Generálka na play-off! Poslední duel základní části odehraje Mora v Litvínově

Daniel Fekets
L I T V Í N O V - Základní část Tipsport extraligy míří do svého úplného konce. V rámci 52. kola kohouti vyráží bojovat do Litvínova o co nejlepší výchozí pozici do předkola play-off. Úvodní buly utkání padne v neděli 5. března v 16:30.

Uplynulé utkání proti Třinci se kohoutům nepovedlo. Domácí ztráceli po první části tři branky a těsně před koncem Slezané nakonec svůj náskok ještě navýšili na 5:0. „Není to pro nás jednoduché s ohledem na to, v jaké sestavě nastupujeme. Potřebujeme, aby hráči, kteří v sestavě zůstali, hráli na hranici svých možností. To se nám bohužel proti Třinci nepodařilo,“ litoval asistent trenéra Boris Žabka.

⇒ Asistent trenéra Boris Žabka

Oproti klání na Spartě se do sestavy vrátili Lukáš Anděl, Lukáš Kucsera a Silvester Kusko, naopak nově nenastoupil Tomáš Černý. „Někteří jsou na hraně, tedy směřujeme to k předkolu, abychom nic neriskovali. Ale vypadá to, že bychom mohli být ve skoro až kompletní sestavě, tak snad to dopadne. Akorát Michal Kunc je jasný, jinak u nikoho dalšího start vyloučen není,“ vyprávěl slovenský kouč.

V posledním kole zároveň půjde o to, jestli předkolo začnou olomoučtí hokejisté doma nebo venku. Jedinou možností, kvůli které by vyřazovací část zahájili na ledě soupeře, je, že by Mora padla v Litvínově bez zisku bodu, Karlovy Vary by v řádné hrací době zdolaly Kladno a Kometa by po prodloužení nebo nájezdech porazila Spartu. „Začít doma je samozřejmě výhoda, i když poslední dobou se nám doma vůbec nedaří. Nebudeme se dívat, kde budeme začínat, chceme udělat maximum, aby se celý tým dal dohromady. Síla v mužstvu a kabině je,“ uzavřel Žabka.

Vzájemné zápasy s litvínovskou Vervou hovoří pro Severočechy. Ti sice napoprvé v Olomouci padli 3:5, ale pak Moravany porazili 5:3 a vysoko 8:1.

To nejdůležitější o soupeři

Litvínovská Verva se po nevydařeném začátku sezóny postupně zvedla, avšak o místa zaručující předkolo play-off se musela rvát ještě dlouho. Před poslední čtvrtinou soutěže neměla ani zdaleka nic jistého, avšak ke klidu Litvínovu jednoznačně pomohla vysoká výhra na Hané v poměru 8:1. Následně Verva uspěla i po nájezdech v Ostravě, jenže z dalších šesti klání vybojovala jen tři body.

Před předkolem se ale Severočeši pořádně zvedli. Momentálně mají v zádech pětizápasovou vítěznou sérii, kterou natáhli i v pátek v Pardubicích, kde uspěli po samostatných nájezdech. Tým kouče Karla Mlejnka má jistotu postupu do vyřazovacích bojů a stále je možné, že soupeřem Litvínova v předkole budou právě Hanáci.

Produktivitu černožlutých táhne Šimon Stránský, který má na svém kontě 8 branek a hned 29 asistencí, což jej řadí na dělenou pátou pozici mezi nahrávači v rámci celé soutěže. Individuálně si velmi dobře vede také slovenský střelec Andrej Kudrna, který posbíral dvacet přesných tref a také on je v této statistice mezi desítkou nejlepších. Verva se může spolehnout na velice vyrovnané brankářské trio ve složení Matej Tomek - Denis Godla - Šimon Zajíček, přičemž největší porci odchytaných minut zatím pro sebe utrhl posledně jmenovaný. V průměru nejvíce času na ledě na litvínovské straně tráví lotyšský bek Kristaps Zile.

Soupiska HC Verva Litvínov

Brankáři: Denis Godla, Matej Tomek, Šimon Zajíček.

Obránci: Ondřej Baláž, Patrik Demel, Ralfs Freibergs, Janis Jaks, Daniel Kolář, Jan Strejček, Radim Šalda, Josh Wesley, Denis Zeman, Kristaps Zile.

Útočníci: Jindřich Abdul, Marek Berka, Giorgio Estephan, Jiří Fronk, Michal Gut, Martin Havelka, Filip Helt, Nicolas Hlava, Andrej Kudrna, Marek Slavík, Lukáš Stehlík, Petr Straka, Šimon Stránský, Matúš Sukeľ, Jan Vopat, Tim Danielčák, Patrik Zdráhal, Pawel Zygmunt, Ondřej Jurčík.

Hlavní trenér: Karel Mlejnek
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (5 944)
Poslední utkání: Výhra 3:2 po nájezdech v Pardubicích

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Verva Litvínov - HC Olomouc

umístění v tabulce
132:143 - 64 bodů
skóre a body
120:136 - 71 bodů
Šimon Stránský - 37 b (8+29)
nejproduktivnější hráč