Dorost uhání za záchranou. Jaká byla jeho základní část?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Olomoučti dorostenci v těchto dnech vstupují do druhé části ELIOD Extraligy dorostu. Jak si mladí Kohouti vedli v úvodní části soutěže? Kdo byl nejlepším střelcem, nejpilnějším nahrávačem a kdo se stal králem kanadského bodování týmu?

Extraliga dorostenců letos přinesla řadu novinek, z nichž tou nejzásadnější je zcela nový systém soutěže. Ta je nyní rozdělena na čtyři části. V první z nich byly celky rozřazeny do tří skupin (Sever, Východ, Západ) po deseti týmech. Ve skupinách se hrálo se dvoukolově, tedy každý s každým. První čtyři týmy z každé skupiny pak postoupily do dvou skupin (A, B) po šesti celcích. Zbývající týmy, které se ve své základní skupině umístily na 5. – 10. místě, pak vytvoří tři samostatné skupiny (C, D a E). V těchto skupinách se – na rozdíl od prvních dvou – započítávají i výsledky z první části soutěže. Nejhorší družstvo ze skupin C, D a E sestoupí do Regionální ligy dorostu. Nejlepší tým skupiny C a nejlepší tým skupiny D, případně nejlepší družstvo na 2. místě ve skupinách C, D a E si pak zahrají společně s nejlepšími šesticemi skupin A a B play-off o účast na závěrečném turnaji.

Olomoučtí dorostenci do soutěže vstoupili porážkou 1:6 na ledě Vítkovic a nutno dodat, že skoro celé září se u nich neslo v duchu porážek. Hned vzápětí sice dokázali v divoké přestřelce zdolat Šumperk poměrem 5:3, ale poté utrpěli porážky od Zlína, Techniky Brno a také Přerova. V posledním zářijovém zápase si tak alespoň mladí Kohouti spravili chuť výhrou nad Warrior Brno v poměru 3:1. V tomto utkání se blýskl kapitán dorostenců Lukáš Přecechtěl, který nejprve potvrdil výhru svého týmu v oslabení a potom v nástavbové části rozhodl o tom, že si Kohouti z ledu odnesou všechny čtyři body. „Jde mi o to, jak hraje tým a jestli získáváme body. Nejde mi o to, kolik mám gólů nebo asistencí, to vůbec neřeším. Důležité je, že jsme tentokrát vyhráli, a to stačí,“ řekl po zápase. Moře se nedařilo ani v nástavbové části, z možných šesti bodů získala dva za výhru na nájezdy v Přerově a již zmíněnou výhru v prodloužení proti Warriors.

První říjnový víkend se pak Olomouc vydala na led lídra soutěže z Havířova. Překvapení se bohužel nekonalo, Slezané vyhrávali v základní hrací době 4:1 a získali také bod za výhru nástavbě. Poté se však Hanáci blýskli parádní třetí třetinou proti dorostencům ze Vsetína. Po první periodě sice svěřenci trenérského tandemu Fiala-Beran prohrávali 1:2, v závěrečném dějství se jim však podařilo vstřelit pět branek a proti Valachům si tak připsala cenné vítězství 6:4.

Následující tři zápasy ale přišla série porážek, kterou započala prohra v Třinci (1:4), následoval debakl od Vítkovic 1:8 a sérii završila odveta Šumperka, který Olomouc na svém ledě porazil 5:3. Kohouti si tak mohli zvednout náladou alespoň tím, že na závěr října získali skalp v té době třetího týmu východní tabulky, a to sice zlínských Beranů, které po urputném boji porazili těsným výsledkem 2:1.

Začátek listopadu ovšem olomouckým dorostencům vůbec nevyšel a jejich naděje na postup do boje o play-off začínaly být spíše teoretické. Proti Vítkovicích a Přerovu nedokázali Hanáci dát ani jeden gól a jejich skóre z těchto zápasů bylo hrozivých 0:12. Proti Přerovu nicméně dokázali Kohouti vybojovat alespoň jeden bod za výhru v nástavbě. Druhá polovina listopadu už byla o něco veselejší – tým kolem kapitána Přecechtěla sice opět podlehl suverénnímu Havířovi, dokázal však porazit Techniku Brno a Vsetín.

Poslední utkání první části extraligy odehráli olomoučtí před domácím publikem v plecharéně, kde přivítali soupeře z Třince. Do zápasu sice vstoupili lépe a už ve 2. minutě vedli, Oceláři však dokázali otočit zápas v divoké přestřelce nakonec zvítězili 6:4, bonusový bod za výhru v nástavbě ale zůstal v Olomouci díky Stanislavu Rudovi, jenž 16 vteřin po začátku prodloužení zkompletoval hattrick.

Olomouc se tak v první části extraligy dorostenců umístila na 6. místě skupiny Východ se ziskem 24 bodů a skóre 48:90. Tento výsledek určil, že Kohouti v druhé části poputují do skupiny E, kde se utkají se starými známými soupeři z první části – Přerovem, Vsetínem, Šumperkem, Technikou Brno a Warriors Brno.

Co se individuálních statistik týče, na špičce tabulky produktivity, vstřelených gólů i připsaných asistencí najdete jedno jméno, a to útočníka Stanislava Rudy. Patnáctiletý forvard si připsal 19 bodů za 13 gólů a 6 asistencí. V celkovém hodnocení skupiny mu v kanadském bodování jen těsně unikla první dvacítka (skončil 21.), se 13 přesnými zásahy už se ale do TOP 20 s přehledem vešel (14. místo společně s dalšími 5 hráči, kteří ovšem nasbírali více asistencí). Druhým nejproduktivnějším hráčem olomouckých dorostenců pak byl Adam Masare (8+3) a třetí Jakub Zembol (5+4), který ale po 8 zápasech odešel do Přerova. Obstojně si vedl také Filip Hořejší v bráně Mory. Ten obsadil s úspěšností zákroků 91,85 % solidní 6. místo v rámci východní skupiny. Jeho kolega Jan Špunar pak skončil těsně před branami první desítky, a to na 11. místě s úspěšností 86,18 %.

deneme bonusu