Report ze zápasu OLO vs. LIT (4:5)

4:5p

(1:0, 2:3, 1:1 - 0:1)

HC Verva Litvínov

Litvínov dokázal v předchozím průběhu sezóny Hanáky porazit pouze jednou, a to hned v prvním utkání na svém ledě, ve zbylých dvou případech už zvítězili Kohouti. Úkoly tak byly jasné na obou stranách – Verva potřebovala dorovnat bilanci, Kohouti si chtěli připsat i třetí skalp. Na vítěze navíc čekala odměna v podobě devátého místa v tabulce.

Úvod zápasu patřil Litvínovu, který se záhy dostal i do přečíslení dvou proti jednomu, v němž Hübl nastřelil vracejícího se Dujsíka. Potom už Kohouti srovnali tempo hry a několikrát svého soupeře uzamkli v jeho obranném pásmu. Severočeši si ovšem důsledně bránili předbrankový prostor. V obrovské příležitosti se ocitl až Skladaný v 7. minutě, když se řítil do přečíslení dvou proti jednomu, jeho střelu ale vytáhl Petrásek koncem betonu.

Krátce před polovinou první třetiny hrála Olomouc přesilovou hru, ve které Vyrůbalíkova nepovedená střela zamířila přesně na Knotka, jenž čekal mezi kruhy, hosté ale jeho pokus zblokovali a zbytek oslabení přečkali. V 15. minutě pak Mráz stál u puku před odkrytou brankou, ale bránící hráč mu nedovolil zakončit. Na druhé straně zase zahrozil Hanzl, který se dostal k puku před brankou Olomouce a pokusil se ještě přihrát zpět k tyči na spoluhráče, ale Konrád mu do cesty postavil beton. V odpověď se hnali dopředu Knotek s Jerglem, druhý jmenovaný však dostal puk příliš daleko a nedokázal ho usměrnit do branky.

V závěru třetiny hráli Kohouti další přesilovku, ve které svého soupeře dokázali zamknout u něj v obranném pásmu a Verva dostala puk od své branky jen za cenu dvouminutového trestu za zdržování hry. Ve dvojnásobné početní výhodě pak Hanáci předvedli ukázkovou souhru, na jejímž konci David Ostřížek střílel do odkryté branky. V následné hře ve čtyřech mohl ještě vyrovnat Hübl, který ujížděl sám na brankáře, nicméně na Konráda si nepřišel.

Druhou část zahájil přesilovkou Litvínov a zahájil ji úspěšně, poté co Ščotka našel na hranici brankoviště osamělého Lukáše Válka, jemuž už stačilo jen doklepnout puk za záda Konráda. Vzápětí už hráli přesilovku opět Kohouti a stejně jako Verva ji dokázali využít. David Ostřížek poslal puk přesně k tyči a našel skulinku mezi ní a Petráskovým betonem. Jen o minutu později se navíc Kohouti blýskli další povedenou akcí, na jejímž konci Marek Laš střílel do odkryté branky.

Litvínov mohl odpovědět z přečíslení dvou proti jednomu, v němž Hübl předložil puk Lukešovi, ale tomu se střela příliš nepovedla. Na druhé straně zase tvrdě pálil Vyrůbalík, ale jeho ránu z mezikruží odnesl Ščotka, jenž poté dohrál střídání s očividnou bolestí. Ještě do lepší pozice se dostával Jergl, který si vytáhl Petráska z branky a objel branku, jeho přihrávka ale nenašla nikoho z jeho spoluhráčů.

Skóre se opět měnilo až v závěru třetiny, kdy se Kašparova přihrávka odrazila k tyčce na Martina Hanzla, jenž protlačil puk do olomoucké branky. Hned vzápětí navíc po zmatku před Konrádem zůstal ležet v brankovišti nehlídaný puk, který špičkou hole dorazil do branky Lukáš Kašpar. Do poslední třetiny tak šly oba týmy za vyrovnaného stavu.

Lepší nástup měla Olomouc, hned v první minutě hledal Ondrušek před brankou Knotka, kterému ale bránící hráč přizvedl hůl. Gólu se tak Kohouti dočkali až o tři minuty později, když se Tobiáš Handl s Káňou dostali do přečíslení a první jmenovaný vymetl přesnou střelou pavučiny nad Petráskovým levým ramenem.

Jen o dvě minuty později se opět otevřela vrátka v olomoucké obraně a do přečíslení se hnali Trončínský s Válkem, ale jejich střela mířila jen mimo tři tyče. Na druhé straně zase nebezpečně pálil Jergl, jehož střelu Petrásek vyrazil na svou branku. Litvínov pak mohl odpovědět v přesilové hře při vyloučení Knotka, tu však Kohouti přečkali bez újmy. Severočeši neuspěli ani z přečíslení tří proti dvěma, přihrávku na Mikúše zachytil vracející se obránce Olomouce.

Hanáci mohli své vedení navýšit asi čtyři minuty před koncem, ale hosté vystihli Ondruškovu přihrávku na Jergla a s Holcovou střelou o chvíli později už si poradil brankář Petrásek. Verva tak dostala ještě poslední šanci na vyrovnání dvě a půl minuty před závěrečnou sirénou, když fauloval Laš. Hned v úvodu oslabení mířil Galvas přes celé hřiště do odkryté branky Litvínova, ale jeden z litvínovských obránců puk dokázal sklepnout mimo. Hanáci předvedli obětavý výkon, v němž zblokovali řadu střel, ale na tu od Marka Trončinského pouhou minutu před závěrečnou sirénou nestačili.

Utkání tak dospělo až do prodloužení, které však navzdory předchozímu průběhu mnoho vzruchu nenabídlo a oba týmy se snažily vycházet hlavně ze zabezpečené obrany. To ovšem platilo jen do konce 63. minuty, když se Lukeš s Janem Ščotkou dostali do přečíslení dvou proti jednomu a druhý jmenovaný střelou z první překonal Konráda. Kohouti tak podlehli Litvínovu v prodloužení.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Pro nás takové smolné utkání. V zápase jsme vedli a vždy ztratili vedení. Za stavu 4:3 jsme věřili, že to udržíme, ale bohužel jsme šli do oslabení a dostali gól. Vyloučení přišlo v zápalu boje. Nemůžeme chtít po hráčích, aby tam jezdili jen tak. Je to škoda, ale stalo se. Nedá se nic dělat, myslím si, že jsme byli hodně nervózní. Musíme bojovat v dalších zápasech, abychom se dostali do desítky. Výborný zápas odehrál Tobiáš Handl, který si gól rozhodně zasloužil a je třeba mu pogratulovat.