Je to pro mě obrovská výzva, prohlašuje po podpisu dvouleté smlouvy Tomáš Vošvrda

David Jahoda
O L O M O U C – K týmu olomouckých Kohoutů se před pár dny připojila zvučná posila, a to brankář Tomáš Vošvrda. Třiadvacetiletý gólman už stihl svou novou hokejovou štaci na Hané pečetit podpisem smlouvy na dvě sezóny. Dalších kroků ve své kariéře se už nemůže dočkat. „Dobře vím, do čeho jdu a moc se na to těším,“ říká Tomáš Vošvrda.

Ještě nedávno čelil Tomáš Vošvrda mužstvu Olomouce v extraligové baráži coby dvojka libereckých Bílích Tygrů. Nyní je ale vše jinak. Mladý brankář se jako volný hráč upsal právě Hanákům.

„V Liberci mi skončila smlouva a ze strany klubu už nebyl zájem o další spolupráci. Já chci chytat a být někde, kde je o mě zájem, a ten Olomouc projevila. Je to klub s ambicemi, já mám také nějaké ambice. Je to pro mě obrovská výzva,“ cení si šance v dresu Mory.

Obsazení brankářských postů se zdál být před začátkem letní přípravy už dávno vyřešen, ovšem Jan Lukáš, který měl s Tomášem Halászem vytvořit gólmanský tandem, se rozhodl vést svou kariéru jiným směrem než působením v mateřském klubu. Vedení Kohoutů tak muselo sáhnout po jiné alternativě. Tomáš Vošvrda by měl být ideální volbou.

„Situace okolo gólmanů se tu řeší, a právě proto jsem do Olomouce šel. Myslím, že kdybychom zde byli tři brankáři, tak by to nemělo smysl,“ přibližuje bývalý brankář Liberce.

V brankovišti účastníka extraligové baráže v sezóně 2012/13 bude rodák z Ostravy bojovat o místo jedničky s Tomášem Halászem, jenž na Hané bude druhým rokem hostovat ze slovenských Košic. „Mám ambice být jedničkou, je to opravdu výzva. Navíc po sezóně, jakou tu minulý rok kluci zažili, by bylo pěkné, to znovu někam dotáhnout,“ připomíná vyvedený ročník v podání Kohoutů.

⇒ Nová brankářská posila Olomoucké Mory Tomáš Vošvrda

Působení v hanácké metropoli nebere v žádném případě jen jako osobní odrazový můstek na zpáteční cestu do extraligy. Do nejvyšší soutěže se chce podívat s kohoutem na hrudi. „Myslím si, že vidina extraligy je docela silná. Je však teprve letní příprava, důležité bude, aby se nám povedl začátek sezóny a pořádně se nachystali na play-off. V něm to potom je úplně o něčem jiném, to tady v kabině víme všichni,“ konstatuje.

Kádr Olomouce se oproti loňské sezóně zřejmě příliš nezmění. Vošvrda si myslí, že je to ku prospěchu. „Kluci se dobře znají, síla týmu je podle mě velká. Ukázali to už v několika zápasech, kdy jsem proti Olomouci chytal. Moc dobře tedy vím, do čeho jdu a moc se na to těším,“ říká Vošvrda, jenž se podělil i o první pocity z nového působiště. „Lidi okolo nás jsou perfektní i kluci v kabině jsou skvělí. Já si nemůžu na nic stěžovat.“

Bývalý mládežnický reprezentant není pro olomoucké fanoušky žádnou neznámou. Ve čtvrtfinále play-off 2012 totiž Vošvrda v kleci Benátek nad Jizerou nadělal Olomouckým velké potíže. Mora nakonec postoupila až po sedmizápasové bitvě. „Byl to tehdy obrovský boj, velké nasazení, těžké zápasy. Podobný náboj play-off jsem zažil v extralize proti Slavii a Pardubicím. Velké rozdíly jsem mezi těmito utkáními nepociťoval,“ porovnává.

V olomoucké šatně si na tuto sérii moc dobře pamatují. „Vzpomněli jsme si právě na play-off 2012, kdy na mě snad v každém zápase poslali minimálně padesát střel,“ usmívá se. „Už je to ale dávno, a teď se budu snažit, abych stejnými výkony pomohl Olomouc dojít co nejdále,“ věří hokejista s přezdívkou “Vošvec“.

Vysoký brankář pochází z Ostravy. Tam i nadále bydlí, proto je pro něj Olomouc lepší i po stránce dopravní. „Každý den sem budu dojíždět. I tohle hrálo roli v mém rozhodování, Olomouc je pro mě docela blízko,“ vítá příznivou změnu v porovnání s Libercem.

Pár dní už brankář, jenž absolvoval sezónu 2007/08 v zámořské juniorské soutěži WHL, hltá tréninkové dávky pod vedením trenérů Fialy a Dopity. „Pořád říkám, že v první lize se trénuje mnohem víc než v extralize. Já jsem nikdy nebyl nějaký běžec, ani na kole jsem příliš nejezdil. V Olomouci však tohle všechno v rámci přípravy probíhá, takže s tím mám velké potíže. Naopak posilovna mi vůbec nevadí,“ přiznává. „Na soustředění budu bojovat hlavně sám se sebou,“ uzavírá s úsměvem.

Foto: Karolina Martinková