Hanáci míří na jih. Čeká je duel s Kometou

Kristýna Nováková
B R N O – DRFG aréna bude v letošní sezóně poprvé hostit moravské derby mezi Olomoucí a Brnem. V přípravě se Hanákům proti Jihomoravanům dařilo a vyhráli oba vzájemné zápasy Generali Česká Cupu. Podaří se jim na tyto úspěchy navázat také v lize? Utkání začne v pátek 4. 12. od 18 hodin v brněnské DRFG Aréně.

Řekli před zápasem: Vilém Burian

V úterním utkání se Hanákům bohužel nepodařilo navázat na nedělní výhru z Českých Budějovic. Proti Karlovým Varům sice otevřeli gólový účet zápasu, z výhry se ale nakonec radovali hosté - v plecharéně vyhráli po dlouhých třech a půl letech. „Ta série bohužel skončila...,“ pokýval hlavou útočník Vilém Burian. „Ale musím přiznat, že si to vítězství zasloužili. Výborně bruslili a byli nebezpeční z protiútoku. My jsme svoje šance hlavně ve 2. třetině neproměnili a ve 3. třetině už nás do žádných větších nepustili,“ pochválil hru soupeře vytáhlý forvard.

⇒ Útočník Vilém Burian

Sezónu začal Vilém Burian ve formaci společně s novými posilami Janem Bambulou a Tomášem Gřešem. Po vynucené koronavirové pauze se však sestava Kohoutů musela vinou mnohých zranění překopat. Posledních pár zápasů tak Burian nastupuje v první pětce s Janem Knotkem a právě Janem Bambulou. „S klukama se mi hraje dobře,“ chválí si spolupráci. „Jen se musíme začít víc prosazovat!,“ velí dvaatřicetiletý rodák z Třebíče. „Nějaké šance si vytvoříme, ale těch gólů je málo... Tak snad se to zlepší a začne nám to tam padat,“ doufá hokejista, který letos vstřelil jeden gól a na další přihrál.

Nabitý program extraligy nechává během týdne hráče trochu vydechnout, po úterním zápasu s Energií mají až do pátku volno. Zběsilé tempo zatím podle Viléma Buriana hráči zvládají dobře. „Musíme kvalitně regenerovat ve volných dnech. Tento vlak se jen tak nezastaví,“ řekl. V rámci pátečního kola čeká Olomouc cesta na jih Moravy, poprvé v letošní sezóně se utkají s brněnskou Kometou. Moravského rivala si nicméně Hanáci proklepli již během letní přípravy, oba celky na sebe totiž narazily v základní skupině Generali Česká Cupu. „Věříme si na ně, to je jasné. Ale liga je něco jiného než příprava. Bude to boj,“ uzavřel Burian.

Z kabiny soupeře: Kometa se na venkovních kluzištích trápí

Brněnská Kometa se každý rok během základní části drží ve střednch patrech tabulky, letos se však pohybují v poněkud hlubších vodách, než by sami chtěli. Aktuálně je Kometa na 9. příčce se ziskem 17 bodů. Venku se přiom Jihomoravanům v letošním ročníku daří o poznání méně než na domácím ledě. Na hřištích soupeřů Brno zíkskalo zatím jen 6 bodů. Na poslední utkání by Kometa nejraději zapomněla, v Hradci Králové prohrála vysoko 6:2. Předtím si nicméně připsala skalpy silných soupeřů - Plzně (1:2) a Liberce (3:2).

Kometu v létě opustila řada důležitých hráčů - zkušenný útočník Martin Erat oznámil konec kariéry, do českobudějovického Motoru odešel brankář Marek Čiliak. V září pak oznámil svůj odchod do Kladna další zkušený reprezentant a bývalý hráč NHL, a to Tomáš Plekanec. Mezzi nové tváře v týmu pak patří obránce Ralfs Freibergs, brankář Ondřej Kacetl nebo útočník Jakub Klepiš.

V letošním ročníku TELH se sice Olomouc s Brnem střetne poprvé, během letní přípravy se nicméně oba celky dvakrát utkaly v rámci základní skupiny Česká Generali Cupu. V obou případech se tehdy z vítězství radovali Hanáci (2:4 a 5:2). V loňské sezóně se pak ze čtyř vzájemných zápasů třikrát radovala Kometa, sérii jejích výher Kohouti uťali až v samotném závěru sezóny.

Statistiky obou týmů:

TELH 2020/2021
HC Kometa Brno – HC Olomouc

umístění v tabulce
36:45 - 17 bodů
skóre a body
27:50 - 14 bodů
Peter Schneider 14b (11+3)
nejproduktivnější hráč
Lukáš Kucsera 7b (5+3)
Peter Schneider - 11 branek

nejlepší střelec