Olomoučtí fanoušci se mohou těšit na podrobné statistiky
Nejvyšší česká hokejová soutěž se před startem ročníku 2013/2014 dočkala statistické revoluce. V minulých sezónách byly k dispozici pouze základní statistiky, jako jsou branky, asistence, trestné minuty a podobně. Díky spolupráci mezi hokejovým svazem, marketingovou agenturou BPA, komisí rozhodčích a v neposlední řadě také firmou eSports.cz, se ale vše změnilo a posunulo o velký krok dopředu. Právě firma, která shodou okolností stojí za provozem oficiálních stránek Mory, pro tyto účely vytvořila speciální aplikaci.
„Aplikace se vyvíjela delší dobu, velkou práci odvedli programátoři, kteří museli vychytávat v průběhu ještě různé detaily. Český svaz ledního hokeje chtěl nové statistiky, měl určité požadavky, jak by to mělo vypadat a následně se vše přeneslo do reality. Výsledkem jsou pak zajímavá data pro všechny fanoušky v extralize,“ uvedl v rozhovoru jeden z koordinátorů projektu Sanny Muharem.
Na podpoře celého projektu se však musely podílet i samotné kluby, které musely zařídit pro speciální týmy statistiků takové podmínky, aby práce mohla být co nejkvalitnější.
„Naprosto zásadní u všech klubů bylo, aby zajistily samostatné wi-fi připojení pro pracovníky statistického týmu. Ti pak ve speciální aplikaci na tabletech zaznamenávají podrobné statistiky hráčů na ledě,“ prozradil.
Ale nyní již k samotným statistikám. Ještě do minulé sezóny byly totiž ze všech zápasů extraligy známé pouze ty základní, mezi které patří branky, asistence, kladná či negativní účast na ledě, trestné minuty nebo celkový počet střel mužstva za celé utkání. Od startu nové sezóny jsou však díky aplikaci dostupná i jiná, mnohem zajímavější data.
„Letošní ročník extraligy přinesl hodně novinek. Fanoušci nyní například mohou pozorovat, kolik hráči tráví času na ledě, počet hitů, počet vyhraných vhazování nebo počet střel jednotlivých hráčů. Dříve se evidoval pouze celkový počet střel, což už nyní neplatí. Diváci si mohou například poté zpětně dohledat, kolikrát jejich oblíbený hokejista vyslal střelu na branku soupeře,“ rozpovídal se o nových možnostech.
Speciálním ukazatelem je pak Radegast index, který měří bojovnost a obětavost hráčů. „Radegast index je speciální statistika, která se zaměřuje na hráče, kteří nejsou obvykle moc vidět a nejsou lídři klasických statistik, tedy na obránce. Dosud nebyli moc medializování, což má Radegast index změnit. Vyhodnocení nejobětavějších beků záleží na několika parametrech, a to na počtu zablokovaných střel, počtu hitů a statistiky +/- při pobytu na ledě,“ přiblížil Sanny Muharem.
Aby vše fungovalo jak má, přímo na stadionu musí být přítomný tým statistiků, kteří díky unikátní aplikaci zaznamenávají statistiky na tabletech. „Na statistické činnosti při utkání se podílí aktivně celkem šest lidí. Sběrači dat musí být především neustále ve střehu a dělat svoji práci co nejpřesněji. Statistici si mezi sebe musí rozdělit ice-time domácího týmu, ice-time hostujícího týmu a evidenci vhazování, střel a hitů,“ upřesnil práci statistiků.
Pro olomoucký hokejový tým se bude jednat o velkou novinku, neboť v první lize tato podrobná data k dispozici nejsou. „Na postup Olomouce do baráže jsme pochopitelně museli reagovat. V Olomouci by měl být vedoucí statistiků Tomáš Schmiedt, jenž dává dohromady speciální tým lidí, kteří by se měli na činnosti podílet,“ uklidnil fanoušky Hanáků, kteří se tak mohou těšit na zajímavá čísla.
„Klub se nám snaží vyjít ve všech ohledech vstříc, přislíbil, že bude zajištěné potřebné připojení k internetu i místa pro sběrače dat,“ uvedl Sanny Muharem na adresu vedení olomouckého hokeje.
Statistiky můžete sledovat i on-line, a to na stránkách www.onlajny.com. Přímo v zápase pak zvolíte na liště možnost „Zápasové statistiky“, kde si můžete prohlédnout souhrnné statistiky, grafické rozestavení obou mužstev či statistiky jednotlivých hráčů.
Foto: esports.cz