Představujeme vám barážového soupeře: Rytíři Kladno
Sezóna 2013/14 v podání Kladna
Letošní extraligový účastník baráže Rytíři Kladno ještě v minulé sezóně bojoval ve vyřazovacích bojích, kde se prodral přes předkolo do čtvrtfinále. Po základní části obsadili Rytíři sedmé místo a v předkole narazili na Pardubice, které středočeský celek porazil po pěti zápasech 3:2, v zápasech vždy zvítězil domácí tým. Čtvrtfinále však bylo pro Kladno konečnou stanicí, protože na něj čekala HC Slavia Praha, která svého soupeře porazila hladce 4:1 na zápasy, čímž týmu Zdeňka Vojty ukončila sezónu.
Před sezónou 2013/14 Kladno vhodně doplnilo svůj kádr, do týmu se totiž vrátil v NHL nežádaný Tomáš Kaberle. Rytíři navíc ještě dokázali angažovat řadu výborných hokejistů, jako jsou Petr Tenkrát, Francouz Sacha Treille, Ivan Majeský anebo Petr Hořava. Samotný majitel Kladna, kterým je česká hokejová legenda Jaromír Jágr, před sezónou prohlásil, že chce, aby Rytíři znovu vybojovali play-off a v něm se poprali o Masarykův pohár.
Start soutěže nebyl ze strany Kladna nijak špatný, po čtvrtině soutěže mělo Kladno na svém kontě 19 bodů za sedm výher (dvě po samostatných nájezdech) a sedm proher, které je řadily na deváté místo. Kladenské navíc po 14. kole posílil Jan Hlaváč, kterého Rytíři získali jako volného hráče. Bohužel pro Kladno přišla od 16. do 20. kola první delší série proher, která měla za následek, že v celku už dále nepůsobil Marek Černošek a v rámci střídavých startů do první ligy tým opustili mladíci Ondřej Havlíček, Jan Eberle, Jiří Kuchler a Michal Gutwald.
Závěr roku 2013 pro Kladno nebyl vůbec dobrý. Od konce listopadu až do konce prosince odehráli Rytíři 11 utkání, ve kterých dokázali zvítězit pouze ve dvou případech, ale jinak si na své konto připsali hned devět proher, kdy pouze jedna byla po prodloužení. Tato nelichotivá série přinesla změny na lavičce Středočechů, dosavadního hlavního trenéra Zdeňka Vojtu vystřídal Jiří Čelanský.
Změna trenéra Kladnu ovšem příliš nepomohla, kladenští hokejisté střídali dobré výkony se špatnými. Mužstvu nepomohlo ani to, že v závěru ledna opustil Kladno Jan Hlaváč, který odešel do švédského Växjö. Ani konec základní části Rytířům nevyšel podle představ, když si v posledních devíti utkáních připsali celkem osm proher a po základní části patřila Kladnu 13. pozice. Na dvanácté Karlovy Vary ztrácel tým Jaromíra Jágra nedosažitelných 19 bodů, a před skupinou play-out tak již bylo stoprocentně jisté, že do letošní extraligové baráže doprovodí poslední Chomutov z extraligy právě Kladno.
Složení mužstva
BRANKÁŘI: Brankoviště kladenského mužstva má už tři roky v kuse rezervované téměř jen pro sebe zkušený gólman Jan Chábera. Třicetiletý brankář, který se v play-off první ligy v sezóně 2009/10 postavil Olomouci ještě v barvách Chomutova, patří k neodmyslitelným oporám Rytířů. Jeho zápasové vytížení od sezóny 2011/12, kdy do Kladno přišel ze slovinské Ljublaně, je následující. V prvním ročníku v dresu Středočechů odchytal 39 zápasů v základní části, v druhém 48 a letos 42. Ani jeho snaha však v této sezóně nepomohlo Kladnu k podobnému úspěchu, kterého dosáhlo v loňském ligovém ročníku. To reflektovaly i Cháberovy statistiky – průměr inkasované branky za utkání 2,63, úspěšnost zákroků pouze 90,60 % a jen dvě čistá konta. Dvojku obstarával místní odchovanec Lukáš Cikánek, který se zapojil do 14 utkání. Jeho čísla ale také nebyla lichotivá – průměr 3,39 a úspěšnost 89,28 %. Cikánek oblékal v probíhající sezóně také dres nedalekých berounských Medvědů. Nastoupil i proti Kohoutům, v zápase 44. kola od nich dostal čtyři branky.
OBRÁNCI: Stejně jako na pozici brankáře, ani mezi obránci nemusíte dlouho přemýšlet o volbě číslo jedna. Možná největší hvězdou současného kádru Kladna je téměř tisícovkou zápasů v NHL prověřený Tomáš Kaberle. O něj už nebyl v zámoří zájem, a protože zkušený zadák nechtěl do KHL, vybral si svůj mateřský klub. V základní části odehrál mistr světa 48 utkání, v nichž zaznamenal 24 bodů (4+20) a jasně ovládl bodování mezi kladenskými beky, v celkové produktivitě týmu skončil druhý! V kanadském bodování zadáků celé soutěže obsadil páté místo. Režisér přesilovek Rytířů si svými výkony vysloužil i letenku na olympiádu v Soči. Za Kaberlem je s 11 body Milan Doudera, perspektivní bek, jenž v letošní sezóně taktéž nahlédl do reprezentace, a to v rámci Euro Hockey Tour. Další obránci se na produkci branek Kladna už tolik nepodílejí, ovšem přehlédnout bychom alespoň některé z nich určitě neměli. Slovák Ivan Majeský, Marek Černošek anebo olympijský vítěz Libor Procházka, tato jména stojí za zmínku.
