Extraligová NEJ 2018/19: Jedna brambora, další čtyři kohouti v elitní desítce
Laš bral mezi NEJ bruslaři bramboru
Olomoučtí hokejisté se v disciplíně bruslení oproti loňskému vydání Extraligových NEJ přeci jen polepšili. Jednatřicetiletý útočník Marek Laš totiž zvládl okruh o rozměrech 48x14 metrů za 14,36 sekundy. „Dal jsem do toho všechno. Asi jsem si to mohl možná předtím trošku víc natrénovat, ale říkal jsem si, že bruslím už několik let, tak to nebude pro mě nic nového,“ hodnotil svou jízdu třebíčský odchovanec ihned po dojezdu. V celkovém hodnocení to tentokrát stačilo na čtvrté místo, dnes už plzeňská opora Jan Eberle loni skončila desátá (s časem 14,90).
Přesnost střelby: Káňa obhájil loňské kohoutí umístění
Do disciplíny, která hledá nejpřesnějšího střelce, byl letos nominován za Hanáky Ján Káňa. Velký technik, jehož momentálně trápí vážnější zranění ramene, se popasoval se střelbou na pět terčů v rozích branky nadprůměrně. Díky absenci chyb z toho byl čas lehce nad pět sekund, konkrétně 5,12. „Když jsem si to zkoušel při rozstřelu, tak to byla pohodička, o nic ještě moc nešlo. Ale jak už se šlo na naostro, tak jsem se i zapotil. Lehce mě dostihla nervozita, protože nejsem úplně top střelec,“ uznal 26letý levák. Díky svému času obhájil pro Olomouc sedmou příčku, kterou loňskou sezónu vystřílel Petr Strapáč. Tehdy na tuto pozici dokonce potřeboval lepší čas (4,76 sekundy).
Premiéra golmanské disciplíny: Lukáš se probojoval do nejlepší desítky
V letošním ročníku soutěže Extraligových NEJ se dostalo i na jednu premiéru. Poprvé se do měření sil všech 14 extraligových klubů zapojili i muži s maskou. Vítěz kategorie Nejšikovnější brankář musí zvládnout hned několik činností naráz. Každý golman má k dispozici pět puků, které musí dostat do branky na protilehlém konci hřiště. Gól se navíc počítá jen v případě dopadu puku až půlící čáru, dalším rozřazovacím kritériem je pak celkový čas.
Novou disciplínu si za olomoucký tým letos vyzkoušel Jan Lukáš, jenž plní roli brankařské dvojky. „Je to náročné trefit přes celé hřiště. Snažil jsem se naházet puky nějak přibližně stejně,“ komentoval svůj výkon 25letý odchovanec hanáckého klubu. Nakonec sice branku ani jednou netrefil, za čas 12,36 sekundy bral ale slušné 9. místo. „Gól už jsem v zápase dal. Bylo to ještě v juniorské extralize v zápase proti Chomutovu. Pak jsem to zkoušel i EBEL lize za Znojmo, tehdy to ale letělo asi o metr vedle,“ pochlubil se hanácký sympaťák.
Rychlost střelby: Škůrka limitovalo prodělané zranění
Do disciplíny, v níž se hledá v Tipsport extralize střelec s nejtvrdší bombou, se i letos zapojil olomoucký čahoun David Škůrek. 196 centimetrů vysoký bek je pověstný svými dělovkami od modré, v porovnání s loňskem však zaznamenal mírné zhoršení. Oproti 6. místu a ráně o rychlosti 165 kilometrů v hodině tentokrát zapsal desátou příčku s ranou 163 km/h. „Střílel jsem stejnou hokejkou, nicméně za mírným zhoršením spíš hledám prodělané zranění ruky. Mám ji ještě trošku slabší,“ hledal důvody lehounkého propadu obránce, který nehraje kvůli zdravotním problémům od půlky listopadu. Podle zpráv trenérů by se ale měl v nadcházejících duelech Hanáků už v sestavě objevit.
Šikula Jergl vybruslil a vydribloval Olomouci desítku
V loňském roce byla kategorie Nejšikovnější hráč olomouckou výstavní skříni. Nejlepšího umístění ze všech Hanáků v ní totiž bral Jakub Herman, když za čas 36,45 uzmul bronzovou medaili. Do spleti slalomu a modrých hrazdiček se po jeho odchodu do Zlína letos pustil jeho velký kamarád Aleš Jergl. Výsledný čas mladého útočníka známého svou výstavní technikou, kterou v létě kupříkladu piluje v zápasech in-line hokeje, byl o 95 desetin pomalejší než Hermanův loňský zápis. „Hrazdičky jsou hodně těžké, nejvíc jsem se ale zavařil při bruslení kolem kuželů. Bylo to celkem náročné na fyzičku. Možná trošku hrála roli i nervozita,“ líčil své dojmy po výkonu 37,40 sekundy, který v této edici Extraligových NEJ stačil na desátou příčku.