáci přečkali a v 53. minutě pořádně zahrozili v útočném pásmu. Dujsík připravil střeleckou pozici pro Pláška, jenže Kovář dělovku mladého forvarda udržel mezi betony. Záhy krátce po buly pálil Rašner, jehož pokus se pro domácí velmi nepříjemně odrazil na brankoviště. V 56. minutě měla velkou šanci Sparta. V přečíslení vzal zakončení na sebe Řepík, kterého vyrážečkou zastavil Lukáš. Olomoucký brankář následně po „Haškovsku“ zastavil průnik Erika Thorella z křídla.

V závěrečné minutě třetí třetiny měla Sparta velký tlak, avšak srdnatě bojující Mora vše přečkala. Stejně tak tomu bylo i v prodloužení, kde se do šancí dostali domácí Jandus či Kousal. Posledně jmenovaný se po levém křídle natlačil před bránu, avšak skulinku mezi betony nenašel. Rozhodnout tak musely nájezdy, které dopadly lépe pro Moru! Za kohouty uspěli Karel Plášek s Janem Knotkem, jediným úspěšným střelcem Pražanů byl David Tomášek.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Olomouc hrála výborně. My jsme nezačali dobře a měli jsme špatnou celou první třetinu, ale druhou a třetí jsme hráli velice dobře. Hosté ale hráli celý zápas skvěle do obrany a nepustili nás skoro do ničeho. Ty šance, které jsme měli, jsme nedali. Byl to výborný zápas a nedá se nic dělat. Je to hokej a my jsme prohráli. Bylo by skvělé, kdybychom dosáhli na druhé místo, ale když se to nepovede, tak i to třetí je pro nás skvělé.“