Za šanci v dorostu jsem rád. Motivuje mě to k lepším výkonům, říká Tobiáš Sekanina

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Útočník Tobiáš Sekanina je sice o něco mladší než jeho spoluhráči, za dorost ale válí už několik měsíců. Šikovný forvard spadá věkem ještě do deváté třídy, dorostu ale spolu s dalšími několika deváťáky přispěchal na pomoc v době, kdy se svěřencům trenérů Trličíka a Sršně příliš nedařilo. A vyplatilo se. Tobiáš Sekanina mezi dorostence rychle zapadl a v nadstavbě přispěl k výhrám i prvními góly. Olomoucký odchovanec měl pestrý program, kromě toho, že pravidelně naskakuje za dvě kategorie, se po vánočních svátcích vydal i na turnaj do Švédska nebo na ODM. Aktuálně se svými spoluhráči z dorostu bojuje v play-off.

Zatímco většina jeho spoluhráčů během vánočních svátků odpočívala spíš pasivně, Tobiáš Sekanina to se svými spoluhráči z deváté třídy vzal z druhého konce. Společně se skupinou rodičů vyrazila devátá třída ještě během vánoční pauzy na mezinárodní turnaj do Švédska. Šikovný útočník sice chvílí váhal, jestli nezůstat v Olomouci a neúčastnit se tréninků s dorostem, zvědavost ale nakonec převážila. „Byl jsem rád, že jsem mohl jet. Byli jsme tam i loni. Švédsko je pěkná a hokejová země a já se rád porovnal se švédskými a norskými hráči. Tentokrát jsme byli ve větším městě, v Malmö a i soupeři byli kvalitnější,“ prozradil.

Olomoucký výběr poměřil síly se severskými celky, přičemž Švédsko je tradičně považováno za jednu z nejvyspělejších hokejových zemí, Norsko v posledních letech velmi mile překvapuje i na vrcholových světových akcích. I Tobiáši Sekaninovi se rozdíl mezi týmy obou zemí hledal špatně. „Nemyslím si, že by tam byl rozdíl. Všechny týmy byly na vysoké úrovni. Norsko tam bylo zastoupené jen jedním týmem, který jsme porazili. Neřekl bych, že by byli v něčem jiní nebo lepší než my, měli ale důraz v zakončení,“ konstatoval.

Kohouti si na turnaji nevedli vůbec špatně a v silné konkurenci nakonec obsadili šesté místo. Tobiáš Sekanina byl ale spokojený jen z části. „Nejsem úplně spokojený s výsledkem. Kdybychom proměňovali šance, mohli jsme hrát o medaile. I já osobně jsem mohl týmu pomoci více góly,“ sypal si popel na hlavu. A co se týče programu mimo mantinely stadionu? Deváťáci budou mít rozhodně na co vzpomínat. „Turnaj byl zorganizovaný perfektně. Výlet jsme si užili, byli jsme se podívat i ve městě, navštívili jsme muzeum a viděli jsme zápas nejvyšší švédské ligy,“ vyjmenovával.

O pestrý program měl Sekanina postaráno i ve zbytku sezóny. Už v jejích začátcích začal vypomáhat o kategorii výš, tedy v dorostu a kromě turnaje se zúčastnil i Olympiády dětí a mládeže. Ta se sice Olomouckému kraji příliš nepovedla, forvard kohoutů si ale připsal další cennou zkušenost. Jak ale zvládá nabitý program? „Není to problém, protože mě hokej baví a zápasy o to víc. Ideálně, když vyhráváme. V deváté třídě si víc zahraju, zastřílím, jsem víc na puku. V dorostu se zase musím hodně snažit, abych klukům pomohl. Sezónu zatím hodnotím dobře. Zapadl jsem do základu, chodím i na přesilovky a dokonce přišly i nějaké body, které snad pomohly k tomu, že budeme hrát play-off. Což je super. Snažím se vždycky dělat ještě něco navíc. Za šanci u dorostu jsem rád, motivuje mě to k ještě lepším výkonům,“ rozpovídal se čtrnáctiletý hokejista.

A přechod mezi devátou třídou a dorostem? Chvíli to trvalo, ale odhodlaný olomoucký útočník si i s velkou výzvou dokázal poradit. „Bylo to těžké. Všechno je najednou rychlejší a silovější. Hráči jsou šikovnější. Chvíli to trvalo, než jsem si zvykl a nastavil hlavu na to, že to zvládnu. Pomohli mi trenéři, kluci i tréninky navíc,“ přiznal hráč nosící v dorostu dres s číslem 49.

Na konci listopadu se olomoucký odchovanec dočkal svého prvního gólu ve vyšší kategorii. A doteď na svou premiérovou trefu nezapomněl. „První gól si pamatuju. Bylo to proti Kladnu v přesilovce, kdy spoluhráč vystřelil, puk se odrazil na mou stranu a já ho dorazil. Bylo to o to hezčí, protože se vyhrálo. A nejdůležitější? Ten jsem dal proti Litvínovu. Spoluhráč mi nahrál na pravý kruh, vystřelil jsem na přední tyč a díky tomu jsme srovnali. A taky vyhráli. Nejhezčí gól byl ale pro mě proti Havlíčkovu Brodu, kdy jsem dostal puk v obranném pásmu, projel přes celé hřiště a bekhendem vystřelil do šibenice,“ vracel se ke svým významným trefám.

Stejně jako jeho spoluhráči, i Tobiáš Sekanina už se soustředí na nejdůležitější část sezóny, play-off. Na začátku sezóny zřejmě ne každý věřil, že se dorost dostane až do vyřazovacích bojů, partě kolem kapitána Bohatého se to ale nakonec povedlo. „Cílem dorostu bylo dostat se do play-off, a to se nám povedlo. Teď se budeme snažit dostat, co nejdál,“ řekl odhodlaně. Talentovaného útočníka čeká v příštím roce další, teď už regulérní rok v dorostu a cíle má jasné. „Mé osobní cíle jsou neustále se zlepšovat, stát se leaderem dorostu a rád bych se také dostal do reprezentace,“ dodal odhodlaně.