Report ze zápasu SPA vs. OLO (1:4)

HC Sparta Praha

1:4

(1:1, 0:0, 0:3)

Hned po odehrané minutě hráli kohouti přesilovku, ve které se ke kvalitní střele od modré čáry dostal Ondrušek. V 5. minutě zahrozil Forman, jehož bekhendové zakončení vykopl Sedláček betonem. Posléze ale měla obrovskou šanci na hokejkách Olomouc. Macuh perfektní křížnou přihrávkou našel na levém kruhu Bambulu, jehož rychlé zakončení zastavil pozorný Kovář. Sparta se mohla dostat do vedení v přesilovce, kohouti ji ale ubránili.

V čase 10:46 se už radovalo několik stovek olomouckých příznivců. Úplně volný zůstal mezi kruhy Rok Macuh, slovinský útočník zakončil okolo Kovářovy vyrážečky náramně - 0:1. Záhy se do šance protlačil Hauser, Sedláček se ovšem na brankovišti natáhl. V 16. minutě Navrátil vybojoval kotouč za bránou a ihned jej poslal na Pláška, který těsně přestřelil. Zahrozil také Černý, jeho pokus ale u brankoviště promáchl Kunc. Na konci úvodní periody Sparta vyrovnala. Na pravém kruhu se objevil Miroslav Forman, jenž propálil olomouckého Sedláčka - 1:1.

Druhá třetina nabídla zajímavý hokej. Hned v úvodu trefil tyč sparťanský útočník Kousal. V následné přesilovce se hned ke třem střelám dostal Plášek, jednou ale brankový prostor netrefil, dvakrát jej pak vychytal Kovář. Olomoucká obrana si poté nepohlídala Řepíka, který se dostal do samostatného úniku, ale druhý gól Pražanů nevstřelil. O chvíli později Mora těžila z dobrého napadání, před bránou se objevil Anděl, jehož zakončení si zkušený gólman pohlídal.

Ve 32. minutě čekaly na kohouty velmi těžké chvíle. Na trestnou lavici totiž v jednu chvíli zamířili Rutar i Klimek, ale trojice Švrček, Řezníček a Kusko celé dvě minuty na ledě přečkala, přičemž dokázala zablokovat několik domácích ran. Na konci třetiny se pražský celek dostal do přečíslení dvou na jednoho. Chlapík napoprvé skvěle chytajícího Sedláčka nepřekonal, posléze sparťanský kanonýr svou dorážku usměrnil vedle branky. Necelé dvě minuty před sirénou byl vyloučen Němeček na pět minut a do konce utkání za tvrdý zákrok na Karla Pláška.

Zkraje třetí třetiny se kohouti podruhé v utkání prosadili. Střela Řezníčka od modré čáry se odrazila před Roka Macuha, který vsítil svou druhou branku v utkání - 1:2. V oslabení poté ale zahrozila také Sparta. Úplně sám na Sedláčka pádil Horák, olomoucký gólman ovšem vytáhl vynikající zákrok. Posléze pálil z mezikruží na opačné straně kluziště Knotek, jeho pokus byl sražený do ochranné sítě. Obrovskou šanci měl na začátku 49. minuty Horák, před kterým byla branka Olomouce úplně prázdná, ale naštěstí pro Hanáky celá situace dopadla dobře.

Krátce po polovině třetí třetiny vystřelil z levého kruhu Kempný, Sedláček se znovu zaskvěl. Poté Hanáci srdnatě blokovali sparťanské šance a navíc se i dočkali přesilovky po faulu Irvinga. Dvě minuty před koncem třetí třetiny našel Macuh u zadní tyče stojícího Jana Bambulu, jenž usměrnil kotouč do brány - 1:3. Na konečných 1:4 upravil trefou do prázdné brány Lukáš Nahodil.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Gratuluji Olomouci k zaslouženému vítězství. Chci popřát všem fanouškům, hráčům a lidem, kteří se starají o sparťanský i celý hokej, šťastný nový rok. Hodně zdraví. Jinak k zápasu, viděl jsem to podobně jako kolega. Olomouc byla připravená, hrála pořád ten svůj nepříjemný hokej. Zápas se možná částečně rozhodl už v první třetině, ve které jsme moc dobří nebyli. Soupeř měl víc jasných šancí. Hokej je hra, ve které se bruslí, vyhrávají se souboje, ale je to také o momentu. Přesilovka pět na tři se mohla lépe sehrát, ale soupeř ji ubránil dobře, to byl jeden z bodů. Dalším bodem bylo dlouhé oslabení, ve kterém se zápas zlomil. Za stavu 1:2 jsme měli dvě nebo tři dobré šance, ale ty jsme nedali. V Plzni se nám to povedlo otočit, dnes ne, ale nebudeme hledat výmluvy, chtěli jsme navázat na vítězné zápasy. Dnes to nestačilo, soupeř byl lepší. Kluci ale makali až do konce, nebudeme tak hledat nic špatného a negativního. Jedeme dál.“

Róbert Petrovický (HC Olomouc): „Pro naše mužstvo to bylo skvělé vítězství. Myslím si, že od začátku utkání jsme měli dobré tempo a pohyb. První třetina skončila 1:1, byly tam šance na obou stranách, strávili jsme nějaký čas v útočném pásmu. Ve druhé třetině oba týmy zavřely soupeře v pásmu v některých případech. Velmi důležité pro nás bylo, že jsme ubránili oslabení tři na pět. Skvělá práce. Chlapci odvedli skvělý výkon. Pracovali jsme v přesilovkách, měli jsme správnou mentalitu při hře pět na pět. Přesilovka je o tom, vzít to na sebe, vystřelit, najít si dorážku. Hned jsme mohli inkasovat na 2:2, ale Sedlo nás podržel. Nejen on, ale skvělý výkon podali všichni. Musím zmínit i skvělou atmosféru.“