Report ze zápasu OLO vs. LTM (7:1)

7:1

(0:0, 2:0, 5:1)

HC Stadion Litoměřice

Úvod střetnutí se nesl ve stejném duchu, jako tomu bylo o den dříve. Oba dva celky, především tedy ten hostující, se soustředily na důkladnou činnost v obranném pásmu. I kvůli tomu tak nebyly k vidění žádné pohlednější útočné akce. Ohrožení obou klecí vycházelo převážně ze střeleckých pokusů z větší vzdálenosti. Za olomoucký celek se tímto způsobem prezentoval například Houdek, ovšem Přikryl byl pozorný. Na druhé straně zkoušel překvapit gólmana Budínský, a přestože Vošvrda puk neudržel, domácí obrana jej zahrála do bezpečí.

Na konci třinácté minuty dostali Hanáci výhodu přesilové hry, na víc než dvě střely obránce Houdka se ale Mora nezmohla. Chvíli po skončení početní výhody už přišla první větší šance zápasu, prudký pas od mantinelu chtěl sklepnout mezi tři tyče Marosz, ale letící puk netrefil. Severočeši ukázali svou sílu hned poté, a to když velmi aktivní Čermák svým napadáním dělal velké problémy domácím obráncům.

V závěru první části si díky nedisciplinovanosti Jaroměřského zahráli přesilovou hru i hokejisté Litoměřic. Během výhody nejprve zahrozil Bahenský, jehož tečovaný puk přeletěl klec Vošvrdy. A když hned vzápětí trefil jeden z útočníků hostů jen tyčku domácí klece, bylo jasné, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu.

To se mohlo změnit chvíli po změně stran. Po necelé minutě totiž utržil domácí Staněk po zásahu cizí hole krvavý šrám v obličeji a Mora hrála čtyřminutovou přesilovou hru. Během ní už několik zajímavých situací Kohouti vymysleli. V bezprostřední blízkosti Přikrylovy klece se zjevil Knotek, po jeho neúplně dokonalé střele ale gólman hostů puk našel v lapačce. V závěru početní výhody ještě zahrozil Kindl s Pekrem, gólové radosti se ale nedočkali.

I po skončení trestu hostujícího Haška byla aktivnější Mora, která v závěru šestadvacáté minuty roztočila v útočné třetině pořádný kolotoč. Po nevyužitých šancích Bartoně a Diviše se druhý jmenovaný dostal znovu ke kotouči, orazítkoval ale jen levou tyč. Na první branku si tak diváci museli počkat až téměř do poloviny střetnutí. Po vyhraném buly v útočné třetině vypálil přes hradbu těl Pavel Selingr, jehož střela zápěstím vymetla pavučiny v levém horním rohu branky.

Severočeši se o odpověď pokusili za čtyři minuty. Budínský se ve velké rychlosti obtočil kolem domácí klece a snažil se kotouč zasunout za gólmana soupeře. Vošvrda se ale stihl velmi rychle přesunout a prostor u své tyčky zacelil betonem. V pětatřicáté minutě přišel nebezpečný zákrok hostujícího Procházky na hlavu Kadely, za což litoměřický forvard inkasoval menší trest společně s osobním. A Hanáci nabídnutou přesilovou hrou nepohrdli.

Po minutě jejího trvání předvedla formace Kohoutů v pásmu soupeře kombinaci na jeden dotek, přičemž do role střelce branky se pasoval Pavel Selingr, který se štěstím puk procedil za záda Přikryla. Bohužel tímto okamžikem zápas pro šestatřicetiletého veterána v brance Litoměřic skončil. Přikryl se při posledním přesunu zranil a za doprovodu lékaře zamířil do šatny. Mezi tři tyče se tak musel postavit jeho kolega Král.

Do třetího dějství vstupovali hosté s jasným cílem, a to pokusit se zápas ještě zdramatizovat, případně i zabojovat o první vítězný bod. Olomoucká obrana tak měla stále něco na práci. Ve třiačtyřicáté minutě měl první branku svého mužstva na hokejce Koudelka, ale Vošvrda vrátka do své branky nechal zavřená. Severočeši poté v početní výhodě svého soupeře doslova zatlačili do obranného pásma, Míkovu bombu vyrazil brankář Mory jen k Budínskému, který ani nadvakrát ale strážce klece nepřekonal.

Nepříznivý vývoj zápasu a nemohoucnost v zakončení se rázem u Kališníků projevil. Na začátku sedmačtyřicáté minutě odjel pykat za nešetrný zákrok Bahenský, ani ne o minutu později navíc Švagrovský atakoval holí do obličeje Kucharczyka, který skončil v bolestech na ledě. Po tomto zákroku hlavní sudí vůbec trestnými minutami nešetřili. Sám viník i kvůli protestům obdržel pět minut plus trest ve hře, osobní desetiminutový posed za katrem vyfasoval i Šulc.

Hanáci tak díky hostující nedisciplinovanosti mohli hrát více jak minutu proti třem, ovšem dvojnásobná výhoda ani tak dlouho netrvala. Ostřížek adresoval kotouč osamocenému Rostislavu Maroszovi, který si zpracoval puk a poslal jej za Krále. Hanáci pokračovali v početní výhodě i v dalších minutách, na trestnou lavici v padesáté minutě zamířil navíc ještě Žovinec a Mora hrála znovu proti třem. Přesilové hry Kohoutům šly velmi dobře a Jan Jaroměřský to potvrdil. Jeho střela z vrcholku kruhu pro vhazování skončila za zády Krále.

Hanáci byli při chuti, hned po vhazování se ale dočkali také Severočeši. Z ničeho nic přišla gólová rána Zdeňka Doležala, který po přejetí modré prostřelil Vošvrdu kolem vyrážečky. Náladu na domácí střídačce to však nijak neovlivnilo, naopak po uplynutí několik desítek vteřin skóroval za pomocí teče obránce Jakub Herman. Jelikož hostující Švagrovský před tím vyfasoval hned několik trestů na jednou, dohrávala Mora zápas v početní výhodě.

A tu Kohouti využili ještě dvakrát. Nejprve na konci čtyřiapadesáté minuty rozvlnil podruhé v zápase síť za Králem útočník Rostislav Marosz, o minutu později zkompletoval hattrick Pavel Selingr. Ve zbytku utkání ještě mohl kosmeticky upravit výsledek Hrbas, ale gólman Kohoutů byl tentokrát důrazně proti.

Hanáci tak v nervózním zápase zvítězili vysoko 7:1 a ve čtvrtfinálové sérii se ujali vedení 2:0. Odvety jsou na programu ve středu a ve čtvrtek v Kalich Aréně v Litoměřicích.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Jsme rádi, že jsme vyhráli. První třetina byla vyrovnaná, zápas se poté zbytečně ze strany Litoměřic zvrhl. Fauly tam byly a některé z nich byly opravdu zbytečné. My uznáváme tvrdou hru a chceme, aby hráči dohrávali soupeře, ale uznáváme také fair-play. Někteří kluci z Litoměřic to neunesli a chovali se nedůstojně. Z naší strany není co hrotit. My se budeme i dál snažit hrát stejně. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet v odvetě, můžeme na to zareagovat. Ale nechceme, aby se to odvíjelo nesportovním směrem, nechceme se k tomu snižovat. Chceme hrát hokej a ne se vyvražďovat.