Předkolo je tady! Hanáci se na úvod představí v Ostravě

Daniel Fekets
O S T R A V A - Přesně po roce začíná vyřazovací část, oproti loňsku i s diváky na tribunách! V sérii hrané na 3 vítězné zápasy se Hanáci představí proti Vítkovicím. Duel s pořadovým číslem 1 odstartuje v pátek 11. března 2022 od 17:00 v OSTRAVAR ARÉNĚ. Vysílat jej bude program ČT sport.

Základní část kohouti zakončili tříbodovým vítězstvím nad Brnem. Celkově uspěli popáté za sebou. „Pro naše sebevědomí je rozhodně dobré, že se nám v posledních dnech dařilo, ale teď začíná úplně nová soutěž. Vše se smazává,“ má jasno útočník Jan Káňa.

⇒ Útočník Jan Káňa

„Po konci základní části jsme si jeden den odpočinuli. Teď však už máme v hlavách, že začíná nová cesta. Postupně se na to samozřejmě připravujeme. Je třeba do toho dobře vstoupit,“ doplňuje druhý nejproduktivnější olomoucký hráč.

Jan Káňa se těsně před play-off vrátil do hry po zranění. Jak se momentálně cítí? „Rozhodně nemůžu říct, že úplně komfortně, ale teď už to o tom nebude. Je třeba poctivě pracovat pro tým. Neřeším, jak se mi hraje. Budu se snažit tam nechat všechno.“

V kádru Olomouce se objevuje celá řada bývalých vítkovických hráčů. V Ostravě v minulosti působili Tomáš Černý, Lukáš Klimek, Petr Kolouch, Lukáš Kucsera, Petr Strapáč a Rostislav Olesz. Krátkodobou anabázi v moravskoslezské metropoli si připsal i Jiří Ondrušek. „Objevila se tady motivační tabule pro kluky, kteří Vítkovicemi prošli. Vypsali nám do kasy bonusy. I pro ně to chceme zvládnout, aby pak měli v Ostravě klid,“ směje se forvard s číslem 9 na zádech.

„Všichni hráči Vítkovic jsou silní a důrazní. Dále tam mají mnoho šikovných hokejistů, kteří umí dát gól. Jedná se o komplexní mančaft. Bude to boj,“ uzavírá Káňa.

To nejdůležitější o soupeři

Vítkovice se musely na začátku soutěže popasovat hned se šesti venkovními zápasy. Sice v nich uhrály 9 bodů, ale v následných šesti duelech nedokázaly vyhrát v řádné hrací době. Na konci října si připsaly čtyři výhry za sebou, po kterých však následovaly čtyři prohry. Mezi 19. listopadem až 28. prosincem však Ostravané bodovali ve třinácti zápasech v řadě.

Tato série je katapultovala do horní poloviny tabulky. Dlouho bojovali i o čtyřku zaručující přímý postup do čtvrtfinále, avšak v posledních kolech základní části střídali výhry s prohrami, a proto se museli spokojit s konečnou osmou pozicí. V šestapadesáti zápasech nasbírali 87 bodů. Jejich skóre ukazovalo poměr 142:149.

Týmu kouče Miloše Holaně pomohly příchody Dominika Lakatoše, Alexeje Solovjeva a Tobiase Lindberga v průběhu sezóny. Lakatoš stačil v sedmatřiceti zápasech získat 34 kanadských bodů, za Rostislavem Maroszem byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Výborným krokem Ridery bylo angažování ruského zadáka Alexeje Solovjeva, jenž především díky přesilovkám nastřílel 11 branek, což je společně se zlínským Danielem Gazdou vůbec nejvyšší číslo mezi obránci v soutěži. Solovjev na tento počin potřeboval jen 38 odehraných zápasů.

Soupeři Vítkovic si musí dávat pozor také na Lukáše Krenželoka. Zkušený útočník, který v roce 2016 slavil titul s Libercem, se v základní části mohl pyšnit téměř 27% úspěšností střelby, což bylo s ohledem na počet odehraných zápasů jednoznačně nejvyšší číslo v lize. Brankář Aleš Stezka odchytal 46 duelů s 91,01% bilancí. Dá se očekávat, že v roli startéra načne i předkolo.

I Vítkovice, stejně jako Moru, na konci dlouhodobé části trápila marodka. Dlouhodobě absentující Roberts Bukarts kvůli problémům s rukou vynechal nedávný olympijský turnaj. Vítkovicím už nějakou dobu schází kapitán Roman Polák. Jejich nejproduktivnější hráč Rostislav Marosz navíc zápas 60. kola v Liberci nedohrál. Trenérům Ridery pravděpodobně budou chybět i Petr Gewiese a Tobias Lindberg.

Ve vzájemných zápasech v letošní základní části se více dařilo Vítkovicím. Napoprvé sice Hanáci kralovali 2:0, ale poté už pokaždé uspěl soupeř. Vítězil 5:3, 5:3 a 4:1.

Soupiska Vítkovic

Brankáři: Aleš Stezka, Daniel Dolejš, Darek Bartošák

Obránci: Roman Polák, Alexej Solovjev, Ruslan Pedan, Karel Plášil, Patrik Koch, Lukáš Kovář, Petr Gewiese, Jakub Stehlík

Útočníci: Lukáš Krenželok, Roberts Bukarts, Jan Hruška, Dominik Lakatoš, Rostislav Marosz, Robert Flick, Radovan Bondra, Rastislav Dej, Petr Fridrich, Marek Kalus, Tobias Lindberg, Samuel Bitten, Petr Chlán, Jan Bernovský, Vojtěch Lednický, Vlastimil Dostálek, Jakub Illéš, Josef Krejsa, Lukáš Žálčík, Tomáš Vildumetz

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Hala (kapacita): OSTRAVAR ARÉNA (9 833)
Poslední utkání: Prohra 1:6 s Libercem.

Statistiky obou týmů:

TELH 2021/2022
HC Vítkovice Ridera – HC Olomouc

umístění v tabulce
142:149 – 87 bodů
skóre a body
133:152 – 80 bodů
Rostislav Marosz 35 b (11+24)
nejproduktivnější hráč
David Krejčí 46b (20+26)
Lukáš Krenželok - 16 branek
nejlepší střelec