ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Branislav Konrád

Byl to dlouhou dobu souboj dvou mužů v masce. Fantomů, kteří nechtěli svůj tým potopit. Marek Langhammer a Branislav Konrád patřili k hlavním postavám sobotního moravského derby mezi Olomoucí a brněnskou Kometou. Hanácká aréna viděla hned od začátku parádní přetahovanou o každý metr ledu. „Hráli jsme doma. Bylo vyprodáno, tudíž jsme si nemohli dovolit hrát defenzivně. Kometa má ještě k tomu hodně silných hráčů, hrají perfektně do obrany, umí využít každou nabídnutou šanci. My jsme se tudíž museli snažit hrát hned od začátku aktivní hru,“ vysvětloval právě brankář Branislav Konrád.

Olomoučtí hokejisté ovšem od první třetiny prohrávali, když inkasovali ve dvojnásobném oslabení. Postupně však svůj nápor zvyšovali, zadní vrátka pak hlídal velmi pečlivě Konrád. „Ve druhé třetině jsem si pořádně zvýšil sebevědomí, když jsem střílejícího hráče ani neviděl a chytil jsem střelu letící takřka do prázdné brány dost instinktivně. Jinak jsem se cítil v průběhu zápasu fajn, předvedl jsem pár dobrých zákroků,“ kriticky zhodnotil svůj výkon. V samotném závěru celé velké bitvy ovšem slovenský brankář svou hvězdnou chvíli nezopakoval. „Nájezdů je škoda,“ přiznal.

⇒ Brankář Branislav Konrád
„Nájezdy mi nevyšly, dělal jsem chyby, určitě si to u videa zanalyzuju,“ smutnila osobnost olomouckého týmu. Přesto je však brán zisk bodu proti takovému soupeři jako Kometa za úspěch. „Jsme vůbec rádi, že jsme bod urvali. Pokud by Vilda Burian nevyrovnal dvě minuty před koncem, nemuseli jsme mít nic,“ připomněl Konrád euforické chvíle na konci třetí třetiny, které rozhodly o prodlužování celého duelu.

Jak už bylo zmíněno, samotnou nájezdovou loterii ale ovládla Kometa. Vítěznou trefu si připsal Lukáš Kašpar, takřka specialista na tuto disciplínu. „Počítal jsem s tím, že kdyby nestřílel mezi betony, tak bych se mohl odrazit, ale už jsem měl v té chvíli váhu na pravé noze a nedalo se s tím už nic v konečném důsledku dělat,“ komentoval klíčový moment, kterým převalil mistr světa z roku 2010 bonusový bod na brněnskou stranu. Zkušený útočník nakonec udělal kličku do backhandu.

Hanáci tak mají po třech zápasech skvělých sedm bodů a drží se v elitní pětce tabulky Tipsport extraligy, hned necelých 20 hodin po konci duelu s Kometou už ale hrají další duel. Tentokrát v Hradci Králové. „Bude to hodně těžké i proto, že cestujeme na led soupeře. Kdybychom oba zápasy hráli doma, bylo by to snesitelnější. Ale není se na co vymlouvat, takový hrací systém mají i některé jiné hokejové ligy. Musíme si na to zvyknout,“ nehledá Konrád výmluvy. A bude vlastně chytat i podruhé v řadě? „Zatím vůbec nevím, jak to mají trenéři nachystané,“ nespekuloval o možném záskoku Jana Lukáše.

Z KABINY SOUPEŘE: Přestavba, nové vize i kapitán Petr Koukal

Hradecký Mountfield prožil loňskou sezónu znovu zklamání. S mediálně populárním hashtagem #chcemevíc sice dokazoval své velké ambice, se kterými souzněla i hráčská kvalita v kabině. Nakonec to ovšem stačilo jen na čtvrté místo. Pro klub takových možnosti neúspěch. Už v dubnu tak odstartovala velká přestavba. Po Václavu Sýkorovi převzal trenérskou roli jeho bývalý kapitán Tomáš Martinec. Velký hradecký patriot se zkušenostmi z vedení mládežnické akademie se navíc mohl opřít i o rady Jaroslava Bednáře, jenž se po konci kariéry stal novým sportovním manažerem Východočechů.

Přestupových novinek z jeho pera bylo hned několik. Konec v klubu ohlásila taková jména jako René Vydarený, Rudolf Červený nebo Jiří Šimánek. Do zámoří pak odešel i jeden z nejkvalitnějších extraligových brankářů Patrik Rybár. Celkem pak šlo rovnou o 13 odchodů. Rozpočet své organizace i plány majitele Miroslava Schöna sice oproti loňsku doznaly změn, mančaft A-týmu ovšem stále vzbuzuje respekt. I přesto, že věkový průměr klesl po příchodu deseti nových hráčů o dva celé roky.

Novým lídrem kabiny i novým kapitánem se stal mistr světa z roku 2010 Petr Koukal. I on bude velet eskadře, které nově bude v bráně kromě Jaroslava Pavelky hlídat záda i Američan Brandon Maxwell. Zajímavými transfery jsou taktéž příchody exocelářů Daniela Rákose a Tomáše Linharta, v obraně pak budou nově zářit důrazný Richard Nedomlel a Kanaďan Sebastian Piché. Útočné řady poté po omlazení mohou najít nové pušky v podobě Slováka Mateje Pauloviče či explzeňského Matěje Chalupy.

Hradci navíc vyšla parádně příprava, na domácím Mountfiled Cupu sice poprvé po třech letech nebral celkový triumf, během letního laděni formy ale Východočeši porazili třeba Pardubice, Znojmo, Spartu nebo kazašskou Karagandu. V Champions League ovšem svěřenci kouče Martince na předešlé výsledky nenavázali, po prvních dvou třetinách skupinového boje mají na kontě jen čtyři body díky domácí výhře nad francouzským Rouen a bodíku z norimberské půdy. Vůdci střídačky byli zklamaní z nízké produktivity, ta se projevila i na startu Tipsport extraligy. Mountfield podlehl v poměru 0:4 Spartě, v dalších kolech však zdolal Chomutov i Zlín. Během soboty pak Východočeši oznámili žhavou novinu. Na nové smlouvě se totiž dohodli se zkušeným forvardem Radkem Smoleňákem, jenž odehrál v Hradci část loňské sezóny. Zasáhne už do duelu s Olomoucí?

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér:Tomáš Martinec
Kapitán: Petr Koukal
Hala (kapacita): ČPP Aréna (6890)
Poslední utkání: Čtvrteční výhra 2:1 nad Zlínem

SOUPISKA Mounfieldu
ZMĚNY V KÁDRU Mounfieldu
ZÁPASY Mounfieldu
STATISTIKY Mounfieldu