Představujeme vám barážového soupeře: BK Mladá Boleslav

Miroslav Fantal, Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Třetím soupeřem v boji o dvě extraligové vstupenky bude celek Mladé Boleslavi. Olomouckým hráčům ani fanouškům nikdo neznámý, neboť poslední dva roky Středočeši stejně jako Hanáci bojuji v první hokejové lize. Bruslaři se extraligovou baráží protloukali už v minulém roce, postup jim ale o fous unikl. Nyní mají svěřenci Františka Výborného šanci na reparát. Pojďme si vítěze první hokejové ligy představit.

Sezóna 2013/14 v podání Mladé Boleslavi

Ligový ročník 2013/2014 zahájili v Mladé Boleslavi se stejnými ambicemi jako v předchozím roce, a to vybojovat právo na účast v nejvyšší soutěži. K tomuto cíli však vede dlouhá cesta, která započala dvaapadesáti zápasovou šňůrou v základní části. Už v jejím úvodu dalo mužstvo z města škodovek jasně najevo, jak moc to se svými ambicemi míní vážně. V úvodní čtvrtině zápasového maratonu ztratil celek velkého stratéga Františka Výborného pouze čtyři body a zcela po právu se posadil do čela tabulky.

⇒ BK Mladá Boleslav

A z tohoto místa už nikdo z prvoligových účastníků největšího favorita soutěže nesesadil. Bruslaři ovládli i zbytek základní části, jejím celkovým vítězem se stali dokonce několik kol před samotným koncem. V průběhu dvaapadesáti kol se Boleslavští nesetkali s vážnější krizí. Pokud někdy Středočeši dopustili drobné zaváhání v podobě ztráty bodů, na dalších výkonech se to příliš neprojevilo. Výjimkou zůstávají bitvy v Havířově a Olomouci ze závěru dlouhodobé soutěže, ve kterých prohrála Mladá Boleslav shodně 0:3. Nutno však dodat, že v tu chvíli měla prvenství již zajištěné.

Po vydařené základní části následovalo první kolo play-off známé jako čtvrtfinále. V něm se do cesty Bruslařům postavil jejich dost možná nejnepříjemnější soupeř z nedalekých Benátek nad Jizerou. Vyřazovací část ale zahájili Boleslavští skvěle a v sérii brzy vedli 3:0 na zápasy. Jak už to tak ale bývá, jejich blízký rival nechtěl darovat čtvrtý bod lacino, a tak se bitva o postup do semifinále protáhla až na šest zápasů. V tom posledním si už Bruslaři nenechali výhru uniknout a třetí mečbol využili.

V semifinále narazil výběr Františka Výborného na pátý celek základní části z Třebíče. Obě mužstva se ve stejné fázi sezóny potkala i v předchozí sezóně, kdy Boleslavští přehráli soupeře 4:2 na zápasy. Tentokrát k postupu do baráže o extraligu Středočechům stačily pouhé čtyři duely, týmu z Vysočiny ukončili sezóny velmi rychlým způsobem, a to 4:0.

Složení mužstva

BRANKÁŘI: V základní části se Boleslavští spoléhali na služby brankářské dvojice Michala Valenta a Romana Willa. První jmenovaný nastoupil za své mužstvo celkem v jednatřiceti duelech, ve kterých zatížil své statistiky o čtyři čistá konta. Jeho procentuální úspěšnost zákroků se vyšplhala přes 94 %. Méně odchytáno v základní části toho měl jeho týmový kolega, který si sice připsal jen jednadvacet startů, zároveň ale svého kamaráda z brankoviště předčil v počtu vychytaných čistých kont, kterých nasbíral pět. Naopak v úspěšností zákroků byl o něco horší.

Ve vyřazovací části už ale dostával příležitost pouze jediný z vyrovnané dvojice, a tím byl Roman Will. Všech deset utkání zvládl v brankovišti teprve jednadvacetiletý gólman, který si do kolonky čistých kont připsal další dvě čárky. Dá se tedy očekávat, že v baráži o extraligu budou v Mladé Boleslavi spoléhat převážně právě na služby Romana Willa.

OBRÁNCI: Velký pozor by si nejbližší soupeři Mladé Boleslavi měli dávat na Milana Tomana. Třiatřicetiletý obránce prověřený skoro pětistovkou zápasů v české nejvyšší soutěži ovládl kanadské bodování obránců svého celku. V základní části obohatil své konto o 31 bodů, přičemž pouze dvakrát skóroval. Devětadvacet gólových asistencí mu pak zajistilo prvenství mezi nahravači. Ani během vyřazovací části hokejista, který ve své kariéře nikdy nevyzkoušel zahraniční angažmá, nezahálel. V deseti zápasech dvakrát skóroval a navrch přidal i pět nahrávek.

⇒ Obránce Ctirad Ovčačík

Známou tváří pro olomoucké fanoušky je Ctirad Ovčačík. Právě na Hané totiž devětadvacetiletý bek zahájil letošní sezónu. Po jedenácti odehraných zápasech se ale přestěhoval do kádru Bruslařů, kde se stal jedním z pilířů druhé nejlepší defenzivy v soutěži. Ještě v dresu Kohoutů nasbíral šest kanadských bodů (1+5), za Středočechy pak dalších 17 (4+13). Ve vyřazovací části sekundoval lídrovi defenzivy se čtyřmi góly a dvěma asistencemi.

Zajímavým jménem v boleslavské obraně je čtyřiadvacetiletý Eric Meland. Úspěšný student jedné z nejprestižnějších amerických univerzit Princetonu, oboru letecké inženýrství, se do Evropy dostal v minulém roce, kdy si jej vyhlédla slovenská Bánská Bystrica. Na Slovensku ale vydržel jen do Vánoc, poté jej získala právě Mladá Boleslav.

