Kohouty čeká v krátkém sledu další zápas, tentokrát narazí na zlepšující se Benátky

David Jahoda
O L O M O U C – Hokejisté olomoucké Mory mají nabitý program, po krajském derby se Šumperkem měli Kohouti jen jeden den volna. Hned v pondělí se vydá olomoucká posádka daleko na sever Čech, kde vyzve Benátky nad Jizerou. Soupeři z loňského čtvrtfinále se proti sobě střetnou už potřetí v sezóně. Vyhraje Mora na benáteckém ledě a odčiní domácí prohru se Šumperkem? Duel začíná v pondělí od 17:30 na městském zimním stadionu v Benátkách nad Jizerou.

Hanáci v posledním ligovém kole na svém ledě přivítali krajského rivala ze Šumperka. Derby mělo nádech play-off, v zápase, ve kterém padlo celkem devět branek, musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Všem ale jistě zůstane v paměti moment z šedesáté minuty, kdy podle rozhodčích Libor Kašík úmyslně posunul svou klec a bylo nařízeno trestné střílení. To hosté využili, a nakonec vyhráli 5:4 po nájezdech. Mora tak doma ztratila teprve podruhé v letošní sezóně.

„Je to hrozná škoda, ještě deset vteřin před koncem jsme mohli mít tři body, ale bohužel máme jen jeden. Na konci byl kolem naší branky obrovský závar a hodně to hořelo. Velká škoda, že Šumperk vyrovnal,“ vzpomínal na třetí krajské derby sezóny Michal Vodný, ve kterém Kohouti letos poprvé neuspěli.

⇒ Michal Vodný

Jak Michal Vodný viděl situaci, která se odehrála deset vteřin před koncem třetí části? „Z hlediště to tak asi vidět nebylo, ale kolem našeho brankoviště bylo milion hráčů a Káša (Libor Kašík) byl ve složité situaci,“ komentuje muž s číslem čtyři klíčový moment sobotního večera.

Mora mohla mít v závěru alespoň dva body, už počtvrté doplatila na samostatné nájezdy. V těch Hanáci zvítězili naposledy 16. srpna, kdy Kohouti po nájezdech zdolali v rámci Regionálního poháru Třebíč. Autorem jedné z olomouckých tref byl i Michal Vodný, který ve druhé části skóroval na 3:2, a jako první olomoucký hráč ligového ročníku proměnil trestné střílení.

„Už první nájezd jsem chtěl udělat do bekhendu, ale Káša říkal, že Štůrala mívá prostor nad lapačkou, tak jsem na něj dal a vyšlo to,“ říká Michal Vodný, kterému před exekucí nájezdu poradil brankář Libor Kašík.

Centr čtvrté olomoucké pětky se čím dál víc dostává do povědomí fanoušků i soupeřů. Na ledě dostává hodně prostoru a za svoji spolehlivou hru zejména v početních nevýhodách dostává od trenérů velkou důvěru.

„Jsem zatím moc spokojený, dostávám hodně prostoru a často hraju i oslabení, kterých je poslední dobou docela dost. Jsem rád, že mám u trenérů už nějakou důvěru, ale nesmím se ukolébat a pokračovat dál, co nejlépe to půjde,“ pochvaluje si jednadvacetiletý hokejista, který na Hané působí druhým rokem.

Mora se o ztracené body vydá bojovat daleko do Benátek nad Jizerou, které potvrzují, že loňské čtvrtfinále určitě nebyla náhoda. Momentálně sedmý tým tabulky se hodně zvedá, když z posledních osmi utkání vyhrál hned sedm.

⇒ HC Benátky nad Jizerou

„Dá se očekávat určitě těžký zápas, doma jsou Benátky dost silné, takže to bude dřina je u nich přetlačit. Myslím si ale, že jsme o něco kvalitnější mužstvo, a když budeme hrát dobře, tak si klidně tři body můžeme přivést,“ prorokuje před pondělním soubojem Michal Vodný.

Tým Benátek si ve své vítězné sérii vyšlápnul i na taková mužstva jako jsou Jihlava (3:2), Hradec Králové (5:2) nebo Třebíč (4:3 pr.). Absolutní vrchol přišel v posledním kole, kdy Benátky vykradly stadion Ústeckých Lvů, kde dokázaly vyhrát 1:0.

„Rozhodně se nejednalo o jednoduché utkání, vyhrát na jeden gól je těžké a nestává se to často. Celé mužstvo odehrálo velice povedený zápas, co se týká taktické hry, bez obětavosti a nasazení to nefunguje nikdy,“ řekl po výhře nad Ústím pro klubový web Benátek asistent hlavního trenéra Luděk Škaloud.

„ V Ústí je vždy hodně těžké vyhrát, takže to asi svědčí o jejich velmi dobré aktuální formě,“ vyjádřila se ke stejnému utkání olomoucká čtyřka.

Zajímavosti zápasu

⇒ Utká se sedmý s druhým

⇒ Mora v posledním kole prohrála doma po osmi zápasech

⇒ Benátky vyhrály sedm z posledních osmi zápasů

⇒ Nejproduktivnějším hráčem Benátek je Lukáš Král, který má 24 bodů (4+10).

⇒ Branku Benátek v 22 případech hájil kmenový hráč Liberce Tomáš Vošvrda

Kohouti se s Benátkami letos potkali už dvakrát. Poprvé Mora na ledě soupeře prohrála 4:6, poté však svému protivníkovi vrátila porážku i s úroky, když doma nasázela do benátecké sítě devět branek. „Ten zápas nám tam spadlo skoro všechno, ale každý zápas je úplně jiný, a na to, že jsme jim dali devítku, se určitě spoléhat nedá. Mohlo by se nám to rychle vymstít,“ upozorňuje kmenový hráč Zlína.

Svými body má na benátecké produktivitě největší míru šestatřicetiletý Lukáš Král, který si zatím připsal 24 bodů za čtyři góly a dvacet přihrávek. V brance poté nastupuje démon loňského vzájemného čtvrtfinále Tomáš Vošvrda.

Zápas mezi sedmým a druhým mužstvem soutěže startuje v pondělí v 17:30 na městském zimním stadionu v Benátkách nad Jizerou. Pro olomoucké fanoušky, kteří si nehodlají udělat výlet téměř přes celou republiku, bude připraven textový on-line přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Benátky nad JIzerou: Stejskal – Jaroměřský, Kolmann, Ulrych, Mrkvička, Šimek, Vála, Vitásek – Jech, Skořepa, Klimt – Chlapík, Plodek, Miškovský – Maďar, Král, Pabiška – Vařecha, Liška, Kopic. Trenér: Vladimír Čermák.

HC Olomouc: Kašík – Nedbálek, Ondrušek, Cartelli, Valenta, Houdek, Staněk R., Škůrek – Pekr, Řípa, Herman – Kucharczyk, Kucsera, Hampl – Kolouch, Diviš, Selingr – Rác, Švaňhal, Vodný. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.