Brankáři tmelili kolektiv. Jsem rád, když o sobě navzájem ví, říká trenér Jan Littner
Co vás přesvědčilo o tom, aby se soustředění v Horní Bečvě stalo tradicí? Proč právě Horní Bečva?
Na Horní Bečvu jsem jezdil už s Havířovem. Byli jsme tam třikrát nebo čtyřikrát a je to výborné v tom, že pokud je krásné počasí, kdy jsem tam, musím zaklepat, zatím jiné nezažil, je tam výborné vyžití pro děti na venkovních hřištích a v bazénech. Pokud se stane to, že je škaredě nebo počasí není vhodné pro to, abychom byli venku, je tam velmi dobré zázemí i vevnitř v hotelu. Můžeme jít do bazénu, sauny, relaxační komory nebo menší posilovny, kde se dá něco dělat. Hlavně je tam skvělý personál, který chápe, že menší děti jsou trochu hlučnější. Zatím jsem nezažil nějaký negativní ohlas, kdy by si někdo stěžoval, že jsou děti hlučné nebo nadrobí na snídani či obědě. Je to pohodové i pro nás trenéry.
Jaký byl program soustředění?
Neměli jsme úplně pevný program, protože jsme museli vždy reagovat na to, jaké je počasí. Naštěstí bylo po celé tři dny hezky. Využili jsme vnitřní bazén, protože ten venkovní ještě nebyl v optimální teplotě a my jsme nechtěli, aby se kluci nachladili. Doplnili jsme to i fotbalovým turnajem, který měl výborné nasazení, zdravou šťávu a podařilo se nám poskládat dva vyrovnané mančafty. Užívali jsme si to formou her.
V čem je pro gólmany výhodné, že absolvují kemp sami, bez útočníků a obránců?
Myslím, že by se brankáři měli napříč kategoriemi znát a měli by o sobě vědět, protože jak často slyšíme od obránců a útočníků, brankáři jsou trošku „jiní“. Jsem rád, když se pak na zimním stadionu potká třeťák s juniorem, pozdraví se a pokecají si. Během suché přípravy nás navštívil i Braňo Konrád a na těch nejmenších, pro které je taková modla, bylo hrozně znát, jak jsou šťastní, že ho na tréninku mají. Když se pak potkají různé kategorie, včetně Braňa, je komunikace mezi nimi uvolněná a ti malí vidí, jak fungují starší gólmani, učí se od nich a jsou to pro ně určité vzory, což mně se líbí.
Na co jsou hlavně zaměřené tréninky pro gólmany, respektive na co byly zaměřené tréninky na soustředění?
Pár tréninků v dubnu jsme měli výhradně tělocvičnu v sokolovně vedle Šantovky, kde jsme se zaměřovali na gymnastiku a obratnost. Pak už jsme přešli na klasický program, který jsme měli v květnu a v červnu a tréninky jsme měli rozdělené na reakční schopnosti, postřehovky, obratnost, rychlost a další věci.
Jak budou probíhat tréninky po návratu z pauzy? Chystáte nějaké novinky?
Novinky se dají vymyslet vždycky, ale já říkám, že je to hlavně o tom, chytit puk. Nejsem zastánce nějakých převratných věcí, které by se líbily rodičům a které vidí na Instagramu nebo YouTube. Snažíme se dělat věci, které mají smysl, takže jsme se domluvili s rodiči od gólmanů, že nám s nimi letos ještě více pomůžou, protože je potřeba, abychom s nimi trávili více času. Budeme chtít vidět zpětnou vazbu jak na zápasech, tak prostřednictvím kamery, na kterou budou rodiče natáčet v době, kdy budeme na zápasech A týmu nebo Tomáš (Pospíšil) bude pryč s juniorkou. Budeme se snažit, aby byla skupina lidí, která se bude starat o gólmany, co nejvíce propojená a komunikace byla taková, abychom z ní získali co nejvíce informací. Do letošní sezóny se chystáme zapojit ještě více tréninků na suchu, protože to je to, co se nám loni úplně nepovedlo a na čem se budeme snažit zapracovat co nejvíce.
Jak složité je vytvořit tréninky pro skupinu, kde je poměrně velké věkové rozpětí?
Suché tréninky jsou celkem v pohodě, protože to není tak velký rozdíl jako na ledě. Samozřejmě se to musí nějak upravit, ale potom nastává problém, kdy trénujeme na ledě v časech téměř před obědem, protože máme pouze jednu ledovou plochu a koliduje to se školou. Snažili jsme se tréninky upravit tak, aby to vyhovovalo všem kategoriím, anebo jsme brankáře rozdělili na skupinky, o kterých rodiče věděli dopředu, aby bylo možné hráče předem omluvit ve škole. To, že máme jen jednu plochu, je velkou nevýhodou nejen pro brankáře, ale pro celý klub, protože mládež máme dost šikovnou a určitě by jí prospělo, kdybychom jí mohli věnovat více času na ledě v individuálních časech. Na druhou stranu je to pro nás motivace, abychom dokázali, že i s jednou ledovou plochou dokážeme držet krok s kluby, které jsou na tom s využitím ledu lépe. Když člověk nehledá výmluvy, ale řešení, vždycky to nějak jde.
Brankářského kempu se zúčastnili:
Lukáš Kraváček, Denis Košta, Matyáš Košta, Sebastian Řezníček, Stanislav Žbánek, Michal Biskup, Jan Špunar, Adam Běhal, Matěj Dubský, Jan Machatý, Vojtěch Mokrý, Marek Hasala, Tomáš Fajgl, Jan Vlach.