Nejmladší Kohouty můžete potkat v Šantovce. Představují olomoucký hokej!

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Pokud vyrazíte do olomoucké Šantovky, můžete narazit na nejmenší Kohouty. Ti se spolu se svým trenérem zapojili do akce „Ostrov sportu a zdraví“, která se v obchodním centru koná od 15. do 18. května. Malí hokejisté představují zájemcům, jak probíhají tréninky i to, co už se naučili. Zároveň také lákají do svých řad nové tváře.

V rámci akce „Ostrov sportu a zdraví“, která se konala v obchodním galerii Šantovka se prezentace sportů dostupných v Olomouci zúčastnili i zástupci hanáckého hokeje. Tentokrát ovšem nešlo o hráče kohoutího áčka, ale o nejmladší naděje hokejové Mory. „Byli jsme osloveni reklamní agenturou Shake, jestli bychom nechtěli touto cestou prezentovat náš sport. Jsme rádi, že tu můžeme být, protože v Olomouci je hokej ‚in‘, především po postupu do extraligy. Celoročně děláme nábor dětí, což je elementární pro to, abychom vůbec hráli hokej na nějaké slušné úrovni. Nebavím se o problematice sportu jako takové, kdy děti mají možnost jiných sportů, elektroniky a do určité míry jde i o lenost,“ řekl trenér Slobodan Rusko.

⇒ Trenér mládeže Slobodan Rusko

„Přinutit děti v dnešní době sportovat je dost náročné, a to nejen po finanční, ale zvláště po časové stránce, protože dítěti musíte věnovat čas. Je nutné přivést ho na trénink, zase ho odvést, stejně tak na zápasy, a to je v dnešní době vzhledem k pracovní době velmi složité.“

„Pro mě, jako pro trenéra mládeže, je velice náročné získat prostřednictvím náboru děti do hokeje. Právě takovéto akce nám pomáhají se zviditelnit a připomenout se lidem. Možná nepřijdou zájemci hned, ale třeba za půl roku. Takových akcí je v Olomouci málo, proto vítáme každou, která nám je nabídnuta. Tato akce je zaměřená především na rodiny s dětmi, a jestli je Šantovka to správné místo, to uvidíme během těch několika dnů, které tu strávíme. Držím se motta: o kom se nemluví, ten neexistuje,“ pokračoval.

Hlavním cílem akce bylo představit návštěvníkům sporty tak, jak je možná neznají. O spoustě z nich totiž koluje spousta nepravdivých informací. Velkým omylem je například nákladnost hokeje, což se trenér nejmenších olomouckých hokejistů snažil vyvrátit. „Spousta lidí si myslí, že je hokej drahý, ale ne v této věkové kategorii. To je fáma. Je to otázka zhruba několika set korun měsíčně, ať už jde o příspěvky nebo vybavení. Takhle malým dětem věci půjčujeme třeba na občanský průkaz,“ prozradil kouč nejmladších nadějí.

Zdá se, že prezentace olomouckého hokeje začíná pomalu, ale jistě plnit svůj účel. Už v úvodu akce se totiž objevili vážní zájemci. „Během prvního dne už se objevili i takoví lidé, kteří měli o hokej opravdu velký zájem, takže se klučina ukáže už na prvním tréninku,“ těšilo Ruska.

⇒ I bez ledu to jde! Kluky improvizovaný trénink viditelně bavil

Prvním dnem ale „Ostrov sportu a zdraví“ nekončí, trenéra a nejmladší talenty Mory můžete v Šantovce potkat až do neděle. A jaký bude program? „Zájemci budou mít možnost vidět ukázku tréninku, ukážeme jim techniku práce s holí nebo střelbu. Gólmani se nám tu střídají každou hodinu, protože jsou předtím ve škole, tak abychom je moc nezatěžovali,“ popisoval.

Většímu zájmu o zápis dětí do hokejové přípravky zatím nepomohl ani historický úspěch nejstarších Kohoutů, kteří se po 17 letech vrátili zpět do extraligy. „Od postupu A týmu do extraligy jsme zatím nezaznamenali žádný nárůst zájmu. Přišly nám asi dvě přihlášky, což je běžné. Možná se to změní, až začne sezóna. Větší úspěch míváme, když hrají děti o přestávkách během zápasu áčka hokej nebo minihokej,“ tvrdil Rusko.

Nedostatek dětí není problém jen olomouckého klubu, jak je na tom ale v porovnání s ostatními kluby? „Nechci říct, že máme dětí tak akorát, ale není to špatné. Je však pravda, že by to mohlo být lepší. Jsou tradiční města jako například Zlín nebo Pardubice, které nemají problém s náborem. Do nedávna k nim patřily i Vítkovice. Třeba Třinec ale problém má, je to malé město, ale snaží se využívat toho, že jsou blízko hranic, takže jim do náboru chodí dost dětí ze Slovenska. My se máme v čem zlepšovat, není to ideální,“ zamýšlel se Rusko.

„Proto jsou dobré dlouhodobé akce typu sportování mateřských škol, kde můžeme vybírat děti do přípravky. Díky tomu máme možnost seznámit se během pár měsíců s dětmi, učitelkami i rodiči a naopak oni s námi a poznat je. Rodiče zjistí, jestli je na nás spoleh a jak se staráme o děti a na druhou stranu my si vybereme kluka, kterého to baví,“ dodal závěrem.