Své nabyté sebevědomí z posledních kol potvrzovali Piráti doslova hned od prvních vteřin, když mohl bleskové vedení zařídit mladíček Lauko, jeden z účastníků nedávného šampionátu dvacítek v Kanadě. Při této šanci však byl brankář Konrád v naprostém soustředění a šanci ustál.

O pár minut později zahrozili i domácí, konkrétně pak kapitán Vyrůbalík. Jeho tečované ráně od modré avšak nakonec scházelo k doklouzání do brány několik centimetrů. I tento okamžik potvrzoval, že Olomouc se postupně ujímala otěží duelu, když Chomutov častokrát zatlačila ke zdi. Avšak stále pro hosty hrála jedna důležitá skutečnost. Olomouc si totiž nedokázala v ofenzívě počínat efektivně a nebezpečně. První třetina tak dlouhou dobu nepřinášela větší šance, povětšinou byly totiž střely, pokud už se k nim některý z mančaftů přes pozornou defenzívu soupeře dostal, nepřesné.

První ryzí tutovkou tak byl až Irglův samostatný únik, jenže odedávní olomoucká akvizice pálila pouze do připraveného Lukeše. A po této akci už se zápas opravdu rozjel na plné obrátky. Nejprve trefil Poletín po Smejkalově žabičce tyčku olomoucké brány, v následné přesilovce pak jen tak tak neskončila v síti Koblasova dorážka. Olomouc ovšem dostala takřka vzápětí k dispozici také hru v početní výhodě. A v ní už se plecharéna dočkala první branky. Po rychle kombinaci se puk dostal k Janu Knotkovi, jenž i s velkým štěstím propálil z velkého úhlu mezírku mezi Lukešem a tyčkou. Piráti se po tomto zásahu sice dokázali brzy vzpamatovat, do konce první třetiny však bylo už dobývání olomoucké defenzívy z jejich strany neúspěšné.

Po přestávce se pokračovalo také ve velkém tempu. Hned takřka po necelé půldruhé minutě se dostal defenzivní štít Houdek netradičně do role tvůrce hry. Právě jeho přičiněním se také dostala Olomouc už do dvoubrankového vedení, když po jeho přesně načasované přihrávce pálil z brankoviště Vilém Burian. Lukeš sice tomuto zásahu nezabránil, za malinký okamžik už ale pohotově hasil pokus Hermana, který se ve hře v oslabení zkoušel obtočit okolo chomutovské klece. Až špička hokejky golmana, který si symbolicky ve stejném brankovišti odbyl v říjnu extraligovou premiéru, pomohla spolu s tyčí k zneškodnění jasné tutovky.

Co se nezadařilo Kohoutům, to Pirátům plnou měrou. V oslabení se totiž povedlo Dietzovi nahodit kotouč na Konráda tak šikovně, že zapomenutému Michalu Vondrkovi stačilo ke vstřelení kontaktní branky jen lehce změnit rotaci kotouče. Svou úspěšnou tečí si hostující kapitán znovu upevnil příslušnost v elitní pětce kanadského bodování celé extraligy. Olomouci se po inkasování dlouho nedařilo pirátské invazi vyvarovat, změnu přinesla až Irglova rychlá akce po pravém křídle. Bývalé hvězdě KHL však nakonec střela nevyšla, když horní tyčku o několik milimetrů přestřelil. O chvilku později musel spálené gólovky velmi litovat i Herman, kterého podobně jako u druhé olomoucké trefy vybídl aktivitou Houdek. Domácí centr však trefil jen přesunujícího se Lukeše.

Hanácký tlak následně vygradoval do neudržitelné míry, Piráti často odráželi olomoucké ofenzivní nájezdy jen díky velké obětavosti. Nicméně třetí branka olomouckých hokejistů padla lehce i s přispěním štěstěny. Zbyněk Irgl totiž napřáhl po přechodu středního pásma ke stropu stadionu a Lukeš zřejmě až tak bleskový projektil nečekal. Kotouč tak i přes absenci clonícího hráče zaplul přes jeho rameno do sítě. Domácí ve svém tlaku ani po této trefě neustali, což málem přineslo první extraligovou trefu Josefa Podlahy. Syn slavnějšího otce, nyní člena realizačního týmu coby vedoucího týmu, se však po Mrázově diagonále nakonec trefil jen do padajícího Lukeše.

