Olomoucká Mora v zápase s pražskou Slavií mohla poprvé využít služeb nové akvizice Tomáše Rachůnka. Ten našel své místo v sestavě ve čtvrté pětce, nastoupil po boku Radima Kucharczyka a Richarda Diviše, který nastoupil za Kohouty po bezmála dvouměsíční pauze, kdy působil v prvoligové jihlavské Dukle.

Zpočátku hrály oba celky poměrně opatrně, bylo vidět, že ani jeden z nich nechce za žádnou cenu udělat chybu, která by mohla vést k soupeřovu gólu. První velkou brankovou příležitost si vytvořil až v osmé minutě nejproduktivnější hráč Olomouce Rostislav Marosz, jenž proklouzl mezi kruhy. Z tohoto prostoru však nakonec nezamířil přesně.

Naopak Slavisté svou první vyloženější příležitostí nepohrdli. Kdo jiný mohl poslat Pražany do vedení než jejich kapitán a nejčastěji bodující muž Jaroslav Bednář. Zkušený útočník Slavie napřáhl na levém kruhu a chirurgicky přesnou střelou do levého horního rohu Trvajovy klece otevřel skóre.

Olomoučtí zanedlouho po Bednářově trefě dokázali potrestat první vyloučení Pražanů. Na konci oku lahodící přesilovkové akce stál obránce Martin Vyrůbalík, který dokázal střelou z první přeměnit Maroszův pas ve vyrovnávací gól. Vyrůbalík si připsal svůj vůbec první extraligový gól. Mora byla od té doby na ledě všude o krok dříve, dlouho však dokázala obrana Pražanů odolávat.

Svěřencům Ladislava Lubiny se ale vymstilo další vyloučení. Skrbkovu ránu Furch nedokázal udržet ve své moci, kotouč se odrazil před branku, kde stál s dorážkou připravený Marek Laš, jenž střelou mezi betony brankáře Slavie poslal Kohouty minutu a půl před první sirénou do vedení.

Hanáci si svou herní euforii z první třetiny přenesli i do té druhé. Po uplynutí 63 vteřin druhé části se slávistická síť vlnila již potřetí v utkání. Prudkou ránu Pavla Skrbka od modré čáry Furch nezastavil, a znovu tak musel vytahovat puk ze své klece. O další minutu později mohlo být sešívaným ještě hůře. Do překvapivého úniku se dostal olomoucký zadák Ondrušek, při snaze o zakončení byl však faulován, a tak nemohlo přijít nic jiného než trestné střílení. Trenér Lubina vytáhl tajný trumf, který se stal nakonec správnou volnou. Proti Ondruškovi se totiž postavil Adam Svoboda a domácího beka vychytal.

I v dalších minutách diktovali tempo Olomoučtí, brankově však své počínání nevyjádřili. Daleko ale k tomu neměli. Maroszova dělovka zacinkala na břevno, proti vyložené šanci Houdka se pak skvěle přemístil Furch. Do třetice se z rohu kluziště uvolnil Rác, jenže jeho bekhendový pokus zastavila taktéž horní tyčka hostující klece. Čím víc se druhá část blížila ke svému konci, začala ožívat i Slavia. Vše mohlo vyústit brankou, která by hosty dostala zpět do kontaktu. V rozhodujícím okamžiku však proti Doležalovi natáhl Trvaj svůj beton.

Ve třetí části se hrál dlouho hokej bez větších šancí, Mora si dávala pozor zejména na zadní vrátka, která hosté nemohli za žádnou cenu otevřít, aby pronikli až před Trvaje. Když se naopak otevřela defenzíva Slavie, naskytlo se několik příležitostí Olomouci, jenže jak Laš, tak Rác na Furcha nenašli recept.

V 54. minutě přišla velká chvíle Tomáše Rachůnka, debutanta v olomouckém dresu. Nejmladší z bratrů Rachůnkových si vzal kotouč na svou hůl, dostal se až před slávistického gólmana, jehož forhendovým blafákem pokořil. Ovace domácího publika pak nebraly konce, Rachůnek si první zápas za Moru musel opravdu užít.

V posledních dvou minutách se Olomoučtí nechali dvakrát vyloučit, a toho Slavia využila ke snížení. Na modrou čáru dostal nabito Jaroslav Bednář, který svou nechytatelnou ránou prostřelil Trvaje, a podruhé v utkání se tak zapsal do střeleckých statistik. Následovalo ještě čtyřminutové vyloučení Vyrůbalíka, jenže na to, aby hosté zápas ještě více zdramatizovali, nezbyl čas.

Ohlasy trenérů

Jiří Dopita (HC Olomouc): Utkání se mi hodnotí dobře. Nevstoupili jsme do zápasu špatně, i přesto, že jsme dostali první gól. Ještě v první třetině se nám povedlo skóre otočit. Myslím si, že kdyby bylo skóre po druhé části výraznější, mohlo být po zápase. Měli jsme spoustu šancí, které jsme nevyužili. V závěru utkání jsme si to maličko zkomplikovali svými vyloučeními, Slavia však ale neměla na srovnání moc času. S výhrou jsme maximálně spokojení. Tomáš Rachůnek ukázal, že může být klidně ještě lepší. Jeho potenciál je poměrně velký. Myslím, že bude určitě platným hráčem.
Josef Beránek (HC Slavia Praha): Vstoupili jsme do zápasu poměrně dobře, povedlo se nám dát první gól. Jenže následně jsme dvakrát inkasovali v oslabení, a to podle mě rozhodlo. V závěru jsme si svým pohybem dokázali vynutit fauly domácích, jednu přesilovku jsme využili, ale bylo to už pozdě. Závěr utkání jsme chtěli zkomplikovat daleko víc, než tomu nakonec bylo. A poslední místo? Samozřejmě je to nepříjemné, těžko se to hodnotí. Nezbývá ale nic jiného, než se vrátit ke hře, kterou jsme se prezentovali na začátku sezóny. K první lajně se musí připojit i ostatní.