Report ze zápasu VIT vs. OLO (4:1)

4:1

(2:0, 1:0, 1:1)

Olomouc povzbuzená vysokou nedělní výhrou nad Spartou 4:6 se v rámci dohrávky 18. kola Tipsport extraligy vydala do nedaleké Ostravy, aby se zde postavila Vítkovicím, čtvrtému nejlepšímu mužstvu tabulky. První letošní vzájemný zápas obou celků se odehrál na ledě Kohoutů a domácí z něj vyšli vítězně po výsledku 0:2.

Zpočátku zápasu měl více práce Patrik Bartošák, první muž gólmanských statistik soutěže. Se střelou Zbyňka Irgla ani s ránou Tomáše Dujsíka od modré čáry ovšem neměl větší problémy. Mnohem nebezpečněji vypadala spolupráce Miroslava Holce a Františka Skladaného, kteří ujeli po pravém křídle, jenže projektil z hole slovenského forvarda našel svůj dočasný domov v lapačce vítkovického gólmana. Ten byl pozorný také při střele Jana Knotka z prostoru levého kruhu pro vhazování.

Pro domácí se rýsovala slibná šance poté, co Kucsera zachytil nepřesnou přihrávku Kohoutů a vydal se do útočného pásma, červenobílá obrana se však dokázala vrátit a zneškodnit vítkovického útočníka. V 11. minutě získaly Vítkovice po podrážení Tomáše Dujsíka výhodu přesilové hry. Během ní se jim dlouho dařilo držet útočné pásmo a vyvíjet na Olomouc tlak, který nakonec vedl k prvnímu gólu zápasu. Jeho autorem byl Jakub Lev, jenž Konráda prostřelil nekompromisní střelou od modré čáry.

Mora se však obdrženou brankou nenechala zaskočit a ihned po vyhraném buly se opět vydala do útoku. Bartošák si tak připsal další dva úspěšné zásahy. Krátce na to se vrátka na trestné lavici otevírala znova, tentokrát ale na straně Vítkovic, kam si za podrážení šel na dvě minuty sednout Toman. Kohoutům se přesilová hra vůbec nepodařila podle jejich představ. Romanovi se podařilo získat puk ve středním pásmu a odtud poslal přihrávku na Radoslava Tybora, jenž se vyřítil do útočného pásma. Zde se vyhnul jednomu z olomouckých obránců a překonal Konráda.

Kohouti však neskládali zbraně a nadále pokračovali v ohrožování Bartošákovy brány. Při jedné ze svých akcí byli velmi blízko vyrovnání, nicméně Petr Strapáč byl na dorážku příliš krátký a k Janu Knotkovi o chvíli později se puk nedostal. Ten samý hráč se dostal do šance také na začátku druhé třetiny, nicméně na přihrávku jednoho ze svých spoluhráčů nedosáhl.

Přestože byl na Hanácích vidět velký hlad po kontaktním gólu, jejich střelecké pokusy končily na Bartošákovi. Útočný tlak červenobílých byl potom navíc přerušen faulem Zbyňka Irgla, jenž si v obranném pásmu při zastavení soupeře pomohl hákováním. V následné přesilové hře ovšem domácí žádný další gólový zápis nepřidali. Naopak pár vteřin před vypršením trestu se do velmi slibné akce dostal Vilém Burian, ale puk směřující na jeho hokejku na poslední chvíli odstrčil Výtisk.

Z gólového úspěchu se však nakonec radovaly Vítkovice. Pod jejich třetím úspěšným zásahem se podepsal Lukáš Kucsera, který se v prostoru mezikruží opřel do puku a propálil všechno, co mu stálo v cestě. Po tomto gólu se trenérský tandem Tomajko-Moták rozhodl pro změnu v olomouckém brankovišti a do akce byl povolán Jan Lukáš. A mladý odchovanec Mory měl hned plné ruce práce. Nejprve se kolem olomoucké obrany prosmýkl Kucsera, daleko větší problémy však znamenal únik Schleisse. Lukáš se při pokusu o jeho zneškodnění ocitl mimo brankoviště a jeden z domácích hráčů orazítkoval tyč. Při Zdráhalově pokusu o dorážku pak musel v brankovišti zaskakovat obránce Jan Švrček. Po rozhovoru s videorozhodčím sudí rozpažil na znamení toho, že branka tentokrát nepadla.

Ke konci druhé třetiny se na ledě projevily emoce. Po pošťuchovanici před domácí bránou byli na dvě minuty vyloučeni Jiří Ondrušek a Jan Schleiss. Moře se v následujících chvílích dařilo držet útočné pásmo, ovšem ani tento tlak se jí nepodařilo přetavit v gólový zápis. Ten naopak mohl přijít na druhé straně, protože v posledních vteřinách hry ujížděl na bránu Zdráhal, byl však zastaven červenobílými beky.

Do třetí periody nastoupili hosté s jasným cílem – zvrátit stav utkání. Jejich střelecké pokusy však ztroskotávaly na Bartošákovi, případně se zastavily o některého z vítkovických beků. Olomouc navíc příliš nepouštěla Vítkovice ke své bráně a když už se tak stalo, snažila se zase co nejrychleji získat puk a přesunout hru do útočného pásma. Ve 49. minutě se domácí přece jen dostali nějakému vážnějšímu ohrožení Jana Lukáše. Střela Zdráhala vřítivšího se na Lukášovu bránu sice mladému gólmanovi vypadla z lapačky, nikdo z vítkovických však naštěstí nebyl v dohledu.

V 52. minutě si domácí zahráli další hru v početní výhodě, když Jiří Ondrušek podrazil svého protihráče a vysloužil si 2minutový trest. Ridera dokázala nabídnutou šanci zužitkovat už po dvaadvaceti vteřinách přesilové hry. Po zákroku Jana Lukáše proti Romanově střele se puk odrazil přímo k volnému Ivanu Barankovi, který kotouč s klidem poslal nad ležícího brankáře a zvýšil tak vedení svého týmu na 4:0.

Kohoutům se podařilo odčarovat zakletou klec Patrika Bartošáka v 58. minutě, když se prosadil člen čtvrté formace Miroslav Holec. K tomu se šťastně dostal puk poté, co se ho domácí obránce Černý pokusil odklidit do bezpečí. Mora si tak díky píseckému rodáku připsala alespoň čestný úspěch a z Vítkovic si odvezla porážku 4:1.