ÚTOČNÍCI: Nejlepší ligový útok, právě tím se mohli Bruslaři chlubit v základní části. Jako jediný celek ze soutěže překročili magickou hranici dvou set vstřelených branek. Není tedy divu, že v první pětici nejproduktivnějších útočníků první hokejové ligy jsou hned čtyři zástupci Mladé Boleslavi. Nejvíce bodů nasbíral Tomáš Klimenta, předsezónní posila z extraligového Třince k dvaadvaceti brankám přidala šestatřicet asistencí. Nejlepším střelcem mužstva a zároveň i celé soutěže se stal se 34 brankami Tomáš Nouza.

⇒ Útočník Michal Broš

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi čtveřicí Bruslařů nechybí ani hrající legenda David Výborný. Pod taktovkou svého otce sice bývalý kapitán mistrů světa z roku 2005 vynechal téměř čtvrtinu základní části, i tak se ale dostal v bodování na špici. A to hlavně díky gólovým přihrávkám, kterých měl na svém kontě celkem 42. Čtvrtým nejproduktivnějším v základní části byl Michal Broš. Skalní fanoušci olomoucké Mory jistě ví, že se jedná právě o odchovance místního hokeje, odkud Broš putoval přes Vsetín až do pražské Sparty. Následně si vyzkoušel i finskou ligu. Celkem má ve sbírce 6 ligových titulů, z toho dva právě ze Skandinávie.

REALIZAČNÍ TÝM: Hlavním trenérem boleslavských hokejistů je velezkušený František Výborný. Šedesátiletý kouč ještě coby hráč jihlavské Dukly získal v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století pět československých titulů. Svou trenérskou kariéru nastartoval v roce 1987 shodou okolností u mládeže Mladé Boleslavi. Největší úspěchy jako hlavní trenér oslavil v pražské Spartě, se kterou získal tři mistrovské tituly. V nejvyšší české soutěži odkoučoval přes 600 utkání, v roce 2012 se však přesunul do prvoligové Boleslavi, kterou by rád dovedl zpět mezi elitu. Jeho asistentem je Marián Jelínek, který byl ve stejné pozici také během dvou titulů ve Spartě.

Slavní odchovanci

Mezi slavné mladoboleslavské odchovance patří třeba útočníci Jiří Hrdina a Radim Vrbata, spolumajitel Bruslařského klubu. Oba tito hokejisté odehráli spousty zápasů za národní tým, Hrdina za československý, Vrbata za český, dokázali se také prosadit v zámoří. Hrdina nastupoval v NHL za Calgary Flames a Pittsburgh Penguins, Vrbata si prošel více kanadskoamerickými kluby, avšak nejvíce se mu dařilo a daří v týmu Phoenix Coyotes.

⇒ Útočník Radim Vrbata

Dalšími známými hokejisty pocházející z líhně Mladé Boleslavi jsou třeba stále aktivní forvard Václav Pletka a brankář Marek Schwarz. Pletka hrající převážně českou extraligu se do mužského hokeje zapojil již v roce 1998, letos hájí dres Plzně.

Schwarz si kromě domácí soutěže vyzkoušel třeba i finskou ligu, kde v sezóně 2011/2012 chytal v mužstvu TPS Turku. V aktuálním ročníku působil v Liberci a zároveň i v prvoligových Benátkách. Ve čtvrtfinále play-off tak chytal proti klubu, který jej vychoval.

Letošní vzájemná utkání

Na rozdíl od zbylých dvou účastníků extraligové baráže, s celkem Mladé Boleslavi se Hanáci dobře znají. Za poslední dvě ligová období spolu odehrály celkem 12 zápasů, přičemž čtyři z nich v rámci základní části aktuální sezóny. Tyto duely by se daly definovat společným termínem „Můj dům, můj hrad“.

První duel byl na programu v desátém kole na ledě Středočechů. Ačkoli Kohouti otevřeli skóre, na soupeře nestačili a podlehli mu 2:4. Odveta přišla na řadu o měsíc později. Kvůli kolizi s krasobruslařským memoriálem byl zápas přeložen ihned na den po předchozím kole, hráči obou celků tak neměli příliš času na odpočinek. A lépe se s touto situací popasovali Moravané, kteří zvítězili 5:3.

Třetí vzájemný duel hostila pár dní po Novém roce boleslavská ŠKOENERGO Aréna. Ve vyrovnaném souboji se nakonec radovali z těsné výhry Bruslaři, kteří svého soupeře přehráli 2:1. Dosud poslední vzájemný zápas se odehrál 8. února na Hané. Olomoučtí v již jednou zmíněném souboji nepovolili jistému vítězi základní části ani jednou skórovat a zvítězili 3:0. Průměrná návštěva těchto zápasů byla 2 337 diváků, přičemž mnohem vyšší návštěvy chodily na domácí zápasy Boleslavských.

Zimní stadion

S nápadem na postavení zimního stadionu v Mladé Boleslavi se přišlo v roce 1945. Od slov k činům ale vedla poměrně dlouhá cesta, i když zase ne taková, jaká se vytváří při opravě olomouckého „zimáku“. V roce 1953 byl ustanoven výbor, který se postaral o to, že v roce 1956 byl zimní stadion uveden do provozu. První zápas se na něm odehrál 24. listopadu téhož roku, kdy Mladá Boleslav přivítala Ostravu.

Za desítky let prošel zimní stadion mnoha úpravami a přejmenováními. Jeho poslední název zní „ŠKOENERGO Aréna“, jenž dostal v roce 2010. Aktuální kapacita zimního stadionu je 4 200 míst.



Foto: bkboleslav.cz