Soupeř HC Olomouc pro baráž: Bílí Tygři Liberec

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Poslední účastník rozšířené baráže o nejvyšší českou hokejovou soutěž byl určen ve čtvrtek. Až do posledního kola extraligové skupiny o udržení se totiž nevědělo, zda se v baráži ocitnou Karlovy Vary, či v ní bude muset bojovat Liberec. Osud nakonec určil Bílé Tygry ze severu Čech, kteří tak doplnili barážovou trojku Chomutov, Mladá Boleslav, Olomouc.

Historie vzniku

Vznik prvního hokejového klubu v Liberci se datuje k roku 1934, kdy byl založen SK Rapid Horní Růžodol. Od svého vytvoření se klub snažil proniknout do divize, jeho činnost ale v roce 1938 neočekávaně přerušila okupace.

⇒ Bílí Tygři Liberec

Po skončení druhé světové války působila v Liberci tři mužstva, jež se v roce 1953 sjednotila do dvou celků – Jiskry Kolora a Tatranu. V roce 1956 se tyto kluby sloučily do jediného, který byl pojmenován Lokomotiva Liberec. Severočeský tým se poté až do osmdesátých let pohyboval mezi první a druhou ligou.

V roce 1985 se Liberec vinou finančních potíží musel smířit s nižší kvalitou svého týmu, což znamenalo hrát druhou ligu za amatérských podmínek. Z krize byl vytažen v roce 1994 příchodem nových společníků, díky nimž Severočeši v roce 1995 postoupili do první ligy. Z té se v následujících sezónách snažili protlačit do extraligy, i když po několik let neúspěšně. Až v roce 2002 se mezi českou hokejovou elitu probojovali na úkor Kladna.

Slavní odchovanci

Mezi známé odchovance libereckého hokeje patří třeba bratři Nedvědové. Ne zpěváci Jan a František, ale obránce Jaroslav a útočník Petr. Jaroslav strávil většinu své hráčské kariéry ve Spartě Praha, na dvě sezóny se ale zastavil v Olomouci. V roce 2003 ukončil svou aktivní činnost.

To jeho slavnější sourozenec Petr dlouhá léta hrával v NHL, kde prostřídal několik celků. Nastupoval třeba za Vancouver Canucks, Saint Louis Blues, Pittsburgh Penguins nebo New York Rangers. Celkově odehrál v NHL přes tisíc zápasů. Několikrát se také objevil v reprezentaci, a to nejen v české! V roce 1994 vybojoval s kanadským výběrem na Olympijských hrách v Lillehammeru stříbrnou medaili.

Poslední úspěchy a neúspěchy

Od postupu do extraligy v roce 2002 se Liberec stále drží mezi nejlepšími českými hokejovými týmy, ani jednou se mu ale extraligu nepodařilo vyhrát. V ročníku 2006/2007 však alespoň triumfoval se sto body v základní části, druhé Pardubice nasbíraly o osm bodů méně. Bílí Tygři posléze pronikli až do semifinále play-off, kde jim stopku vystavila pražská Sparta, s níž severočeské mužstvo prohrálo 1:4 na zápasy.

V posledních osmi sezónách se Liberec vždy probojoval až do vyřazovací fáze extraligy, případně jejího předkola. Nikdy sice nenahlédl až do finále, avšak pětkrát si zahrál semifinále. Naposledy v loňské sezóně, kdy je vyřadily Pardubice.

Aktuální sezóna

Letošní ročník Tygrům vůbec nevyšel, z prvních deseti střetnutí vydolovali jen dvě vítězství. Jejich výsledky se bohužel pro ně postupem času vůbec nelepšili, a nakonec tak Severočeši obsadili v základní části třináctou pozici se ztrátou čtyř bodů na Karlovy Vary. Zajímavou statistiku u Liberce tvořily samostatné nájezdy. Ty rozhodovaly o výsledku v devíti zápasech Tygrů v základní části, přičemž liberecký tým po nich slavil výhru jen jednou.

Severočeši zabrali až ve skupině o umístění, kde po pěti soubojích, z nichž tři vyhráli za tři body a jeden za dva, vstupovali do posledního kola s vědomím, že pokud získají stejný počet bodů jako Karlovy Vary, zachovají si extraligu i pro příští rok. Liberec ale prohrál na ledě Komety Brno 2:3, zatímco Energie zvítězila v Chomutově 3:1. Tygři tak sestoupili do baráže.

Zimní stadion

Liberecká multifunkční hala aktuálně pojmenovaná Tipsport arena byla otevřena v roce 2005. Kromě zápasů Bílých Tygrů se v ní konaly třeba tenisové zápasy Davis Cupu, hala také byla využívána i při FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Kapacita arény pro hokejové duely je 7 500 míst.



ZDROJ, FOTO: hcbilitygri.cz