Třetí třetinu odstartoval brzkou šancí Strapáč, který se po Burianově střele dostal k dorážce. Mladý brankář Lukeš však v testu psychické odolnosti obstál, když dokázal proti jeho pokusu vystrčit beton. Chomutov sice kontroval zásluhou Skokanovy pumelice po postupném útoku, jenže olomoucký tlak stále v obrazu hry převažoval. Avšak vyložených šancí měli kohouti pomálu, naopak Piráti se začínali postupem času osmělovat. Velmi zajímavou ránu si kupříkladu zapsal Poletín, jenž neudržel v lapačce ani Konrád, který je jinak známý velmi slušnou schopností nenechávat puky padat zpět do hry. Ani tento pokus však další chomutovský kontaktní gól nepřinesl.

Ten přišel až ve 48. minutě, když se dostal po náhodném odrazu puku ke střelbě Michal Poletín. Jeho pokus olomouckého brankáře nicméně už zřejmě překvapil, kotouč mu totiž proletěl mezírkou mezi betony. Hra po tomto okamžiku dostala obrovský spád. Takřka každá formace si připisovala minimálně jednu gólovku. Odstartoval to Laš, jehož vybídl nahrávkou zpoza branky Eberle, avšak ránu bezpečně vyrazil Lukeš. Z protiútoku ale na protilehlou bránu vystartoval Koblasa, který měl takřka volné pole působnosti. Chomutovský forvard zřejmě nepočítal s aktivitou Konráda, který mu skočil takřka do jeho trajektorie cesty do brankoviště. Z šance tak vytěžili hosté jen ránu letící těsně nad břevno.

Olomouc se snažila dostat znovu na bezpečnější rozdíl dvou branek, jenomže ani časté výlety do soupeřova obranného pásma k tomu nesměřovaly. Nejvýrazněji se k jasně vytyčenému cíli přiblížil Jaroměřský po ráně ze druhé vlny, i jeho ránu však v zápase velmi dobře chytající Lukeš pokryl. Radost naopak mohla o chvíli později propuknout na straně hostí, kteří se už podruhé v utkání prosadili v oslabení. Petr Koblasa využil olomouckého zaváhání v rozehrávce a po Vondrkově vybojování puku se ho bez větších rozpaků ujmul. Jeho rána do šibenice byla pro Konráda de facto nechytatelná.

Nerozhodný stav však trval jen necelou minutu a půl. Ještě ve stejné přesilovce, v níž kohouti inkasovali, se dostal Eberle ke střelbě z kruhů a jeho ránu ještě stačil před Lukešem dotečovat Jan Knotek. Piráty tento direkt dost utlumil v jejich ofenzivním snažení a nakonec i napomohl kohoutům k další trefě. Třetí trefu v zápase tak završil svůj osobně velmi povedený večer Jan Knotek, který v 58. minutě střelou z hranice brankoviště pojistil domácím zisk tří bodů. Olomouc tím přerušila nepříznivou sérii proher, Chomutov si naopak zastavil cestu tabulkou směrem vzhůru.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Po dvě třetiny jsme předváděli zodpovědný a obětavý výkon, zaslouženě jsme také vedli. Následně jsme se nastalé situace jakoby lekli a dovolili jsme Chomutovu srovnat. Kaňkou je určitě dvojice branek inkasovaných v přesilovce, to by se nám stávat normálně určitě nemělo. V závěru se ukázala morální síla týmu, kdy jsme nesložili zbraně a zápas překlopili v náš prospěch.
Jan Šťastný (Piráti Chomutov): Hráče jsme už před zápasem důrazně upozorňovali, že se v případě pomýšlení na výhru musíme vyrovnat soupeři v bojovnosti, nasazení a bruslení. Bohužel tato slova nedopadla na úrodnou půdu. Dvě třetiny jsme s tím měli obrovský problém, až na konci jsme hráli trošku lépe, kdy se nám podařilo vstřelit alespoň kontaktní branku. Věřili ještě ve vyrovnání, ale soupeř nakonec zápas zlomil v přesilovce a celkem zasloužené vyhrál.