Report ze zápasu OLO vs. HKM (1:2)

1:2sn

(0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Mountfield HK

Necelou minutu po úvodním buly obrana Hradce zazmatkovala, čehož využil rychlík Jan Bambula a protlačil se mezi obránci až do zakončení. Po bekhendové kličce sice rozvlnil jen boční síť, celé akci ale ještě předcházelo hákování Bohumila Janka, a tak se rozhodčí okamžitě rozhodli pro trestné střílení. K exekuci se postavil zkušený Jakub Orsava, předvedl rychlé ruce a po bekhendovém blafáku zakončoval nekompromisně do horních pater. Puk se však smolně odrazil od břevna a tancoval na brankové čáře. Fakt, že kotouč neskončil za brankovou čarou, muselo ještě potvrdit video.

Po tlaku Mory převzal iniciativu Mountfield. Tamáši si najel do slotu a po přihrávce od mantinelu orazítkoval levou tyč. V polovině první periody získal Oliver Okuliar puk již na vlastní obranné modré čáře a po vyhraném sprinterském souboji zakončil svou individuální akci přesnou kličkou kolem pravého betonu Konráda. O minutu později se o podobný kousek snažil také Perret, jenže na olomouckého strážce svatyně nenašel recept. Těsně před první sirénou zahrozil kličkující Jergl, jenž sice Konráda položil, z velkého úhlu však domácí brankář zasáhl i v neortodoxní pozici.

Hanáci naskočili do druhého dějství aktivně a neustále se tlačili do zakončení. Bambula se po dobrém vytočení od mantinelu ocitl volný na pravém kruhu a jedovatou ranou orazítkoval rameno Bartošáka. K následné dorážce se ještě protlačil Navrátil, zasáhl ale jen beton hradeckého gólmana. Na druhé straně zahrozil Lalancette, jenž položil Konráda na led, jeho obkroužení branky však znemožnila hned čtveřice bránících hráčů.

Olomouc pokračovala v nátlaku a po velkém závaru u branky Mountfieldu vyrovnala. V mele před svatyní hostů ukázal svůj důraz nejproduktivnější hráč Mory Rok Macuh, jehož dorážka se od hole jednoho z bránících hráčů vznesla do vzduchu a lehkým obloučkem zapadla přesně za dezorientovaného Bartošáka. O minutu později navíc unikli domácí do přečíslení dva na jednoho, Navrátil přihrál z levé strany přesně na hůl Knotka, do jehož střely však hradecký gólman položil svůj beton.

Obrovskou šanci na druhou trefu Hradce měl Novotný, který číhal na odražený puk na zadní tyči. Po ráně od modré se skutečně kus černé gumy odrazil od mantinelu přesně na hůl hráče Mountfieldu, který však v rychlosti nedokázal zakončit. Ve výhodě Mory se protáhl mezi obránci Nahodil, jenže v rychlosti mu pod nohy skočil pohotový Bartošák a celou akci tím zmařil. V následné přesilovce měli paradoxně největší šanci hosté. Okuliar zkoušel zopakovat svou individuální akci z první třetiny, tentokrát byl ale Konrád se svými betony včas u tyče.

O malou chvíli později se Nahodil svižně protáhl od mantinelu až do zakončení, jenže jeho pokus z velké blízkosti zamířil jen do lapačky hostujícího strážce svatyně. Pět minut před třetí sirénou dostal Rok Macuh nečekaný pas zpoza branky na levý kruh, proti jeho střele z pokleku se však Bartošák velmi rychle přesunul. Necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby mohl rozhodnout Jergl, u levé tyče mu však zpracování kotouče trvalo příliš dlouho, díky čemuž se stihl Konrád přesunout do pozice. Za nerozhodného stavu 1:1 šlo utkání až do prodloužení.

V prodloužení se ve sprinterském souboji ukázal Jergl, který přebruslil Navrátila, ve spolupráci s Konrádem však byla celá situace vyřešena. Olomoucký gólman nenechal mezi betony mezírku na zakončení. Hra nahoru a dolů nabídla sice spoustu šancí, oba maskovaní muži ale zůstali nepřekonáni. V nájezdech na úspěšný pokus Pavelky okamžitě zareagoval Orsava, jenže na druhé straně našel mezírku mezi betony Jérémie Blain. Po úspěšné střele Olivera Okuliara vychytal Bartošák nájezd Chmielewskiho, díky čemuž přisoudil druhý bod na stranu Hradce.

Róbert Petrovický (HC Olomouc): „Po první situaci s trestným střílením jsme působili trošku vyrušeně, jestli gól byl, nebo nebyl. To nás trošku zastavilo. Ze začátku zápasu se soupeř dostal do hry i tím, že měl nějaké přesilovky. Trošku zrychlil a nám chvíli trvalo, než jsme se adaptovali. Víme, že jsou velmi dobrými bruslaři. Do druhé třetiny jsme měli o hodně lepší vstup, hra se začala vyrovnávat. Měli jsme šance, atmosféra byla skvělá a fanoušci nás do toho dostali. Zápas byl otevřený, bylo to jen o té jedné chybě, ale oba dva brankáři podali výborný výkon. Soupeř měl možná více gólových šancí, ale my jsme také měli svoje, hlavně v přesilovkách ve třetí třetině. Musíme být trpěliví, časem se nám to zlomí a gól v přesilovce ve správnou chvíli pomůže. Každopádně skvělý hokej, v prodloužení se hrálo z jedné strany na druhou a nájezdy, je to trochu klišé, ale je to loterie.“

Tomáš Hamara (Mountfield HK): „Jsme spokojení se ziskem dvou bodů, i když si myslím, že jsme měli výborný nástup do utkání a první třetinu jsme dominovali. Měli jsme tam určitě tři gólové šance, které jsme mohli navíc proměnit. Vstup do druhé třetiny nebyl úplně ideální, soupeř se zvedl a začal nás přehrávat. Byl lepší v osobních soubojích, dohrával nás, s čímž jsme měli problémy a trošku jsme polevili. Poslední třetina byla hodně vyrovnaná, za nás dobře ubráněná dvě oslabení, což nám strašně pomohlo. V prodloužení jsme měli dvě šance a mohli jsme to zakončit, ale samozřejmě jsme rádi, že jsme vyhráli v nájezdech.“