Prohra v předkole pořád bolí, říká Rok Macuh. Příští sezonu chce na mistrovství světa

Michal Jonáš
O L O M O U C – V minulém ročníku Tipsport extraligy se nečekaně propracoval až mezi lídry Mory, výrazně se podílel také na postupovém úspěchu své země zpátky mezi světovou elitu. Slovinský útočník Rok Macuh se v rozhovoru po přáteláku s Hodolany ohlédl za veleúspěšnou sezonou, nastínil i své cíle do budoucna.

Foto: Michal Struž

Jak jste si užil fotbalové utkání proti Sigmě Hodolany?
Bylo to super. Je to každoroční akce, jdeme si sem zahrát a užíváme si to.

Berete to i jako oživení náročné přípravy na novou sezonu?
Určitě, je to takové uvolnění. Samozřejmě je náročné hrát proti borcům, kteří to umí a jsou zkušení. Uběhat to není jednoduché, ale je to takové zpestření té letní přípravy.

Po základní hrací době jsme viděli remízu, o vítězství červenobílých musely rozhodnout až penalty.
Je to exhibice, oni nám to trošku nechali, aby byla remíza. (směje se) Předvedli jsme ale dobrý výkon, za to jsme rádi.

Jak byste s odstupem času zhodnotil uplynulý ročník extraligy?
Od sezony jsme chtěli víc, než jsme ukázali. Pořád to trošku bolí, když v předkole vedeš 2:0 na zápasy a nakonec prohraješ. Samozřejmě Liberec je silný tým, ale myslím si, že první dva zápasy jsme měli na víc a ani v tom třetím jsme nehráli špatně, ovšem pak nás to úplně položilo. Je to obrovská škoda. Doufám, že to letos napravíme a že se zase posuneme dál.

Vy sám jste posbíral skvělých 25 bodů, ne nadarmo se o vás mluvilo jako o jednom z největších překvapení sezony.
Z osobního hlediska to bylo super, jsem opravdu spokojený. Každou sezonu se chci zlepšovat, snad se zase jako hráč nějak posunu a budu moci tomu týmu pomoct.

V čem se chcete zlepšovat konkrétně?
Pracovat bych chtěl na všem. Myslím si, že se mohu posouvat ve všech směrech. V ničem nejsem dokonalý, a ani nikdy nebudu. Chci se posouvat každým dnem, to je vše.

Za své výkony jste byl odměněn i nominací do slovinského národního týmu, jak jste si to na šampionátu první divize užil?
Každý sportovec chce reprezentovat svůj stát a nějakým způsobem tam být. Já jsem byl v seniorském výběru poprvé a bylo to skvělé. Postoupili jsme zpátky do A skupiny mistrovství světa, za což jsme rádi.

Bude právě účast na největším světovém turnaji jedním z vašich cílů v příštím roce?
Hrát proti nejlepším hráčům světa je sen každého hokejisty. Budu dělat všechno pro to, abych se tam dostal.

Na konci srpna odstartuje také kvalifikace na olympijské hry, zahrajete si ji také?
S trenéry jsme se o tom bavili, ale finální nominaci ještě neznáme. Uvidíme, jak rozhodnou.

Co říkáte na nové posily?
Jsou to suproví kluci, dobře jsme je přijali, skvěle sedli do naší party. Uvidíme, co na ledě, ale řekl bych, že to jsou všichni výborní hokejisti.