Mora hostí šesté Vítkovice, naváže na své domácí úspěchy?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Už poměrně tradičně se olomoučtí hokejisté opět v pátek představí doma. Jejich soupeřem budou tentokrát Vítkovice, které si v letošní sezóně nevedou vůbec špatně. Kohouti by ale rádi zapomněli na prohru se Spartou a naopak navázali na úspěšná utkání na domácím ledě. A vy můžete být u toho! Zápas začíná na olomouckém zimním stadionu v pátek v 18:20.

Utkání se Spartou pro Kohouty nezačalo špatně, když se v přesilové hře dokázal prosadit Ivan Majeský. Ani Pražané ale početní výhodou nepohrdli, a tak Petr Kumstát srovnal. Od té chvíle už padaly góly pouze do olomoucké svatyně, a tak se Hanáci po prohře 1:3 vrátili domů bez bodu. „Tehdy rozhodlo asi oslabení, kdy Sparta vyrovnala na 1:1 a kde se asi také lámal zápas. Do té doby se trošku trápili, ale v momentě, kdy vyrovnali, tak je to asi trošku nakoplo. Po další naší individuální chybě zvýšili na 2:1 a od té doby už nás k ničemu nepustili,“ vracel se k utkání s pražským týmem Jiří Ondrušek.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

I přesto ale držel nováček extraligy s loňským nejlepším týmem základní části minimálně do poloviny utkání krok. „Zápas se Spartou nás stál v oslabeních hodně sil, a to asi rozhodlo. Žádný hráč nedělá fauly schválně, ale my si to musíme asi víc zafixovat. Na ledě jsou i dva hlavní rozhodčí, což v první lize nebylo a možná i to hraje svou roli. Prostě si na to musíme dávat větší pozor,“ upozorňoval.

Už v pátek dorazí na olomoucký led Vítkovice. Ty sice nevstoupily do sezóny tou správnou bruslí, když podlehly Hradci Králové 3:5, pak ovšem najely na vítěznou vlnu a postupně si poradily s Karlovými Vary (4:3), Kometou (3:1), v derby s Třincem (5:3) a trápícím se Zlínem (3:2). V posledních dvou utkáních ale výkon Vítkovických na body nestačil, když padli s Libercem (2:3) a Slavií (2:4). S dvanácti body jim tak patří šestá příčka. „Podle mě budou hlavně dobří v útoku. Mají šikovné kluky na puku, rychlé bruslaře, takže vepředu budou určitě nepříjemní. Zato si myslím, že v obraně by mohli být zranitelní. Mají tam teď mladé kluky, moc zkušených jim nezůstalo, takže bude potřeba toho využít a hrát co nejvíce u nich,“ věděl olomoucký bek.

Zajímavosti zápasu

⇒ Vítkovicím patří šesté místo extraligové tabulky, Olomouc je dvanáctá.

⇒ Oba týmy se ještě před první olomouckým extraligovým ročníkem pravidelně potkávaly v přípravě, a to od sezóny 2008/2009.

⇒ V minulých letech vypomáhalo Moře několik hráčů Vítkovic, například Petr Kolouch, Lukáš Kucsera, Roman Szturc nebo Ondrej Šedivý.

⇒ Do Vítkovic měli vyřízené střídavé starty i Jakub Bartoň a Jiří Ondrušek, oba si za tým také zahráli.

Po určitou dobu Olomouc trápilo nevyužívání přesilových her, v posledních dvou utkáních se však začíná blýskat na lepší časy. Přesná muška v početní výhodě se Kohoutům obzvlášť proti Vítkovicím opravdu bude hodit. Tým v modrém má totiž z extraligových týmů nejméně trestných minut (72), a tak šancí na přesilovku pravděpodobně moc nebude.

„Je pravda, že přesilovky byly špatné, ale myslím, že se v posledních dvou zápasech zlepšily. Na Spartě jsme dali gól z přesilovky, doma s Libercem dokonce dva, ale je pravda, že ještě pořád je tam nějaká rezerva. Ještě pořád hrajeme takovou prvoligovou přesilovku a musíme si zvyknout, že to nejde. Věřím ale, že to bude zápas od zápasu lepší, ideálně už proti Vítkovicím,“ doufal.

I s vítkovickým klubem Mora v minulých letech spolupracovala, a tak se v Olomouci objevilo hned několik hráčů Slezanů. Těmi posledními, kteří Hanákům vypomáhali v rámci střídavých startů ještě v sezóně 2012/2013, byli Lukáš Kucsera a Petr Kolouch. „Ty dva si dobře pamatujeme. Ještě Roman Szturc a Ondrej Šedivý,“ smál se sedmadvacetiletý hokejista. „Právě tohle jsou ti rychlí kluci na puku a mají dobré bruslení, takže budou určitě nepříjemní v pohybu,“ vzpomínal na své bývalé spoluhráče hráč s číslem 23.

⇒ HC Vítkovice Steel

Také opačným směrem měli někteří hráči červenobílých vyřízené střídavé starty, a to Jakub Bartoň a právě Jiří Ondrušek, který si stejně jako Bartoň v několika utkáních za Vítkovice i zahrál. Vítkovické hráče tak pro něj nejsou ničím neznámým. „Kluků tam znám hodně, ale já se těším na každý zápas v extralize, takže to nějak zvlášť neprožívám. Jen možná vypíšu svačinku,“ usmíval se. „Myslím ale, že jsou docela vysoko v tabulce, takže budou mít dobré výsledky a pro nás to bude těžký zápas,“ uvědomoval si.

Kohouti se tak opět v pátek vrací na domácí led, kde se jim prozatím poměrně daří a rádi by na úspěchy za pomoci fanoušků navázali. „Samozřejmě nám dost pomáhá publikum. Vždycky je domácí led výhodnější, známe velikost hřiště, odrazy od mantinelu a jsme na to zvyklí na prostředí. Tím, že fanoušci ještě pomáhají, je to o to lepší. Já doufám, že přijde dost lidí, přijedou i nějací z Ostravy a domácí se nenechají zahanbit,“ dodal závěrem olomoucký odchovanec.

Pro fanoušky Vítkovic, kteří nepřijedou podpořit svůj tým přímo do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na zápas se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 120 cm mají vstup zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny hodinu a půl před utkáním. Moravsko-slezský duel startuje v 18:20 a ČT Sport jej vysílá živě.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Trvaj – Houdek, Jaroměřský, Ondrušek, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera, Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Pekr, Matai, Laš – Jergl, Buc, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.

HC Vítkovice Steel: Šindelář – Stehlík, Šenkeřík, Kovář L., Zíb, Klok, Čerešňák, Štencel, Pastor – Húževka, Burger, Káňa J. – Svačina, Roman, Huna – Šedivý, Němec, Vandas – Zdráhal, Kolouch, Kucsera.Trenér: Peter Oremus.