ÚTOČNÍCI: Ofenzivní činnost, to byl pro Kladenské jeden velký problém. V počtu vstřelených branek dosáhli Rytíři na číslo 98, horší v tomto ohledu byl už jen beznadějně poslední Chomutov (91 gólů). Ve svých 42 letech vyhrál bodování týmu kapitán a tvář celého mužstva legendární Pavel Patera. Kvůli zranění nemohl odehrát plný počet utkání, nastoupil do 40 duelů, v nichž nasbíral 26 bodů (5+21), čímž byl o dva body před Kaberlem.
Velká předsezónní posila ze Sparty Petr Tenkrát se prezentoval 20 body (13+7), jeho 13 branek ho pasovalo do role nejlepšího střelce celku. V závěsu za Tenkrátem byl s 19 body (8+11) Michal Dragoun, který v Kladně působí třetím rokem. O bezpochyby největší ofenzivní eso ale Rytíři v průběhu sezóny přišli. Francouzský útočník Sacha Treille stihl za 26 utkání zaznamenat 16 bodů (12+4), jenže přišlo zranění kolene, následná operace a předčasný konec sezóny. Dalším důležitým hráčem, který nemohl odehrát kompletní základní část, byl Miloslav Hořava. Útok možná z těchto důvodů v podání Kladna dost pokulhával za konkurencí.
REALIZAČNÍ TÝM: Na začátku druhé poloviny prosince se na kladenskou lavičku postavil Jiří Čelanský, jenž za nepříliš lichotivého postavení Rytířů v tabulce střídal Zdeňka Vojtu, jenž u týmu působil třetím rokem. Čelanský si baráž „užije“ druhý rok v řadě. Minulou sezónu totiž přebral před koncem ligového ročníku Piráty Chomutov, s nimiž nakonec extraligovou příslušnost udržel. Nová sezóna se ale Chomutovským nedařila podle představ, proto byl v listopadu odvolán a přesunul se do prvoligové Kadaně, kde už předtím působil. Čelanskému dělají asistenti pánové, kteří jsou s kladenským hokejem ze svých hráčských let pevně spjati. Prvním je Josef Zajíc, jehož fanoušci mohli vídat i jako komentátora extraligových zápasů, druhým asistentem je Jan Neliba, který v minulosti Kladno vedl i jako hlavní kouč.
Slavní odchovanci
Kladno je od pradávna považována za Mekku českého hokeje, proto je zástup jeho slavných odchovanců téměř nekonečný, krátce se však o několika jménech zmíníme. Tou nejslavnější osobností je bez jakýchkoliv pochyb majitel klubu Jaromír Jágr, útočník, u kterého je snad zbytečné vyjmenovávat všechna jeho „NEJ“. V NHL za Ďábly z New Jersey ve 42 letech dál láme historické rekordy.
Dalšími hvězdami, které momentálně baví hokejový svět, a vyrostly v Kladně, jsou například Tomáš Plekanec, Ondřej Pavelec, Marek Židlický, Jakub Voráček nebo Michael Frolík. Mezi známé tváře, jež už pověsily brusle na hřebík, patří Miloslav Hořava st., František Kaberle st., František Kaberle ml., Michal Pivoňka, Martin Procházka a zejména legendární kanonýr Milan Nový.
Poslední vzájemné setkání
Poslední vzájemné měření sil mezi olomouckými a kladenskými hokejisty sahá až do sezóny 1996/97, tedy zatím poslední extraligové sezóny pro Olomoucké před prodejem licence do Karlových Varů. Obě mužstva spolu v základní části odehrála čtyři klání. Zápasy v Kladně dopadly ve prospěch mužstva ze středu Čech, které nejprve v 2. a v 28. kole zdolalo Moru 3:1, respektive 5:3. Zápasy, jejichž dějištěm byla Haná, skončily následovně – v 15. kole se týmy rozešly nerozhodně za stavu 2:2, ale opravdu poslední vzájemné setkání ovládli Kohouti. Ve 41. kole totiž doma zvítězili jasně 5:2.
K dalším střetnutím mohlo dojít v sezóně 2003/04, kdy Olomoučtí postoupili do první ligy, Kladenští však od tohoto ročníku začali po sestupu do druhé nejvyšší soutěže opět nastupovat v extralize, kterou si vybojovali v ročníku 2002/03. Co však olomouckým příznivcům utkvělo v paměti ze vzájemných soubojů s Kladnem zřejmě nejvíce, byla tahanice o extraligové finále v sezóně 1993/94. Mora Kladno porazila 3:2 na zápasy, poslední duel semifinálové série vyhrála na kladenském ledě 6:5 po samostatných nájezdech. Kohouti následně ve finále přemohli Pardubice a získali dosud jediný titul v historii klubu.
Zimní stadion
Své domácí utkání hraje Kladno na ČEZ stadionu, který je jedním z nejstarších stadionů svého druhu v České republice. Stadion byl postaven v roce 1949 a zastřešen byl následně o deset let později. Kladenský „zimák“ má celkovou kapacitu 8000 míst, kde pouze 1600 z nich tvoří sedačky k sezení. Kotel hostujících fanoušků je situován do severozápadního rohu stadionu a naopak domácí příznivci sídlí za trestnými lavicemi.
Vstupné na utkání na kladenském ČEZ stadionu bude v baráži pro fanoušky hostů činit 50 Kč, protože jejich sektor je celý na stání. Vstupenka na sezení bude činit 80 Kč, potažmo 100 Kč. Pokud se chystáte do Kladna na některý ze zápasů podpořit olomoucké hokejisty, jistě se vám bude hodit popis cesty, jak se ke stadionu Rytířů dostat. Ten naleznete přímo na oficiálních stránkách soupeře.
FOTO: www.rytirikladno.cz