Špatně jsme do zápasu vstoupili a od toho se to celé odvíjelo, litoval bek Galvas

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Ještě ve středu v noci se s českou juniorskou reprezentací bil o postup do semifinále světového šampionátu a už v neděli podvečer se v dresu Kohoutů proháněl po ledě plecharény. Obránce Jakub Galvas měl zkrátka velmi nabitý týden. Ani on však nedokázal zabránit trpké porážce 0:3 od pražské Sparty. Hanákům se proti pražskému soupeři doma dlouhodobě nedaří, prohráli s ním už popáté v řadě.

Pro vývoj utkání byla klíčová první třetina, ve které se Spartě podařilo dvakrát skórovat. Nejprve otevřel skóre ve 14. minutě Blair Jones a necelou minutu před koncem první třetiny se prosadil sparťanský kapitán Petr Vrána. „Myslím, že Spartu jsme moc nepouštěli k nějakým větším šancím, jenom k ojedinělým protiútokům. Bohužel měli štěstí v zakončení. Po té první třetině jsme to chtěli dohnat, ale bohužel se nám nedařilo střelecky,“ komentoval průběh utkání obránce Jakub Galvas.

⇒ Obránce Jakub Galvas

„Výborně blokovali střely a pro nás to bylo těžké dostat puk na bránu,“ chválil bek soupeře. „Byli ve výborném boxu před bránou. Těžko se nám tam dostávaly puky. Bojovali před bránou, všechny puky se odrážely k nim. Byla to škoda,“ litoval devatenáctiletý hokejista. „Po první třetině jsme si v kabině řekli nějaké věci, které bychom měli zlepšit. Bohužel to nepomohlo a výsledek je takový, jaký je.“

Hanáci tak potřetí v řadě padli na domácím ledě a vůbec poprvé v sezóně nedokázali v plecharéně vstřelit ani jedinou branku. Se Spartou se jim však před vlastními diváky nedaří dlouhodobě – proti pražskému soupeři totiž doma nedokázali zvítězit ani jednou z posledních pěti pokusů. „Možná je to nějaká shoda okolností, protože u nich se nám, myslím daří. Prostředí asi nehraje roli. Každopádně dnes jsme do zápasu špatně vstoupili a od toho se to odvíjelo,“ přemýšlel druhý nejproduktivnější bek Kohoutů.

Jakub Galvas se do sestavy Olomouce vrátil po téměř měsíční odmlce, kdy si plnil své reprezentační povinnosti na mistrovství světa juniorů v kanadském Vancouveru. K týmu se měl připojit až příští týden, nakonec se však do České republiky vrátil už v pátek večer a stihl tak utkání se Spartou. „Jsem rád, že jsem tam nemusel tak dlouho být bez ledu a tréninku. Pan Endl mi koupil letenku, abych tam nemusel čekat. Jsem mu vděčný za to, že mi pomohl dostat se sem dřív,“ pochvaloval si nejvytěžovanější junior extraligy.

Mistrovství světa se české „dvacítce“ příliš nepodařilo. Ze základní skupiny postoupila ze třetího místa a ve čtvrtfinále narazila na USA. Zápas se hrál pod taktovkou dirigentů ze Severní Ameriky, a tak se hokejisté s lvíčkem na dresu museli spokojit s celkovým sedmým místem. „Pro všechny z nás to bylo zklamání, mysleli jsme, že máme na víc. Bohužel se to nepovedlo. Nezastihla nás dobrá forma. Musíme to hodit za hlavu. Je to skvělé ponaučení, ale teď už musíme přepnout a myslet na klubové povinnosti,“ hodnotil výstup českých mladíků Galvas.