Hokejový seminář pro hráče, rodiče a trenéry připomněl důležitá témata ve vývoji hokejistů

Redakce
O L O M O U C – Hokejový život nejsou jen tréninky a 60 minut mezi mantinely během zápasu. Pro vývoj hráče důležité pojmy jako talent, výživa nebo psychika rozebírali trenéři olomouckého klubu na nyní už pravidelném setkání s rodiči. Hokejového semináře se zúčastnilo přibližně 60 rodičů a hráčů, mezi nimi i obránce olomouckého áčka, Jan Jaroměřský. I zkušený bek odcházel z besedy obohacen. Přínosem však byl seminář nejen pro rodiče a hráče, vzhledem k odezvě ale také pro samotné trenéry.

Olomoucký klub se snaží posouvat ve výchově mládeže tím správným směrem dlouhodobě, nově ale vzdělávání dětí rozšířil i o pravidelné semináře. A to nejen pro samotné hráče, ale i pro jejich rodiče nebo trenéry. Společně s trenéry Kamilem Přecechtělem, Pavlem Sedlákem a Pavlem Mojtkem se tak zhruba 60 rodičů a dětí sešlo v zasedacím sále olomouckého magistrátu. „Už je to podruhé, takže už je to pravidelné,“ usmíval se Pavel Mojtek. Motivace pro to, uspořádat besedy byla jasná. „K hokejovému vzdělání totiž nepatří jen samotný trénink, ale i celá teorie,“ vysvětlil.

Účastníci hokejového semináře se tentokrát dozvěděli něco o rozdílu mezi tím, co je a není talent, psychice hráče, jeho výživě, bruslení, ale také několik příkladů z praxe. Podle čeho ale organizátoři, tedy trenéři olomouckého klubu témata vybírali? „Podle toho, kde mají kluci největší mezery a kde by se mohli nejvíce rozvíjet dál nejen jako hokejisté, ale i jako lidé. Proto tam byl tentokrát talent nebo výživa. Hygienu jsme už nestihli probrat, ale třeba bude příště. Je nešťastné, když malé dítě neví, že má mít přezůvky do sprchy,“ podotkl zkušený kouč.

S trenérem, který sbíral zkušenosti i v zahraničí, souhlasil také Jan Jaroměřský, který co by otec malého hokejisty zastupoval rodiče. Zkušený bek se zaměřil především na stravu sportovců. „Na jednu stranu už to vím. Taky jsem měl ale období, kdy jsem si myslel, že vím všechno a pak jsem zjistil, že to dělám špatně. Když jsem se pak potkal s odborníkem, dokázal mi poradit. Nějaké zásady, co se týče strany, a to i dětí, už mám, ale člověk se může dozvědět něco nového. Každý by tomu měl být otevřený, protože ta malinká tělíčka potřebují jen to nejlepší a ne žádné sladkosti a podobné blbosti,“ připomněla stálice olomouckého áčka.

Celá více než hodinová přednáška a následná diskuze byla přínosem především pro zvídavé rodiče. I trenér Pavel Mojtek přiznal, že orientovat se ve výchově malého sportovce může být pro ty, kteří sport sami aktivně neprovozují, občas španělská vesnice. „Pokud někdo sám hokej hrál nebo žil sportem, nepotřebuje takovou přednášku, ale pro ty, kteří v tomhle segmentu nemají nic odžito, se otevřou dveře, o kterých zatím nic neví,“ uvedl Pavel Mojtek.

Přesto, že Jan Jaroměřský se v hokeji pohybuje už řadu let a velkou část z nich navíc tvoří kariéra profesionálního hráče, odcházel z besedy obohacen o množství informací. „Dalo mi to v tom hokejovém světě další poznatek. Myslím, že vzdělávání nikdy není dost a určitě budu rád, když takové semináře budou probíhat dál. Pak budu navštěvovat všechny, které budu moct. Názorů lidí, kteří mají jinou zkušenost a odjinud, nikdy není dost. Já tam šel nejen jako hráč, ale hlavně jako táta. Na spoustu věcí mám svůj názor, ale člověk se dozví něco nového, takže takové nové věci rozhodně kvituji,“ usmíval se jednatřicetiletý bek.

Olomoucký obránce marně pátral v paměti, jestli podobná akce probíhala už za jeho mládežnických let. „Vůbec si to nepamatuji, ale dost o tom pochybuji. Myslím, že tehdy nebyla možnost takové besedy pořádat. Jsem toho ale velkým příznivcem. Navštívil jsem i jeden trenérský seminář a hodně mě bavil. Čím víc názorů člověk pozná, tím bohatší bude. Všechno je to o rodičích, protože děti samy v tomhle věku, jako je náš malý nebo menší, toho ještě moc nedokážou. Proto si myslím, že by se rodiče takových besed měly rozhodně zúčastňovat,“ dodal Jan Jaroměřský.